"Ferie z ekonomią" dla uczniów kujawsko-pomorskiego

  • 17.01.2019, 12:02
  • KB
"Ferie z ekonomią" dla uczniów kujawsko-pomorskiego Materiały prasowe
Podczas gdy młodzież rozpoczęła zimową przerwę od nauki, uczniowie ze szkół podstawowych w woj. kujawsko-pomorskim, postanowili efektywnie wykorzystać swój wolny czas, biorąc udział w projekcie „Ferie z ekonomią”. To dodatkowe, dobrowolne zajęcia z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości, realizowane w szkołach podstawowych. Są one adresowane do uczniów klas VII i VIII, którzy chcą zdobyć – już na tym etapie kształcenia, wiedzę ekonomiczną. Projekt realizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W 2. edycji ogólnopolskiego projektu ,,Ferie z ekonomią II'' bierze udział 50 szkół z 5 województw. Jako jedni z pierwszych przystąpili do niego uczniowie 17 szkół z woj. kujawsko-pomorskiego z gmin: Bobrowo, Boniewo, Czernikowo, Dąbrowa Biskupia, Dębowa Łąka, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Inowrocław, Książki, Lisewo, Pruszcz, Wąpielsk, Zbójno, Bobrowo, Grudziądz i Lniano.

I etap ,,Ferii z ekonomią II'' będzie realizowany przez jeden tydzień ferii zimowych. Przez ten czas uczniowie zdobędą wiedzę, m.in. z zakresu przedsiębiorczości i finansów oraz poznają podstawowe pojęcia, takie jak: popyt, podaż, konkurencja czy patriotyzm gospodarczy. Dzięki udziałowi w zajęciach będą mieli także szansę wykształcić u siebie zdolności negocjacyjne, nauczyć się odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi oraz poznać zasady tworzenia modelu biznesowego firmy.

– „Ferie z ekonomią'' wyróżnia przede wszystkim ciekawa i atrakcyjna formuła – nauka poprzez udział w grach i zabawach ekonomicznych, ale także wizyta u lokalnego przedsiębiorcy i w banku, co pozwala młodzieży zdobywać nową wiedzę w ciekawy sposób.  Zajęcia będą realizowane przez duet prowadzących – nauczyciel WOS-u oraz student kierunku ekonomicznego, którzy w grudniu 2018 roku wzięli udział w szkoleniu metodycznym, by zapoznać się z założeniami projektu oraz narzędziami i metodami pracy z uczniami – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Przygodę z ekonomią uczniowie będą kontynuowali w II semestrze roku szkolnego. W drugim etapie projektu, realizowanym w okresie 2 miesięcy po zakończeniu ferii, zadaniem uczniów będzie – na bazie zdobytej wiedzy – przygotowanie pracy projektowej – modelu biznesowego własnej firmy. Autorów 5 najlepszych prac czeka wizyta Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie oraz udział w profesjonalnych warsztatach ekonomicznych.

dodaje Krzysztof Podhajski.– Uczestnicy projektu zdobędą nie tylko kluczowe umiejętności, takie jak: postawa przedsiębiorcza, inicjatywność, zaradność, ale przede wszystkim zyskają niezbędną wiedzę ekonomiczną i społeczną oraz związane z nimi kompetencje obywatelskie, które pomogą im w niedalekiej przeszłości w funkcjonowaniu w życiu społecznym i zawodowym. Oczywiście nie zabraknie również tematów związanych z funkcją pieniądza, rolą banku centralnego oraz innych podstawowych pojęć wprowadzających młodzież w samodzielne gospodarowanie własnymi pieniędzmi –

Ponad 11 000 uczniów ze szkół z terenów wiejskich wzięło udział w zajęciach ekonomicznych

 „Ferie z ekonomią” to wynik wieloletnich doświadczeń Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej związanych z realizacją programów edukacji ekonomicznej skierowanych do młodzieży. Projekt "Na Własne Konto" (2011-2017) stanowił uzupełnienie i poszerzenie podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w gimnazjum. Wzięło w nim udział ponad 10 tysięcy uczniów z gimnazjów położonych na terenach wiejskich w całej Polsce. Nowy projekt „Ferie z ekonomią”, zainicjowany w 2017 roku, jest dostosowany do nowej podstawy programowej oraz nowej grupy uczestników, jakimi są uczniowie szkół podstawowych. Materiały dydaktyczne zostały przygotowane przez ekspertów i wykładowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

Więcej informacji o projekcie: www.feriezekonomia.pl oraz na blogach prowadzonych przez uczestników projektu: www.feriezekonomia.pl/blog

Gmina

Szkoła

Termin

Bobrowo

Szkoła Podstawowa w Bobrowie

14-18.01.2019

Boniewo

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziemi Kujawskiej w Boniewie

14-18.01.2019

Czernikowo

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Steklinie

14-18.01.2019

Dąbrowa Biskupia

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Kujawskiej w Dąbrowie Biskupiej

14-18.01.2019

Dębowa Łąka

Szkoła Podstawowa w Dębowej Łące

14-18.01.2019

Golub-Dobrzyń

Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku

14-18.01.2019

Golub-Dobrzyń

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Nowogrodzie

14-18.01.2019

Grudziądz

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Mokrem

14-18.01.2019

Inowrocław

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku

14-18.01.2019

Książki

Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. H. Sienkiewicza w Książkach

14-18.01.2019

Lisewo

Zespół Szkolno- Przedszkolny w Lisewie

14-18.01.2019

Pruszcz

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Niewieścinie

14-18.01.2019

Wąpielsk

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radzikach Dużych

14-18.01.2019

Zbójno

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zbójnie

14-18.01.2019

Bobrowo

Szkoła Podstawowa im. Małgorzaty Sulek w Drużynach

21-25.01.2019

Grudziądz

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi

21-25.01.2019

Lniano

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lnianie

21-25.01.2019

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe