Podpisano umowy o dofinansowanie odbudowy połączeń lokalnych w województwie

  • 29.08.2019, 12:03
  • KB
Podpisano umowy o dofinansowanie odbudowy połączeń lokalnych w województwie KPUW
Pierwsze umowy o dofinansowanie odbudowy połączeń lokalnych w województwie podpisane.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podpisał z samorządowcami pierwsze umowy o dopłaty na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. 10 Organizatorów publicznego transportu zbiorowego otrzyma w sumie prawie 167 tys. zł wsparcia z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

„Mieszkańcy potrzebują połączeń autobusowych jako tego elementu, który wskazywany jest jako priorytet do tego, żeby nasze miejscowości wiejskie - a nam zależy na zrównoważonym rozwoju - cały czas się rozwijały” – tłumaczył wojewoda. „Te połączenia autobusowe są potrzebne i będą aktualne” – mówił. Mikołaj Bogdanowicz potwierdził też, że wiele samorządów nadal jest zainteresowanych tym programem i wkrótce ogłoszony zostanie kolejny nabór.

„Nasza oferta jest kierowana w dużej mierze do tych osób, które dość dotkliwie odczuły m.in. likwidację tych połączeń autobusowych” – powiedział obecny na uroczystości poseł Piotr Król. „Myślę tu o dzieciach, młodzieży, ale również osobach starszych, które same nie mogą się poruszać samochodami. Mam nadzieję, że przywrócimy jeszcze więcej tych połączeń, a równolegle korzystając z Funduszu Dróg Samorządowych, mieszkańcy będą te zmiany w infrastrukturze zauważać” – mówił parlamentarzysta.

Porozumienia podpisało dziś 9 samorządów, których wnioski zostały pozytywnie ocenione. Powiat Rypiński, który również znalazł się na tej liście, podpisze umowę w późniejszym terminie. (pełna lista w załączniku)

Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała, który otrzymał dopłatę na 2 dodatkowe linie autobusowe powiedział, że ceni sobie zrównoważony rozwój Rzeczypospolitej, który likwiduje „białe plamy” i wykluczenia.

„Połączenia autobusowe są tym obszarem wykluczeń, który Fundusz rozwoju przewozów autobusowych poprawia i w dużym stopniu likwiduje. Za to bardzo dziękuję” – dziękował.

30 lipca 2019 r. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał porozumienia z wojewodami określające zasady dofinansowania z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Ich celem jest zapewnienie jednolitych warunków przekazywania dopłat organizatorom publicznego transportu zbiorowego we wszystkich regionach Polski. W 2019 r. dofinansowanie w skali kraju może wynieść 300 mln zł, a w kolejnych latach 800 mln zł.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym. Jego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

KB

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe