Kontrowersyjny spektakl. Wojewoda Kujawsko-Pomorski składa zawiadomienie do prokuratury

  • 28.09.2016, 15:33
  • Katarzyna Beszczyńska
Kontrowersyjny spektakl. Wojewoda Kujawsko-Pomorski składa zawiadomienie… KPUW
Dziś (28 września br.) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbył się briefing prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, podczas którego wojewoda poinformował o złożeniu w prokuraturze zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez twórców spektaklu pokazanego w minioną niedzielę podczas Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Ma to związek ze sceną wyjęcia przez aktorkę z krocza zrolowanej flagi biało-czerwonej oraz sceny gwałtu dokonanego przez Chrystusa na muzułmance.

- Uważamy, że zostały zbezczeszczone symbole  narodowe, czyli flaga polska, już nie mówiąc o uczuciach religijnych – chrześcijańskich i muzułmańskich. Na takie rzeczy jako reprezentant rządu w terenie powinienem reagować i to właśnie uczyniłem. Wystąpię również do ministerstwa kultury z informacją o podjętych krokach. – Poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W konferencji uczestniczył również pełnomocnik wojewody do spraw kultury, dziedzictwa narodowego i polityki historycznej Jarosław Jakubowski. - Nie popieram tego rodzaju sposobu rozmowy z widzem, jaki został zaprezentowany w niedzielę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Tego rodzaju spektakle niszczą przestrzeń dialogu, poprzez niszczenie bardzo ważnych symboli. Myślę, że nie ma Polaka, dla którego biało-czerwona nie byłaby ważna, jak również nie ma człowieka wierzącego, dla którego tego rodzaju działania – nawet na scenie, ujęte w pewien cudzysłów  - nie byłyby bolesne. – Powiedział.

 

Katarzyna Beszczyńska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Robert Go Nerka
Robert Go Nerka 29.09.2016, 19:55
Wojewodo kochany! Dobra sztuka musi uwierać, czasem i złościć. Ma dawać do myślenia a może wstrząsnąć. Może za parę lat podziękujesz autorowi, że zmienił Twoje myślenie. W życiu bym o tym nie usłyszał, gdyby nie Ty. Dziękuję!
podpis
podpis 28.09.2016, 21:23
jestem tolerancyjny, ale to juz przegięcie...

Pozostałe