Czy bydgoskie fontanny są najpiękniejsze? Ruszył konkurs!

  • 14.11.2016, 16:28 (aktualizacja 14.11.2016, 16:46)
  • Katarzyna Beszczyńska
Czy bydgoskie fontanny są najpiękniejsze? Ruszył konkurs! KB
Zachęcamy bydgoszczan do głosowania na bydgoskie fontanny w ramach specjalnego konkursu zorganizowanego przez Przegląd Komunalny.

Przegląd Komunalny skoncentrował się na dwóch najbardziej popularnych bydgoskich fontannach. Mowa o Fontannie "Potop" oraz o Fontannie przy Filharmonii Pomorskiej.

Fontanna Potop to wielofigurowa kompozycja rzeźbiarska istniejąca w latach 1904-1943 i od 2014 w Bydgoszczy. Przez cały okres pierwszego istnienia (39 lat) i obecnie dzieło to jest jedną z atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Od 2006 do 2014 roku trwał proces rekonstrukcji rzeźby prowadzony przez Społeczny Komitet Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 26 czerwca 2014 roku.

Pomnik przedstawia kulminacyjny moment biblijnego potopu - scenę, gdy giną zwierzęta i ludzie, którzy nie znaleźli schronienia na arce. Grupa posągowa fontanny składała się z trzech niezależnie stojących części.

W centrum fontanny znajduje się się mężczyzna, podtrzymujący lewym ramieniem omdlewającą kobietę. Drugą ręką usiłuje wciągnąć na skałkę innego mężczyznę. U stóp skały leży młoda matka, zmarła z wyczerpania, która zdołała jednak uratować swoje dziecko, bezradnie rozglądające się po wodnej pustyni. Obok wdrapuje się lew, nie czyniąc jednak szkody ludziom. Jest to główna figura, dominująca nad pozostałymi, usytuowana w centrum niecki fontanny.

Drugą figurę tworzy samotna niedźwiedzica, z głową skierowaną na wschód i prawą łapą uniesioną, opartą o skałę. W zaciśniętej paszczy trzyma bezwładne, martwe ciało małego niedźwiadka.

Trzecia część rzeźby nawiązuje do mitologii greckiej. Przedstawia scenę walki człowieka z oplatającym go wężem morskim, na wzór grupy Laokoona. Oddany został wysiłek mięśni i napięcie podczas tych zmagań.

Natomiast Fontanna przy Filharmonii Pomorskiej, pochodzi z lat 70. Ubiegłego wieku. Przez lata zapomniana, obecnie urzeka scenerią wody, światła i muzyki. Uruchomiona została w maju 2014 roku na skwerze Krzysztofa Komedy zajęła miejsce dotychczasowego wodotrysku, skonstruowanego jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia. Potocznie nazywana „fontanną tańczącą”, ponieważ pokazy organizowane przy jej użyciu łączą w sobie artystyczną grę wody, światła i muzyki.

Głosowanie odbywa się na stronie: Głosowanie "Przegląd Komunalny".

Katarzyna Beszczyńska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe