W ten weekend szósty już szwedzki najazd na Ostromecko!

  • 17.08.2018, 10:49
  • KB
W ten weekend szósty już szwedzki najazd na Ostromecko! "Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował"
Zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia "Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował". Impreza przewidziana jest dla zwiedzających w dniach od 18 do 19 sierpnia 2018 r.

Przewidujemy szereg atrakcji i zmian mających na celu realizację jeszcze ciekawiej i fajniej naszego przedsięwzięcia. Pierwsza, sobotnia bitwa, przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich).

Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego, a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni.

W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej, turniej łuczniczy, a także pokazy konne. Atrakcją będzie konkurs kulinarny. Przez poprzednie edycje turniej ten zyskał już renomę i markę, a potrawy przyrządzane godne są królewskich stołów. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem zapowiadamy koncert plenerowy.

Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami. Odbywać się będą pokazy zawodów dawnych, jak kowalstwo czy płatnerstwo, a także zorganizowane zostaną zabawy dla dzieci.

Organizatorami imprezy są: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Stowarzyszenie AstArte oraz Sarmackie Dziedzictwo.

Ramowy plan imprezy:

Sobota 18 sierpnia:
09.00 - rozpoczęcie turnieju łuczniczego
11.00 - oficjalne otwarcie imprezy, prezentacja grup
12.00 - 17.00 turniej szabli polskiej, mecz palanta - gry popularnej w Rzeczypospolitej w XVII w., pokazy grup
18.30 - Bitwa pod Pałacem Starym - Dorpowskich
20.00 - Koncert

Niedziela 19 sierpnia:
10.30 - wymarsz na pole bitwy połączony z prezentacją grup
11.00 - Bitwa Czarnieckiego ze Szwedami
12.00 - Rozdanie nagród w turniejach

W trakcie imprezy: Ogólnopolskie warsztaty wytwarzania ceramiki historycznej,

Zapisy i informacje tel. 668104877

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe