Dialog społeczny Lafarge z mieszkańcami okolic Cementowni Kujawy

  • 06.07.2018, 13:47 (aktualizacja 06.07.2018, 13:54)
  • KB
Dialog społeczny Lafarge z mieszkańcami okolic Cementowni Kujawy Cementownia Kujawy
22 czerwca br. odbyło się spotkanie z sąsiadami zamieszkującymi okolice Cementowni Kujawy. Tegoroczna inicjatywa to kolejny etap sesji dialogu społecznego, zapoczątkowanych przez Lafarge na przełomie 2016 i 2017 roku. Podczas spotkania przedstawiciele omówili realizację 19 zgłoszonych przez mieszkańców oczekiwań, wysłuchali potrzeb i zadeklarowali dalszą współpracę.

Lafarge w Polsce od początku swojej działalności stara się budować pozytywne i partnerskie relacje ze społecznościami lokalnymi w miejscach, w których działa. Dla firmy kluczowe jest poznawanie potrzeb lokalnych instytucji i społeczności oraz wprowadzanie realnych, pozytywnych zmian w regionie.

- Nasza działalność oparta jest na przestrzeganiu najwyższych norm ochrony środowiska i bezpieczeństwa, ale również wspieraniu lokalnych społeczności. Spotkania organizowane w ramach dialogu społecznego umożliwiają nam poznanie potrzeb naszych sąsiadów. My jako firma, możemy z kolei pokazać efekty naszej pracy. Sesje dialogu to platforma do wymiany opinii, otwartej, konstruktywnej dyskusji, dzięki której możemy wspólnie wypracować dalsze kierunki działań – skomentował Stanisław Sobczyk, Dyrektor Cementowni Kujawy.

Podczas spotkania 22 czerwca br. firma podsumowała działania podjęte w odpowiedzi na potrzeby zgłoszone przez mieszkańców podczas pierwszej edycji dialogu społecznego. Pojawiło się wówczas 19 postulatów, pogrupowanych w 6 blokach tematycznych: edukacja, infrastruktura, środowisko, zdrowie, zatrudnienie i społeczności. Oprócz działań podjętych przez firmę, w realizację projektów zaangażowało się też wielu wolontariuszy – przedstawicieli lokalnej społeczności oraz pracowników Lafarge.

- Od września 2017 roku z sukcesami współpracujemy z Fundacją LafargeHolcim – WSPÓLNIE. Dzięki programowi „Przygarnij Przestrzeń” realizujemy projekt zagospodarowania pierwszej części linii brzegowej naszego jeziora. W myśl przyjętej strategii, chcemy zrekultywować i zrewitalizować całe jezioro i tereny jemu przyległe, celem stworzenia przyszłego centralnego miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Szczepanowa oraz ich gości. W pracach naziemnych i pogłębianiu jeziora pomocy udzieliła nam Cementownia Kujawy, z którą prowadzimy rozmowy na temat dalszej współpracy  – podkreśliła Alina Kołaczyk, Prezes  Stowarzyszenia Witalis  w Szczepanowie.

Podczas pierwszej edycji dialogu zgłoszono też oczekiwanie dotyczące wykorzystania wody z kopalni odkrywkowej Bielawy w celu poprawy stosunków wodnych na terenach rolniczych i leśnych. W czerwcu 2017 roku Lafarge podpisał umowę z Lasami Państwowymi, regulującą dostarczanie wód kopalnianych do nawadniania lasów. Została już opracowana i zatwierdzona dokumentacja hydrologiczna. Złożono także raport w celu uzyskania decyzji środowiskowej. Realizacja projektu zaplanowana jest na 3 lata, a woda z terenów kopalni powinna popłynąć do zbiorników retencyjnych w 2019 roku. Lafarge wsparło także budowę ścieżki rowerowo-edukacyjnej Barcin-Pakość. Firma partycypowała w kosztach inwestycji oraz przekazała 260 ton kruszywa do budowy tej ścieżki. Aby podnieść bezpieczeństwo na lokalnych drogach firma Lafarge przeprowadziła akcję „Kierowca nie sowa” w ramach której handlowcy firmy, jeżdżący po regionie, rozdawali kamizelki odblaskowe napotkanym pieszym, którzy po zmroku byli niewidoczni dla kierowców.  WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim zrealizowała projekt na łabiszyńskiej wyspie, gdzie we współpracy z Łabiszyńską Aktywną Młodzieżą, przedstawicielami Gminy oraz mieszkańcami powstało unikatowe miejsce spotkań.

- Uważam, że proces dialogu społecznego prowadzony przez Lafarge jest bardzo dobrą inicjatywą. Dzięki tym spotkaniom możemy w szerszym gronie porozmawiać o potrzebach i propozycjach wspólnych działań. Dzięki pomocy i wsparciu Lafarge możemy m.in. cyklicznie prowadzić ćwiczenia przeciwpożarowe w specyficznych warunkach, które w innym przypadku byłyby trudne do odtworzenia. Bardzo cenimy sobie współpracę z Cementownią Kujawy i mamy nadzieję na jej dalszą owocną kontynuację – powiedział Grzegorz Rutkowski, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Żninie.

Lokalne działania Lafarge w Polsce opierają się na długotrwałej współpracy oraz budowaniu trwałych i partnerskich relacji z lokalnymi społecznościami oraz instytucjami, we wszystkich lokalizacjach, w których działa. Lafarge dialog społeczny opiera na zasadach pełnej transparentności, otwartości i konsekwencji w działaniu.

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Michał Bieronski
Michał Bieronski 14.07.2018, 17:46
Intieriesna. Mieszkam w Sadlogoszczy i pierwsze słyszę.

Pozostałe