Park na Wzgórzu Wolności będzie zachęcał do spacerów

  • 09.07.2018, 14:44
  • KB
Park na Wzgórzu Wolności będzie zachęcał do spacerów Wizualizacja
Trwa rewitalizacja parku na Wzgórzu Wolności. Ma on zachęcać do spacerów i ponownie stać się szlakiem z atrakcyjnymi punktami widokowymi. Koszt inwestycji to blisko 1,85 mln zł.

Wprowadzony jest szereg działań rewaloryzacyjnych. Uporządkowana ma zostać między innymi szata roślinna. Duża część prac przy starodrzewie została zrealizowana w okresie jesienno-zimowym. Obecnie trwają roboty ziemne w rejonie polany na wysokości istniejących bloków. Przygotowywane jest podłoże pod nowe atrakcyjne nasadzenia.

W tym miejscu zaplanowano między innymi wykonanie zróżnicowanych gatunkowo łąk oraz dosadzenie ziół. W całym parku pojawią się też nowe drzewa i krzewy. Wprowadzone będą gatunki, których owoce stanowić będą pokarm dla ptaków i owadów oraz rośliny kwitnące.

Jesienią zaplanowano ustawienie ławek, tablic informacyjno-dydaktycznych, karmników i koszy na śmieci. Na drzewach zawisną dodatkowe budki lęgowe dla ptaków, nietoperzy. Zaprojektowano też tak zwane hotele dla owadów. Zaplanowano działania stabilizujące skarpę. Park zyska także nowe oświetlenie. Po zakończeniu prac tereny na skarpie Wzgórza Wolności ponownie mają stać się zielonym tarasem widokowym zachęcającym do spacerów.

Trwają też prace związane z budową ciągu pieszo-rowerowego. Wykonywane są podbudowy i ustawiane są pierwsze obrzeża. Bliżej bloków trasa będzie miała charakter wspólnego ciągu dla pieszych i rowerzystów. Na wysokości Zielonych Arkad zamieni się w drogę rowerową i biegnącą obok ścieżkę spacerową. W ramach rozbudowy ul. Kujawskiej powstaną też nowe schody łączące park z ta ulicą. Komunikację nad trasą Uniwersytecką zapewnia zbudowana w 2013 roku kładka.

Wartość prac w parku na Wzgórzu Wolności to 1,85 mln zł. Ich zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku. Na realizację inwestycji pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków europejskich. Korzystając ze wsparcia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, koszt infrastruktury parkowej nie powinien przekroczyć 30 procent wartości kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. Dlatego większość działań związana jest ze wzbogaceniem i uporządkowaniem szaty roślinnej oraz stabilizacją skarp. Przygotowana dokumentacja projektowa uwzględnia jednak rezerwę trenu pod takie elementy jak na przykład plac zabaw, siłownia plenerowa czy platforma widokowa, które będą realizowane w przyszłości.

Ważne:
Zespół zieleni na Wzgórzu Wolności jako założenie parkowe powstał w latach 1911-1913. Wykorzystano wówczas istniejący drzewostan naturalny oraz ciekawe ukształtowanie terenu. Początkowo założenie utrzymane było w stylu leśno-górskim (tatrzańskim). Jego obszar wynosił 7 ha. Na terenie zespołu (w części wschodniej) Niemcy zbudowali wieżę Bismarcka. Masywna, kamienna budowla liczyła 25 m wysokości, a z jej najwyższego tarasu można było podziwiać panoramę miasta. Została ona w 1928 roku wysadzona w powietrze. Po zakończeniu II wojny światowej w miejscu wyburzonej wieży urządzono Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.

 

 

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Andrzej
Andrzej 09.07.2018, 21:01
Czy nie będzie tak jak z parkiem W. Witosa tzn. niewypał. Zresztą nie jedyny , który przeprowadza się nerwowo bo są wybory i ....

Pozostałe