Powstaje Bydgoska Rada ds. Równego Traktowania

  • 16.05.2019, 13:02
  • KB
Powstaje Bydgoska Rada ds. Równego Traktowania archiwum
Powołanie do życia Rady ds. Równego Traktowania i nabór jej członków ogłosiła dziś (16 maja) na konferencji zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz. Do zadań Rady będzie należało między innymi monitorowanie i analizowanie zjawisk dyskryminacji oraz formułowanie rekomendacji, edukowanie i promowanie idei i postaw równego traktowania, a także opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Miasta Bydgoszczy.

- Jednym z pierwszych zadań Rady będzie diagnoza potrzeb i problemów we wszystkich obszarach związanych z równym traktowaniem w Bydgoszczy – mówiła podczas spotkania z mediami zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz. - Miasto prowadzi szereg działań w różnych obszarach, gdzie dyskryminacja może występować, jednak Rada ma się zająć wszelkimi jej przejawami kompleksowo – dodała.

Powołanie Rady ds. Równego Traktowania to odpowiedź na pojawiające się sytuacje dyskryminacji i niesprawiedliwego traktowania. Miasto zamierza kompleksowo przeciwdziałać wszelkim przejawom nietolerancji – Bydgoska Rada będzie organem wspierającym Prezydenta w takich działaniach.

Rada będzie także organem monitorująco-doradczym działającym przy Prezydencie Miasta. Będzie doradzać Prezydentowi w zakresie inicjatyw zmierzających do realizacji zasady równego traktowania, ale również inicjować współpracę samorządu, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i innych podmiotów – w zakresie upowszechniania zasady równego traktowania. Rada będzie zajmować się wszelkimi przejawami dyskryminacji ze względu na: płeć, wiek, niepełnosprawność, światopogląd, religię, wyznanie, orientację seksualną, narodowość, rasę czy pochodzenie etniczne.

Różnorodność to bardzo cenny zasób, który przynosi społeczne korzyści. Chcemy wykorzystać potencjał aktywnych obywateli i zainteresować możliwie największą liczbę bydgoszczan sprawami równego traktowania. Bydgoska Rada składać się będzie z przedstawicieli różnych środowisk. W skład Rady wejdzie 5 przedstawicieli Prezydenta, 2 – Rady Miasta Bydgoszczy, max. 10 przedstawicieli organizacji pozarządowych i podmiotów określonych w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, po jednym przedstawicielu: Młodzieżowej Rady Miasta, Bydgoskiej Rady Seniorów, Policji, Straży Miejskiej, Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy, a także miejski koordynator projektu „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” i przedstawiciele uczelni wyższych.

Nabór 10 przedstawicieli organizacji pozarządowych i podmiotów określonych w art.3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie zostanie ogłoszony 17 maja br. Na zgłoszenia czekamy do 7 czerwca (21 dni). Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony www.bydgoszcz.pl/ngo.

Rada w pełnym składzie zostanie powołana do końca czerwca br.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe