2 mln złotych na bydgoski program in-vitro

  • 14.06.2019, 12:09
  • KB
2 mln złotych na bydgoski program in-vitro In vitro dla Bydgoszczan – pierwsze pary w miejskim Programie dofinansowania
Od kwietnia br. chętni mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać się do klinik, które realizują Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Już 23 pary zakwalifikowały się do Programu, który obejmuje dofinansowanie procedury in-vitro w kwotach 2 i 5 tysięcy złotych. Miasto na ten cel planuje przeznaczyć 2 mln złotych.

Klinika Zdrówko oraz Gameta-Szpital to wybrani realizatorzy „Programu polityki zdrowotnej z zakresu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Miasta Bydgoszczy w latach 2019-2022”. Główne cele Programu to m.in. obniżenie kosztów leczenia niepłodności ponoszonych przez pacjentów, poprawa dostępu do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności dla mieszkańców Bydgoszczy i poprawa trendów demograficznych w mieście. Na jego realizację Miasto wyda 2 mln złotych. Obecnie ponad 20 par przeszło pozytywną kwalifikację do Programu i skorzysta z dofinansowania.

Zgodnie z treścią Programu do udziału w nim zostaną zakwalifikowane pary, które spełniają następujące wymogi:
- wiek kobiety mieści się w przedziale 20-43 (wg rocznika urodzenia);
- spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
- są mieszkańcami Bydgoszczy;
- wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Pary spełniające kryteria określone w Programie powinny zgłosić się bezpośrednio do wybranej przez siebie kliniki – gdzie czeka ich kwalifikacja pod względem medycznym. Wizyta kwalifikacyjna jest bezpłatna. Zainteresowane pary prosimy o umawianie się na wizytę kwalifikacyjną do Programu telefonicznie:
Klinika Zdrówko, tel. 52 375 25 07 (pn-pt, w godz. 8-14 i 18-20)
Gameta-Szpital, Tel. 42 645 77 77 (pn-pt 8-20, sb 8-15)

Na wizytę kwalifikacyjną należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną, w trakcie wizyty lekarz omówi całą procedurę leczenia, odpowie na wszelkie pytania i przekaże dokumentację niezbędną do podjęcia leczenia.

Program obejmuje:
• dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego;
• dofinansowanie w wysokości do 5000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych);
• dofinansowanie w wysokości do 2000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

Warto wiedzieć:
Niepłodność uznawana jest współcześnie za chorobę społeczną, ponieważ dotyka nawet co piątej pary. Istotnym jest również, że liczba osób dotkniętych tą chorobą zwiększa się z każdym rokiem. W związku z powyższym, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną. Rodzina i macierzyństwo podlegają szczególnej ochronie Państwa - wynika to z przepisu art. 71 Konstytucji RP. Art. 16 Deklaracji Praw Człowieka stanowi, iż prawo do posiadania potomstwa jest podstawowym prawem człowieka. Z kolei Parlament Europejski uznał, że wszystkie pary mają prawo do leczenia niepłodności. Również przyjęta w czerwcu 2015 roku ustawa o leczeniu niepłodności rozpoznaje problem, jakim jest niepłodność oraz reguluje prawo do jej skutecznego i bezpiecznego leczenia. Tymczasem Polska pozostaje jednym z ostatnich państw europejskich, w którym niepłodni pozostawieni są bez możliwości kompleksowego finansowania leczenia niepłodności.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mmmmm
Mmmmm 14.06.2019, 13:39
"Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego" - in-vitro nie leczy niepłodności

Pozostałe