Już 5 lipca rozpocznie się wypłata pierwszych świadczeń 500+

  • 04.07.2019, 12:26
  • KB
Już 5 lipca rozpocznie się wypłata pierwszych świadczeń 500+ świadczenia 500+
Już ponad 10.000 wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ wpłynęło do Urzędu Miasta Bydgoszczy. Elektroniczne składanie wniosków jest wygodne, proste i szybkie. W ciągu trzech dni wydaliśmy już 1.300 informacji o przyznaniu świadczenia. Pierwsze wypłaty zaplanowano na piątek, 5 lipca.

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ można składać elektronicznie od 1 lipca br. za pośrednictwem banku, platformy [email protected], PUE ZUS, ePUAP oraz obywatel.gov.pl. Do tej pory zostało złożonych 10.600 wniosków zarówno na pierwsze i kolejne dziecko w rodzinie. Pracownicy Wydziału Świadczeń Rodzinnych na bieżąco wydają informacje o przyznaniu świadczenia. Pierwsza lista wypłat dla prawie 700 osób zaplanowana jest na 5 lipca (piątek).

Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do ukończenia 18 r.ż., bez względu na dochód rodziny pod warunkiem wspólnego zamieszkiwania z dzieckiem i jego utrzymywania. Wysokość świadczenia to 500 zł miesięcznie, a jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców ustaloną orzeczeniem sądu, kwota świadczenia dla każdego z rodziców to 250 zł miesięcznie.

Ważna informacja dla rodziców, którzy pobierali dotychczas świadczenie na drugie i kolejne dziecko! W tym roku we wniosku należy wpisać wszystkie dzieci - zarówno te, na które są pobierane świadczenia jak i te, na które nie pobierali świadczenia. To oznacza jeden wniosek na wszystkie świadczenia. Szczegóły znajdują się TUTAJ.

Papierowe wnioski będą przyjmowane dopiero miesiąc później. Od 1 sierpnia papierowe formularze można składać w Wydziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Wojska Polskiego 65, w filii Urzędu Miasta w Fordonie przy ul. E.Gierczak 6, w Punkcie Obsługi Mieszkańca w centrum handlowym Zielone Arkady oraz w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 1 (możliwe jest jedynie złożenie wniosku).

Terminy składania wniosków i wypłat
Rodzic, który obecnie nie pobiera świadczenia 500+ na dziecko musi złożyć wniosek w okresie od 01.07.2019r. do 30.09.2019r., co gwarantuje ustalenie prawa do świadczenia od 1.07.2019r. do 31.05.2021r. i wypłacenie z wyrównaniem od lipca przy spełnieniu pozostałych warunków ustawy. Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci do 30.09.2019 r., składają od 1 lipca 2019 r. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają od 1.07.2019 r. do 31.05.2021 r. prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1.10.2019 r. do 31.05.2021 r. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do 30.09.2019 r.) – przy spełnieniu pozostałych warunków ustawy. Uwaga, rodzice ci muszą pamiętać, aby złożyć wniosek do 30 września br., jeśli chcą otrzymać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca br. wnioski złożone w październiku lub później nie zostaną objęte spłatą, a świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku.

Decyzja o przyznaniu świadczenia drogą elektroniczną
Prosimy o podanie we wniosku aktualnego i czytelnego adresu e-mail, gdyż na ten adres będzie wysyłana informacja o przyznaniu świadczenia. Nie będą wysyłane papierowe decyzje administracyjne. Podanie we wniosku numeru telefonu także znacznie ułatwi ewentualny kontakt w sprawie.

Wnioski o przyznanie świadczenia (300+) w Programie Dobry Start także od 1 lipca
300zł nieopodatkowanego wsparcia przeznaczonego na wyprawkę szkolną przysługuje na dzieci rozpoczynające rok szkolny do ukończenia 20 roku życia lub do 24 roku życia na dzieci niepełnosprawne. Wsparcie przysługuje raz w roku, bez względu na dochód rodziny.

Wnioski można składać w okresie 1 lipca do 30 listopada. Przez miesiąc lipiec będą przyjmowane tylko wnioski elektroniczne za pośrednictwem strony banku, platformy [email protected] oraz obywatel.gov.pl. Od 1 sierpnia będą przyjmowane także wnioski papierowe. Do 30 września nastąpi wypłata świadczenia, jeżeli kompletny wniosek został złożony w lipcu i sierpniu. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Papierowe wnioski można składać: w Wydziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Wojska Polskiego 65, w filii Urzędu Miasta w Fordonie przy ul. E.Gierczak 6, w Punkcie Obsługi Mieszkańca w centrum handlowym Zielone Arkady.

Skorzystaj z pomocy urzędnika
W Wydziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Wojska Polskiego 65 możliwe jest skorzystanie z pomocy urzędnika przy wypełnianiu wniosku. W przypadku chęci skorzystania z pomocy urzędnika należy liczyć się z koniecznością dłuższego oczekiwania w kolejce na przyjęcie. Druki wniosków dostępne są w Wydziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Wojska Polskiego 65, w filii Urzędu Miasta w Fordonie ul. E. Gierczak 6 oraz w Punkcie Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Bydgoszczy w centrum handlowym Zielone Arkady oraz na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl oraz stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy: um.bydgoszcz.pl/swiadczenia. Informujemy jednak, że wypełnione wnioski papierowe będą przyjmowane dopiero od 1 sierpnia br.

Rodziców rozwiedzionych oraz wychowujących dzieci naprzemiennie, prosimy o dołączenie do wniosku kopii wyroku sądu orzekającego rozwód lub opiekę naprzemienną, gdyż znacznie przyspieszy to postępowanie.

WZORY WYPEŁNIONYCH WNIOSKÓW ZNAJDUJĄ SIĘ TUTAJ.
WNIOSKI DO POBRANIA ZNAJDUJĄ SIĘ TUTAJ.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe