"Prace poszukiwawcze ofiar komunizmu", na historyczne spotkanie zaprasza Klub "Grota"

  • 24.05.2019, 12:34 (aktualizacja 24.05.2019, 12:55)
  • KB
"Prace poszukiwawcze ofiar komunizmu", na historyczne spotkanie zaprasza… Spotkanie Klubu "Grota" - prace poszukiwawcze ofiar komunizmu
Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu "Grota": "Prace poszukiwawcze ofiar komunizmu na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy". 3 czerwca 2019 r. (poniedziałek), godz. 17:30. Sala Sesyjna Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 3.

Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka z dr Alicją Paczoską-Hauke w składzie prowadzi od 2017 r. prace poszukiwawcze na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Archeolodzy Biura Poszukiwań i Identyfikacji wraz z grupą wolontariuszy poszukiwali w tym miejscu szczątków osób skazanych na karę śmierci z przyczyn politycznych. W ich wyniku ujawniono i podjęto szczątki kilkunastu członków konspiracji oraz znajdujące się przy nich artefakty, w tym ryngraf oraz guziki wojskowe.

W 1946 roku stracono w Bydgoszczy na mocy wyroków sądowych 26 żołnierzy podziemia niepodległościowego. Do tej pory zidentyfikowano szczątki trzech żołnierzy Armii Krajowej: Ludwika Augustyniaka ps. „Cygan”, Floriana Dutkiewicza ps. „Jawor” oraz Tadeusza Ośko vel Wojciecha Kossowskiego ps. „Sęp”. Badania identyfikacyjne pozostałych odnalezionych żołnierzy jeszcze trwają. Prace ziemne w kwaterze więziennej w celu odnalezienia pozostałych osób zamordowanych przez UB w Bydgoszczy będą kontynuowane jeszcze w tym roku.

Dr Alicja Paczoska-Hauke – pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji – Oddział w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy, autorka licznych artykułów i książki poświęconej podziemiu niepodległościowemu działającemu w regionie, przygotowała wystawę „Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały”. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw; wraz z zespołem odpowiada za prace poszukiwawcze ofiar terroru komunistycznego pogrzebanych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe