Wojskowo na Zawiszy. Przed nami piknik militarny "20 lat Polski w NATO"

  • 06.03.2019, 13:41 (aktualizacja 07.03.2019, 16:55)
  • KB
Wojskowo na Zawiszy. Przed nami piknik militarny "20 lat Polski w NATO" "20 lat Polski w NATO”
9 marca od godz. 11.00 do godz. 17.00 zapraszamy mieszkańców miasta i regionu na piknik wojskowy pod hasłem „20 lat Polski w NATO”, który odbędzie się na terenie 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, ul. Powstańców Warszawy 2 (wjazd przez Zawiszę, od strony ulicy Gdańskiej).

W tym roku przypada 20 rocznica wstąpienia Polski do NATO. Z tej okazji minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zachęca do świętowania wspólnie z żołnierzami i zaprasza na 20 wojskowych pikników na 20 – lecie Polski w NATO.  9 marca 2019 r. o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju rozpoczną się pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO”. Będą one stanowić część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r.

O godzinie 13.00 nastąpi ceremonialne podniesienie Flagi RP i NATO oraz zostaną odegrane hymny Polski oraz Sojuszu.

Pikniki zostaną zorganizowane w formie „otwartych koszar”, dlatego każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią naszej współpracy wojskowej w NATO, będzie mógł tego dnia swobodnie wejść na teren jednostek wojskowych.

Żołnierze przygotowali dla przybyłych liczne atrakcje: prezentacje sprzętu i wyposażenia, koncerty orkiestr oraz spotkania z żołnierzami polskimi i armii sojuszniczych. Nie zabraknie również zabaw i konkursów dla dzieci oraz tradycyjnego, żołnierskiego poczęstunku.

***

W ciągu 20 lat Polska pokonała długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ten czas zmieniły się również Siły Zbrojne i sposób ich postrzegania przez społeczeństwo. Armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO. Nasze Wojsko dysponuje potencjałem i zdolnościami znacznie przewyższającymi te z którymi zaczynaliśmy nasze starania o przyjęcie do Sojuszu. Stary sprzęt poradziecki zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę możliwości i potrzeb dużego europejskiego państwa. Konsekwentnie wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych. Żołnierze to doskonale przygotowani profesjonaliści, świadomi swoich możliwości i roli jaką pełnią w służbie Ojczyźnie.

W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Jednym z najważniejszych stał się fakt stacjonowania w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenia struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski.

Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO wzmocnionej Wysuniętej Obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).

W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.

Tekst: por. Justyna Kwiatkowska

Fot.: st. szer. Anna Wolska,

       st. szer. Damian Kalinowski

KB

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe