Wynajem długoterminowy samochodu w firmie

  • 08.08.2019, 21:35
  • KB
Wynajem długoterminowy samochodu w firmie MobiCars
Leasing do tej pory był jedną z bardziej popularnych metod na sfinansowanie samochodu firmowego. Zauważalny stał się jednak nowy trend na wynajem aut, które użytkowane są jako samochody firmowe.

Warto się zastanowić czy wynajem długoterminowy samochodu dla firmy jest opłacalny oraz co zyskamy wybierając to rozwiązanie?

Wynajem długoterminowy czyli Car Fleet Management jest ostatnio jednym z bardziej popularnych rozwiązań wśród przedsiębiorców. Większe firmy i korporacje funkcjonujące w Polsce dobrze znają zasady korzystania z tej opcji. W chwili obecnej również właściciele małych i średnich firm oraz osoby prowadzące jednoosobowe działalności powoli przekonują się do tego rozwiązania.

Liczby mówią same za siebie.

Już w trzecim kwartale ubiegłego roku, firmy kupiły blisko 100 tys. nowych samochodów, a z tego co piąty został nabyty w formie wynajmu długoterminowego. Na chwilę obecną oznacza to prawie 37-procentowy wzrost zainteresowania taką formą finansowania.

Około 16 tysięcy aut zostało wypożyczonych w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, ale nie bez znaczenia pozostają statystyki innych wypożyczalni takich jak warszawska wypożyczalnia samochodów MobiCars, która swoje usługi oferuje również w wielu innych Polskich miastach, jak przykładowo wynajmem samochodów we Wrocławiu czy wypożyczalnia aut w Poznaniu.

Co ciekawe w krajach Europy Zachodniej, gdzie wynajem długoterminowy znany jest od ponad pół wieku, liczba aut firmowych finansowanych w ten sposób osiągnęła około 80%.
Przyglądając się bardziej szczegółowo zasadom jakie posiada wynajem długoterminowy samochodów możemy zauważyć, że są one bardzo podobne do leasingu, a nawet można by powiedzieć, że jest to leasing operacyjny z pełną lub częściową obsługą samochodów.

Wynajmujący płacąc wypożyczalni za korzystanie z samochodu na określonych zasadach nie ma jednak możliwości stania się jego właścicielem. Standardowa miesięczna opłata za wynajem obejmuje oprócz samego najmu również obsługę firm zewnętrznych, które dbają o serwis, ubezpieczenie, likwidację szkód, wymianę opon i inne. W tym aspekcie wynajem długoterminowy jest ciekawszą metodą finansowania, bowiem leasing jest jedynie metodą na finansowanie samego auta, a wszelkie dodatkowe obowiązki związane z samochodem są dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorcy.

Przy wynajmie długoterminowym nie ma potrzeby wiązania się umowa na czas nieokreślony, a rozwiązać umowę można w każdej chwili bez ponoszenia dodatkowych kar. Dzięki stałym comiesięcznych płatnościom za wynajem firma może z dużym wyprzedzeniem zaplanować budżet i koszty.

Czy wynajem długoterminowy dla przedsiębiorców się opłaca?

Wynajem długoterminowy samochodu flotowego to inna ciekawa metoda finasowania samochodu dla firmy. Jest to korzystne rozwiązanie biorąc pod uwagę eksploatację samochodu, ponieważ przy wynajmie długoterminowym tą kwestią zajmuje się wypożyczalnia. Podobnie jest, kiedy w trasie mamy awarię, wówczas od ręki otrzymujemy pojazd zastępczy.

Przy wynajmie długoterminowym podobnie jak przy leasingu, comiesięczną ratę za wynajem możemy wrzucić do kosztów uzyskania przychodu.

Jest to również korzystniejsza forma finansowania samochodu firmowego niż zakup samochodu za gotówkę, ponieważ przy zakupie musimy jednorazowo zamrozić sporą sumę pieniędzy, a dodatkowo obniżamy swoją zdolność kredytową.

Przy wynajmie długoterminowym jesteśmy dodatkowo zwolnieni z uiszczania opłaty wstępnej, która jest natomiast obowiązkowa przy leasingu. Nie dotyczą nas także koszty amortyzacji, które występują przy leasingu.

Podsumowując wynajem długoterminowy samochodów w firmie jest z pewnością najkorzystniejszą formą finansowania zakupu auta. W wielu aspektach jest to korzystniejsze rozwiązanie niż leasing czy kredyt bankowy. Dzięki ciekawej ofercie wynajem długoterminowy każdego dnia staje się coraz popularniejszy i zdobywa stale nowych zwolenników.

Artykuł sponsorowany 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe