Przed nami I edycja wydarzenia BARĆ FILM FESTIWAL

  • 20.11.2019, 15:31
  • KB
Przed nami I edycja wydarzenia BARĆ FILM FESTIWAL
Pokazy najlepszych polskich filmów pełnometrażowych, które powstały w ciągu minionego roku; filmowe przedpremiery; Etno&Eko Panorama; Konkurs filmów krótkometrażowych; spotkania z zaproszonymi gośćmi – łącznie aż 56 różnorodnych punktów programu czeka na widzów w ramach I edycji BARĆ FILM FESTIWAL, która w dniach 21-24 listopada odbędzie się w miejscowości Barcin – na pograniczu Kujaw i Pałuk.

Nowe wydarzenie wyrasta z przekonania, że kino zmienia życie, na dobre, i wiary w to, że robi to także (a może przede wszystkim) poza obrębem wielkich metropolii. Osnową Festiwalu jest promocja idei społeczeństwa obywatelskiego, ekologii, zrównoważonego rozwoju. Nazwa BARĆ FILM FESTIWAL jest w tym kontekście podwójnie nieprzypadkowa.

BARĆ FILM FESTIWAL oficjalnie wystartuje w czwartek, 21 listopada, choć już dzień wcześniej – 20 listopada o godz. 19:00 – zapraszamy na festiwalowe preludium: pokaz filmu „Sobotnia góra” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.

Festiwal potrwa od czwartku do niedzieli, 24 listopada. Wydarzenia w jego ramach będą prezentowane w kliku sekcjach.

  • Pierwsza z nich to Nowe Kino Polskie: w tej części programu zostaną zaprezentowane najlepsze filmy, które powstały nad Wisłą w ciągu minionego roku – głownie, choć nie tylko, tytuły prosto z 44 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – m. in. „Boże Ciało”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Mowa ptaków”, „Proceder”, „Ukryta gra”, „Obywatel Jones” (Złote Lwy w Gdyni), „Supernova”  (nagroda dla Bartosza Kruhlika za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu w Gdyni; w ramach BFF tytuł zostanie pokazany przedpremierowo), „Ostatnia góra”
  • Na szczególną uwagę zasługuje sekcja Etno&Eko Panorama, która gromadzi tytuły z całego świata w unikalny sposób odnoszące się do problematyki ekologii, środowiska naturalnego – kwestii dla współczesnego świata fundamentalnych, wobec których nikt z nas nie powinien dziś pozostawać obojętnym. W ramach Panoramy pokazane zostaną filmy, które zaskarbiły sobie serca publiczności i zyskały uznanie krytyków na całym świecie. Przedpremierowo będzie można obejrzeć aż cztery tytuły: „Krainę miodu”, „Antropocen: Epoka człowieka”, „sze miejsce na Ziemi”, „Polarny rok”. Oprócz wyczekiwanych premier zostanie zaprezentowany m. in. film „Pokot” Agnieszki Holland oparty na prozie Olgi Tokarczuk.
  • W ramach BARĆ FILM FESTIWAL odbędzie się także Konkurs filmów krótkometrażowych. Zostało do niego zakwalifikowanych 26 spośród 140 nadesłanych filmów. W konkursowych krótkich metrażach oko kamery funkcjonuje jak soczewka, która skupia najważniejsze tematy polskiej współczesności. Ich interpretacji podejmują się twórcy, za którymi nie stoją jeszcze wielomilionowe budżety, a którzy – mimo to – potrafią mówić o rzeczywistości w autorski, niezwykle interesujący sposób.
  •  FILM FESTIWAL to również wspaniałe filmowe propozycje dla najmłodszych. W sekcji Kino dla dzieci zaprezentowane zostaną tytuły z całego świata: filmy, które o wartościach mówią w sposób zajmujący i niebanalny. Będzie można obejrzeć premiery (m. in. Jakub, Mimmi i gadające psy), jak i klasyki – po cyfrowej rekonstrukcji, w superjakości (Dzieci z Bullerbyn). Wszystkie pokazy zostaną poprzedzone prelekcją edukacyjną. Seanse kierowane są do rodziców z dziećmi, a także do grup szkolnych.  but not least – w programie Festiwalu zaplanowano również pokazy filmów z udziałem członków jury Konkursu filmów krótkometrażowych: retrospektywę Artura Barcisia oraz pokaz specjalny „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze.

Goście zaproszeni na BARĆ FILM FESTIWAL robią wrażenie. W jury filmów krótkometrażowych oprócz wspomnianych już Joanny Kos-Krauze i Artura Barcisia zasiądzie Łukasz Maciejewski – wybitny filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Festiwal to również okazja do spotkania z Piotrem Witkowskim odtwórcą głównej  roli w filmie „Proceder” w reżyserii Michała Węgrzyna oraz z Tomaszem Ziętkiem, który zagrał w zachwycającym, rewelacyjnie przyjętym nie tylko w Polsce, ale i na świecie „Bożym Ciele” Jana Komasy.

O emocjach po seansach i filmowych zachwytach przez cały czas trwania Festiwalu będzie można porozmawiać w Klubie Festiwalowym, który zostanie zaaranżowany w Miejskim Domu Kultury.

Zapraszamy do Barcina na I edycję BARĆ FILM FESTIWAL – już 21-24 listopada! Karnety i bilety do nabycia w kasie Kina Ferment w Barcinie i on-line.

Więcej informacji o Festiwalu i szczegółowy program na https://tiny.pl/t4dl4

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe