Noc Księgarń w bydgoskich i regionalnych księgarniach

  • 06.09.2019, 16:33
  • KB
Noc Księgarń w bydgoskich i regionalnych księgarniach Materiały prasowe
20 września po zmroku rozpocznie się pierwsza Noc Księgarń. Do ponad 100 lokalizacji w całej Polsce dołączają także punkty z Torunia, Bydgoszczy, Lisiego Ogona i Włocławka.

Po Nocy Muzeów i Nocy Bibliotek przyszedł czas na święto księgarzy. Z okazji 20-lecia działalności dystrybutor książek OSDW Azymut postanowił wesprzeć tradycyjne księgarstwo. Gwiazdy literatury, spotkania autorskie, koncerty, całonocne czytanie książek, warsztaty literackie i konkursy to tylko część propozycji księgarzy. To będzie wielkie święto czytelników w całej Polsce.

Gdzie w naszym województwie odbędzie się Noc Księgarń i co dokładnie będzie się działo?

W Bydgoszczy bardzo ciekawe wydarzenia planowane są w księgarni Skrzynka na Bajki: premiera najnowszej pozycji z, uwielbianej przez młodych czytelników, serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai pt. "Tajemnica srebra", po niej lekcja czytania organizowana z "Tygodnikiem Powszechnym" podczas której wrócimy do eseju Virginii Woolf "Z powodu potanienia samochodów". O 21.00 rozpocznie się wernisaż wystawy lokalnej graficzki Sabiny Twardowskiej, a godzinę później księgarze zaproszą gości na koncert duetu Piotr Grygor & Anna Niestatek. Na koniec dnia, w piwnicy Skrzynki, będzie można zobaczyć interaktywną rzeźbę Kamila Kusego. Z kolei w księgarni Gratka przy ulicy Jezuickiej odbędzie się wieczorny kiermasz książki, w trakcie którego będzie można zobaczyć teatrzyk dla dzieci “W koszyczku” i posłuchać gawędy o (nie)dawnych czasach, czyli nocnych opowieści historycznych o Bydgoszczy.

W Toruniu zapraszamy do księgarni Kafka i Spółka, w której odbędzie się akustyczny koncert Natalii Siemienieckiej i Darka Walichniewicza, po nim będzie można wysłuchać bardzo ciekawego wykładu popularnonaukowego "Czarne dziury i inne białe plamy", który poprowadzi dla gości Łukasz Lamża, filozof przyrody i popularyzator nauki. W Toruńskim Antykwariacie Księgarskim Aldona Mackiewicz zaprosi do wieczornej rozmowy o książkach, przez które zarwaliśmy noc. Na podstawie rekomendacji czytelników w antykwariacie powstanie specjalna półka na książki-zarywacze nocy, na której znajdą się książki winne waszej bezsenności.

We Włocławku w księgarni Zaczytana Kura również królować będą Lasse i Maja. Poza głośnym czytaniem fragmentów książki na gości czekają też zabawy detektywistyczne. W księgarni Gdańscy z kolei odbędą się warsztaty dla dzieci "Co sowy robią w nocy?", panel z udziałem lokalnych pisarek, pokaz filmu "Księgarnia z marzeniami", a na koniec długiego wieczoru koncert akordeonisty Piotra Giersa w pięknej scenerii półek wypełnionych książkami. 

W naszym województwie znajduje się też najmniejsza księgarnia biorąca udział w Nocy Księgarń. W miejscowości Lisi Ogon, w księgarni Tessa Książki o 18:00  rozpocznie się lekcja przedsiębiorczości: w wersji dla dorosłych na podstawie książki "Kobieta na swoim" (prowadzi współautorka książki Joanna Czerska-Thomas), a w wersji dla dzieci na podstawie książki "Kawiarnia" (prowadzi Justyna Tessa-Dykas). Później młodsi czytelnicy będą mogli zostać na premierze najnowszej części przygód detektywów Lassego i Mai na podstawie "Tajemnicy srebra”. Na koniec dnia zaplanowana jest „wyciszanka” z czytaniem bajki dla dzieci z kojącą muzyka w tle i elementami usypiającej medytacji dla dzieci. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny. Pełny program na stronie www.nocksiegarn.pl.

Organizatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcję wspierają m.in. Polska Izba Książki, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Miasto Łódź.

Źródło: OSDW Azymut

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe