Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu wkrótce będzie otwarte

  • 04.10.2018, 17:16 (aktualizacja 04.10.2018, 17:27)
  • KB
Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu wkrótce będzie otwarte Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Dzień Rodziny, Seniora, NGO’sów, występy artystyczne i wiele innych atrakcji – już 8 października otwieramy Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Zapraszamy na tydzień otwarcia wszystkich mieszkańców!

Dobiega końca remont wnętrza budynku przy ulicy Gdańskiej 5. Dawniej mieściła się tu popularna księgarnia Współczesna, a od 8 października miejsce zacznie na nowo tętnić życiem jako Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

Dzięki takim miejscom organizacje społeczne i grupy nieformalne będą mogły działać na rzecz mieszkańców bezkosztowo – w lokalu specjalnie do tego przeznaczonym. Będzie to uzupełnienie działań na rzecz wspierania III sektora w mieście. Różnorodność inicjatyw, które będą mogły zostać podjęte w BCOPW jest niezliczona. Od spotkań i zebrań NGO-sów, pracy indywidualnej w salach komputerowych, po duże konferencje, wystawy, wernisaże, najróżniejsze spotkania i warsztaty dla całych rodzin, seniorów, czy choćby zajęcia grup tanecznych. Dzięki takim miejscom korzyść jest obopólna – pobudzana jest aktywność organizacji, a jednocześnie zwiększona zostaje różnorodna oferta dla mieszkańców miasta.

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu już na etapie „idei” kształtowane było w dialogu z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Odbyły się liczne konsultacje, w tym spacery po obiekcie, jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowo-budowlanych. Powstała zatem wspólna, bydgoska, pozarządowa przestrzeń.

Na parterze znajduję się strefa „relaksu” – z kawiarnią, czytelnią nawiązującą do tradycji tego miejsca, kącikiem zabaw dla dzieci oraz spokojniejszym zakątkiem dla seniora. Miejsce codziennych rozmów i integracji. Centrum będzie nowoczesne i przyjazne dla wszystkich grup wiekowych, w pełni przystosowane dla rodziców z dziećmi, osób starszych oraz nie w pełni sprawnych. Na blisko 900 m2 znajdzie się przestrzeń na profesjonalne warsztaty, konferencje i szkolenia, dyżury specjalistów, ale również na nieformalne spotkania grup wsparcia osób działających społecznie. Centrum będzie miejscem, w którym znajdą się przestrzenie wystawiennicze, nadając mu oryginalności, nie kolidując jednak z zasadą otwartości dla mieszkańców.

Aktywni, chętni do działania bydgoszczanie znajdą tu wsparcie, motywację oraz niezbędną przestrzeń do działania. Będzie to strefa eksperymentu i współpracy, dzielenia się wiedzą, doświadczeniem oraz dobrymi praktykami przez podmioty pozainstytucjonalne oraz liderów różnego rodzaju aktywności, miejsce spotkań ludzi przedsiębiorczych w każdym wieku, swego rodzaju inkubator działań społecznych i wymiany doświadczeń międzysektorowych.

BCOPW to nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń dedykowana bydgoskim organizacjom pozarządowym, która sprzyjać będzie jeszcze większej integracji środowiska działającego w bydgoskim trzecim sektorze oraz promować będzie ideę wolontariatu i inicjatyw pozarządowych w naszym mieście.

Zapraszamy na tydzień otwarcia Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu pn. "POZNAJMY SIĘ", który zapowiada się bardzo intensywnie. Warsztaty, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi, występy artystyczne i wiele innych atrakcji odbędzie się od 9 do 13 października przy ul. Gdańskiej 5.

Poniżej harmonogram wydarzeń na poszczególne dni:

WTOREK 9.10
Dzień Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu Prezentacje NGO-sów oraz wolontariatu w organizacjach informacja nt. Wolontariatu Miejskiego oraz wolontariatu MŚ U20 w 2019 r.; prezentacje szkolnych/akademickich klubów wolontariatu

13.30 – 14.30 – panel dyskusyjny:
• Szkolne Koła Wolontariatu
• Wolontariat sportowy/międzynarodowe wydarzenia sportowe *MŚ U20 FIFA Poland2019
• Wolontariat pracowniczy – Nokia
• Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy – Mikołaj Gabinecki
• Co mi daje wolontariat - Młodzieżowe Centrum Informacji i Rozwoju, Radio OMG - Adrianna Nowicka
• Od wolontariusza do pracownika – Błażej Karczmarczyk
14.30 – 15.00 występ artystyczny – Laura Dziąba; kawa, herbata, ciastko; 15.00 – 17.00 – szkolenia:
• Dla koordynatorów wolontariatu: „Myślenie projektowe – kilka sposobów na osiągnięcie celu" 2 h (dr Łukasz Kosiński, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli)*
• Dla wolontariuszy: „Wolontariat – rozwijanie kreatywności i kształtowanie postaw prospołecznych” 2h (wykładowca akademicki Urszula Sierżant)*
16:30 – 18:00 – Prezentacje kół wolontariatu; *na szkolenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod adresem [email protected]

ŚRODA 10.10
Dzień Rodziny
Prezentacje NGO-sów działających na rzecz rodzin.

• 10.00-19.00 Animacje dla dzieci z wolontariuszami z Fundacji Mam Marzenie; 10.00 – 11.00 „Poznaj teatr lalek - rodzinne warsztaty lalkarskie” Stowarzyszenie Metafora (prowadzenie Czesła Sieńko, Teatr Buratino); 10.00 – 12.00 „Zdrowa rodzina bez uzależnień” - Stowarzyszenie Alwernia;
• 10.00 – 11.00 „Od jedzenia do mówienia. Wpływ prawidłowej techniki karmienia na rozwój mowy i artykulacji dziecka” - wykład, Natalia Górka-Pik;
• 11.15 – 13.00 „Tadek Niejadek w rodzinie” - indywidualne konsultacje z ekspertem od żywienia, Natalia Górka-Pik;
• 12.00 - 13.00 „Jak długo karmić piersią?” - Grupa nieformalna Małyssak;
• 13.00 – 14.00 „Chustonoszenie dla początkujących” – warsztaty dla rodziców;
• 12.00 – 13.45 Dyżur pedagoga. Konsultacje wychowawcze, Dominika Czarnecka-Pijarowska;
• 14.00 - 17.00 „Jak wspierać dziecko w rozwoju i trudnościach" – warsztaty dla rodziców, Dominika Czarnecka-Pijarowska;
• 16.00 – 17.30 „Jak nakręcić rodzinę, czyli sposób na udany filmik z życia najbliższych” - warsztaty, Marta Kokocińska;
• 18.00 – 19.30 „Rodzinne fotografowanie, czyli sposób na udane zdjęcia najbliższych” - warsztaty, Zuzanna Straszewska;
• 17.00 - 18.30 „Kobieta asertywna, czyli kim jestem i czego chcę?” - warsztaty, Dorota Skublicka-Michalska;
• 18.30 - 20.00 Konsultacje coachingowe. Dorota Skublicka-Michalska;
• 16.30 - 18.30 „Rodzina = bezpieczny dom” dyżur Fundacja Wyjść z cienia, Agnieszka Czerwińska - Prezes Fundacji;
• 18.00 – 19.30 „Rodzinne żonglowanie” – warsztaty z podstawowych technik cyrkowych, Karolina Szatkowska, Stowarzyszenie Pracownia.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
W celach organizacyjnych na wydarzenia Dnia Rodziny obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod adresem [email protected]

CZWARTEK 11.10
Dzień Seniora
Możliwość wyrobienia Bydgoskiej Karty Seniora, promocja Bydgoskiej Koperty Życia.

• 10.00 – 10.30 Występ artystyczny grup senioralnych z Kazimierzowskiego UTW
• 10.30 – 14.00 Część targowo-wystawiennicza
• prezentacje bydgoskich organizacji senioralnych (kluby seniora, organizacje pozarządowe, instytucje senioralne)
• wystawa prac senioralnych
• Stoisko informacyjne
• Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy
• bezpłatne badania dla seniorów (m.in.: gęstość kości, nawodnienia organizmu i tkanki tłuszczowej wewnętrznej, nauka samobadania piersi
• aktywny warsztat (Danuta i Marek Chiberscy) „Terapeutyczne i rehabilitacje możliwości papierowych składanek metodą origami dla seniorów” oraz wiele innych atrakcji
• 13.30 – 13.45 Zespół Teatralno-Kabaretowy „Teatrzyk” przy Kazimierzowskim UTW
• 14.00 – 16.00 Stowarzyszenie „Różowa Wstążeczka”
• Warsztaty tematyczne dla osób w wieku 60+: „Zdrowe odżywianie”, „Zdrowy styl życia 60+”
Tematy, które zostaną poruszane podczas warsztatów: „woda, białko, błonnik w organizmie, ruch” - dlaczego są tak ważne nauka czytania etykiet – na co należy zwracać uwagę kupując produkty spożywcze. Wykładowca: Iwona Wysocka – dyplomowany dietetyk, trener personalny
• 15.30 – 16.00 Występ artystyczny grup senioralnych z Kazimierzowskiego UTW
• 16.00 – 17.30 AKCJA ZDROWIE – Wykład dnia pt. „Podróż do kątnicy”
• dr n. med. Maciej Świtoński – specjalista chirurg
PIĄTEK 12.10
Dzień NGO poznajemy się i działamy razem dla naszego miasta Prezentacje NGO-sów 8.00 – 20.00
SOBOTA 13.10
Dzień NGO integrujemy się i działamy razem dla naszego miasta Prezentacje NGO-sów 10.00 – 14.00

Warto wiedzieć:
W związku z licznymi postulatami Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz środowiska III sektora w mieście oraz idąc za potrzebą stworzenia miejsca, które sprzyjałoby współpracy lokalnych organizacji pozarządowych, nieformalnych grup inicjatywnych działających na rzecz bydgoszczan i wyzwalało ich aktywność Prezydent Rafał Bruski na początku 2016 roku zdecydował o przekazaniu lokalu w budynku przy ul. Gdańskiej 5 na Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Od tego momentu ruszyły szerokie konsultacje w środowisku NGO w Bydgoszczy w formie spotkań, dyskusji, ankiet – kilkaset organizacji pozarządowych wyraziło chęć współdziałania w przyszłych centrum. Przygotowano koncepcję przestrzenną, projekt budowlany, pozyskano wszelkie pozwolenia i podpisano umowę z wykonawcą robót. Projekt został wpisany do Gminnego Programu Rewitalizacji. Wartość projektu to blisko 2,7 mln zł.

 

KB

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe