Tydzień pełen wydarzeń w Miejskim Centrum Kultury

  • 06.12.2017, 12:44
  • KB
Tydzień pełen wydarzeń w Miejskim Centrum Kultury MCK MCK zaprasza na koncerty
Zapraszamy na cały tydzień kulturalnych wydarzeń. Będą kolędy w Pałacu Nowym w Ostromecku, jak i lubiane spacery znane jako „Kultura na świeżym”. Nie zabraknie koncertów, wykładów i zajęć dla dzieci.

Program szczegółowy 6 - 12 grudnia 2017 

7.12.2017, godz. 17.00, barka „Lemara”, cena: 30 zł, bilety do nabycia w MCK przy ul. Marcinkowskiego 12. Zapisy: [email protected]

Koło Gospodyń Miejskich: Smakują i kurują – len, kurkuma, buraki

Będą kiszone buraki (przepis i instrukcja wykonania na barszcz świąteczny), buraki na surówkę, burak glazurowany jako dodatek do wszystkiego, oczywiście z dodatkiem przypraw: kardamonu, goździków, cynamonu. Będą opowieści o niewątpliwych zaletach lnu w kilku odsłonach i przygotujemy przeciwzapalny eliksir z kurkumy. Prowadzenie: Krystyna Stepczyńska-Szymczak.


 

7.12.2017, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa. Bilety: 8 zł ulgowe / 10 zł normalne, w kasie MCK

SCODRIX feat. Kami

Przemysław Świerk – gitara, Michał Szlempo – instrumenty klawiszowe, Mateusz Krawczyk – perkusja, gościnnie: Kamila Abrahamowicz – wokal

Muzyka, jaką tworzy zespół SCODRIX, z pewnością posiada potencjał koncertowy, czego młodzi artyści na pewno już wkrótce dowiodą. Zarówno na płycie, jak i na koncertach gościnnie towarzyszy zespołowi Kami, a prywatnie Kamila Abrahamowicz-Szlempo. Ci, którzy znają pierwszą płytę wokalistki, będą zaskoczeni, na jakie brzmienie tym razem się zdecydowała...


7.12.2017, godz. 18.00

Spotkanie autorskie z Janem Hartmanem poświęcone książce „POLITYKA. Władza i nadzieja”

Polityka jest jak powietrze. Jest wszędzie, lecz zauważamy ją dopiero wtedy, gdy wokół nas cuchnie bądź robi się duszno. Korupcja i anarchia wydzielają woń rozkładu, a brak wolności, niczym brak tlenu, sprawia, że rzucamy wszystko i idziemy walczyć o to, co najważniejsze.

Ten przystępny dla każdego przewodnik po ideach oraz filozofii i teorii polityki nie propaguje żadnego ze stanowisk politycznych, lecz tłumaczy ich kulturowe i filozoficzne postawy. Stawiając w centrum uwagi kwestię władzy oraz ideę demokratyczną uświadamia, że nasze codzienne życie związane jest z polityką, czy tego chcemy, czy nie. Jednak to tylko jedno z zadań tej książki. Autor przedstawia w niej także coś, co można określić jako ciemne strony filozofii politycznej, czyli niebezpieczny potencjał opresji zamknięty nie tylko w poszczególnych koncepcjach, lecz w samej idei polityczności. Wydaje się, że idee ideami, a prawdziwa polityka kieruje się swoimi zasadami, a może w ogóle jest bez zasad. Nic bardziej mylnego. „Zainteresuj się polityką, nim ona zainteresuje się tobą”. Ta głęboka i mądra książka pomoże zarówno tym, którzy zgadzają się z tym starym powiedzeniem, jak i tym, którzy jeszcze nie wiedzą, że przyjdzie im z polityką się zderzyć i zmierzyć. Aleksander Kwaśniewski

 

Jan Hartman – filozof i publicysta, profesor zwyczajny na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się metafilozofią, etyką, bioetyką i filozofią polityki. Uprawia również publicystykę, przede wszystkim jako stały felietonista „Polityki” i bloger. W latach męskich próbował sił w polityce partyjnej, m.in. współpracując z SLD i Twoim Ruchem. Ostatnio działa w Komitecie Obrony Demokracji. Daremnie czeka na wypłatę od Sorosa. Ma się rozumieć, Żyd i ateista, ale gej niestety nie.


9.12.2017, godz. 21.00, sala kinowo-widowiskowa. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie MCK

Over The Under – „100%tour”

Over The Under – licznie koncertujący zespół bluesmetalowy z Bydgoszczy 1 września wyruszył w trasę „100%tour” – czyli 100 koncertów w 100 dni! Tą trasą stara się pobić światowy rekord Guinnessa. Poza tym chodzi o to, aby ludziom w Polsce zaszczepić miłość do szczerej rockowej muzyki poprzez granie wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe i wciąganie do tej akcji lokalnych zespołów.

 


7.12.2017, czwartek, godz. 17.00, Pałac Stary, wstęp wolny

X Colloquium Ostromeckie

Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo” zaprasza na X Colloquium Ostromeckie poświęcone instrumentom dawnym, gościem spotkania będzie prof. Petr Šefl.


9.12.2017, sobota, godz. 12.00, Pałac Nowy, wstęp wolny, zapisy

„Djembe na salonach” – warsztaty i jam session prowadzi Piotr Schutta

Warsztaty gry na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dun-dun dla osób początkujących, od 10. roku życia, zapewniamy instrumenty. Zgłoszenia: [email protected], liczba miejsc ograniczona. Po warsztacie, ok. godz. 14.00, odbędzie się bębniarskie jam session (zachęcamy do zabrania swojego instrumentu, nie obowiązują zgłoszenia).

Piotr Schutta – pasjonat bębniarstwa, z zawodu dziennikarz, reportażysta, z wykształcenia pedagog. Prowadzi grupy warsztatowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Uczestnik kursów instruktorskich i warsztatów z metodyki nauczania gry na djembe oraz bębnach dun-dun. Uczy gry od podstaw, wprowadzając w świat rytmu w przyjaznej atmosferze, przez śmiech i zabawę.


9.12.2017, sobota, godz. 18.00, Pałac Nowy, wstęp wolny

„Poznaj siebie i świat wokół poprzez sztukę” – wykład Grzegorza Pleszyńskiego

z elementami performance’u z cyklu Antydepresyjna Akademia Sztuki


10.12.2017, niedziela, godz. 16.00, Pałac Nowy, Pałac Nowy, wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł

Akademia w Pałacu – kolędy jazzowe

Wykonawcy: Kamila Abrahamowicz-Szlempo – śpiew, Grzegorz Nadolny – kontrabas, Michał Szlempo – fortepian, Studenci Katedry Jazzu

Kamila Abrahamowicz-Szlempo – wokalistyka, a także dyplomowana dyrygentka i skrzypaczka. Jest laureatką m.in. II nagrody 5. Międzynarodowych Zmagań Jazzowych w Szczecinie. Na rynku muzycznym zadebiutowała płytą „Wherever You Go”, wydaną w 2015 r. Występowała z wybitnymi postaciami jazzowej i rozrywkowej sceny muzycznej i realizując solowe projekty. W 2016 r. nagrała gościnnie płytę z formacją Scodrix, z którą to wystąpiła podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Prudniku. Na co dzień prowadzi zajęcia ze śpiewu jazzowego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Michał Szlempo – pianista, klawiszowiec i dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureat wielu nagród jazzowych, m.in. II nagrody podczas I Student Jazz Festiwal w Bydgoszczy oraz II nagrody z big-bandem bydgoskiej Akademii Muzycznej w Nowym Tomyślu. Na swoim koncie ma debiut fonograficzny z zespołem Scodrix – jazz-bluesrockową formacją, której jest liderem. Współpracuje z wieloma muzykami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Jest współzałożycielem projektu Open Panufnik, którego celem jest zestawienie klasycznych kompozycji Andrzeja Panufnika oraz ich wersji jazzowych na jednej scenie.

Grzegorz Nadolny – absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wszechstronny basista, z jednakowym powodzeniem grający na gitarze basowej, jak i kontrabasie. Zadebiutował w jazzrockowej formacji West w 1990 r. Przez wiele lat współpracował z perkusistą Jackiem Pelcem. Jednocześnie współtworzył trio wibrafonisty Karola Szymanowskiego, asocjację awangardowego trębacza Andrzeja Przybielskiego, trio pianisty Krzysztofa Herdzina, Big Band Józefa Eliasza i in. Współpracował z czołówką polskich muzyków jazzowych, jak np. Jarosław Śmietana, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Strobel, Wojciech Karolak, Krystyna Stańko. Współdziałał też z zagranicznymi wykonawcami, jak np.: Dirk Engelhard, Uli Orth, Marqe Lowental, Alfreda Gerald, Donny Ray Evans, David Gołoszczokin. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Uprawia muzykę, która stoi na pograniczu różnych stylów, posiadając jednak silny jazzowy rdzeń. Zajmuje się również publicystyką kulturalną na łamach bydgoskich i ogólnopolskich gazet i czasopism.


10 grudnia 2017

Kultura na świeżym vol. 61: Wracamy w Bory!

Nie ma nic lepszego dla mieszczucha, jak dzień spędzony na świeżym powietrzu w otoczeniu borów. Wychodząc z tego założenia, wygonimy was jeszcze przed świtem z łóżka i zabierzemy do Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Swoją wędrówkę rozpoczniemy już o 5.20 na dworcu PKP Bydgoszcz Główna, skąd wyruszymy pociągiem o 5.36 do miejscowości Osie. Na miejscu wysiadamy już o 7.00 i ruszamy prosto w bór! Będziemy poruszać się szlakiem, który został poświęcony pamięci Zdzisława Zagłoby-Zyglera – wybitnego działacza turystycznego i popularyzatora krajoznawstwa.

Na szlaku odwiedzimy Starą Rzekę i jedno z najczystszych jezior w Polsce – Jezioro Piaseczno. Swoją wędrówkę zakończymy w Tleniu, skąd o 16.02/17.30 wrócimy pociągiem do Bydgoszczy. Planowany przyjazd do Bydgoszczy 18.49/19.36. Więcej informacji: Filip Krauze, tel. 509 091 695

 


10.12.2017, godz. 10.30

Zatańcz ze mną, mamo, tato

Zajęcia warsztatowe dla dzieci od 5 lat i towarzyszących im dorosłych. Tańczymy współczesne flamenco. Prostej choreografii nauczy nas Dorota Dzięcioł – tancerka i instruktor. Zapisy: [email protected].


 

10.12.2017, godz. 12.00, sala kinowo-widowiskowa. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie MCK

Małe Animocje: „Jak to działa?”

zestaw filmów krótkometrażowych, 47 min, 5+

 

  • Niesforny bit”, reż. Juanma Sánchez Cervantes, Hiszpania, 2013, 10 min. Co się może wydarzyć, kiedy pisarz jest zmuszony zamienić swoją starą maszynę do pisania na komputer? Czy będzie w stanie zapanować nad nowoczesnym sprzętem? A co, jeśli plany pokrzyżuje mu tytułowy niesforny bit? Niezwykle pomysłowa i przewrotna historia pozbawiona dialogów, w której motyw muzyczny stanowi sonata La Follia Vivaldiego.
  • „Zguba”, reż. Shaun Tan, Andrew Ruhemann, Australia, 2010, 15 min. Chłopiec, zbierając na plaży zakrętki od butelek, odkrywa dziwnie wyglądające stworzenie. Jest ono zbudowane z przedmiotów i części, które zupełnie do siebie nie pasują. Bohater orientuje się, że stworzenie się zgubiło, i stara się pomóc mu znaleźć właściciela lub miejsce, do którego należy.
  • „Dżin z puszki”, reż. Claude Barras, Szwajcaria 2004, 7 min. Armand pracuje przy taśmie produkcyjnej w fabryce. Pewnego dnia otwiera puszkę z ravioli przeznaczonymi na obiad. Ku jego zaskoczeniu z puszki wylatuje dżin i obiecuje mu spełnienie dwóch jego życzeń. Po zakończonym zadaniu dżin próbuje wrócić do swojej „lampy”. Czy mu się uda?
  • „Kamyki Astona”, reż. Uzi Geffenblad, Lotta Geffenblad, Szwecja 2007, 9 min. Aston kolekcjonuje kamienie, gdyż czuje, że są one samotne i musi się nimi zaopiekować. Rodzice są zaniepokojeni jego hobby, także dlatego, że w domu zaczyna brakować miejsca. Proponują, żeby kamienie pojechały na wakacje...
  • „Jak to się dzieje, pyta Agnisia, że na ekranie widzimy misia”, reż. Julian Antonisz, Polska, 1970, 6 min. Julian Antonisz w zabawny i zaskakująco prosty sposób tłumaczy dzieciom, czym jest telewizja i jak działa. Jednocześnie film pokazuje, jak ważne jest zadawanie sobie pytań i poszukiwanie odpowiedzi.

11.12.2017, godz. 10.30-18.30, A\V Studio nagrań MCK

„Sound Design w animacji” – warsztaty

Kolejna odsłona działań A\V Ntudio nagrań MCK w ramach projektu „Zarządzanie dźwiękiem w przemyśle muzycznym”. Tym razem zapraszamy na warsztaty pod hasłem: „Sound Design w animacji”. Będziemy przybliżać tajniki udźwiękawiania filmów animowanych, ale nie tylko. Zajęcia poprowadzą: Jędrzej Rochecki i Nicolas de la Vega. Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres: [email protected] z dopiskiem: Sound Design. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc liczy się kolejność zgłoszeń.

 


12.12.2017, wtorek, godz. 16.00, sala kinowo-widowiskowa

Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Motywy bożonarodzeniowe w muzyce”

Wykład ad. dr Agnieszka Piass

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe