Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Album o bydgoskim Śródmieściu powraca do księgarń

Wydawnictwo Pejzaż w odpowiedzi na prośby czytelników wznowiło album „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia – Plac Teatralny, Gdańska, Plac Wolności” autorstwa Anny Perlik-Piątkowskiej. Na ponad 150 dawnych pocztówkach i zdjęciach pokazano dawne śródmiejskie ulice i toczące się tam codzienne życie
Album o bydgoskim Śródmieściu powraca do księgarń

Autor: fot.: Materiały prasowe

Album obejmuje plac Teatralny, plac Wolności i łączący je odcinek ulicy Gdańskiej. Miejsca te były mieszanką życia towarzyskiego, gwarnych restauracji, zachwycających kawiarń, eleganckich sklepów. Były prawdziwym salonem miasta. Pocztówkom i fotografiom z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i jej męża Pawła Piątkowskiego towarzyszą opisy miejsc, budynków, ciekawych wydarzeń i zwyczajów. Na kartach albumu pojawiają się opowieści o laureacie literackiej Nagrody Nobla przesiadującym w kawiarni na placu Wolności, wyemancypowanej fotografce wypędzonej z miasta przy pomocy zepsutej windy, bydgoskim włamywaczu-gentlemanie Pięknym Edziu czy prosiaku z napisem „Idę na wybory”  biegającym pod kinem Pomorzanin. Wznowienie w porównaniu z pierwszym wydaniem jest wzbogacone o kilkanaście nowych stron i historii.

- Pierwsze wydanie albumu w 2021 roku wyprzedało się w rekordowym tempie trzech miesięcy. Wznowienie jest naszym podziękowaniem dla wszystkich, którzy przez te wszystkie lata nie zapomnieli o książce, dzwonili do nas i pytali o nią w księgarniach – wyjaśnia Ewa Stadnicka z bydgoskiego Wydawnictwa Pejzaż.

- To wspaniałe, że jest tylu pasjonatów Śródmieścia, którzy chcą o nim czytać i oglądać je w czasach największej świetności. Mam nadzieję, że album stanie się inspiracja, by ten dawny czar powracał. Wiele dobrych zmian mogliśmy zobaczyć już w ostatnich latach. W miejscu zamkniętych sklepów i restauracji powoli otwierają się nowe. Wspólnoty remontują elewacje kamienic, a na ulicę Gdańską po kilka sztuk wracają wycięte drzewa  - mówi Anna Perlik-Piątkowska, autorka „Pozdrowień z bydgoskiego Śródmieścia – Plac Teatralny, Gdańska, Plac Wolności”.

Album jest drugą częścią serii „Widoki dawnej Bydgoszczy”, która została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników. Do tej pory ukazały się książki o Kanale Bydgoskim, Śródmieściu, terenach nad Brdą,  Starym Mieście oraz bydgoskich parkach i skwerach. W przygotowaniu jest kolejna o Dzielnicy Muzycznej i Sielance. Wszystkie części można czytać oddzielnie, ale łączy je podobna szata graficzna oraz autorzy – Anna Perlik-Piątkowska i Tomasza Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. 

Więcej informacji o nowym albumie:

https://projektpejzaz.pl/sklep/strona-glowna/132-pozdrowienia-z-bydgoskiego-srodmiescia-plac-teatralny-gdanska-plac-wolnosci.html

 

Anna Perlik-Piątkowska – od lat, razem z mężem Pawłem Piątkowskim, kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Niepoprawna miłośniczka miasta. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Lubi spacerować po Sielance, Ogrodzie Botanicznym i placu Wolności. Jest autorką „Pozdrowień z bydgoskiego Śródmieścia – Plac Teatralny, Gdańska, Plac Wolności” oraz „Pozdrowień z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”, a także współautorką „Pozdrowień z zielonej Bydgoszczy – parki, skwery, zieleń uliczna” (wspólnie z Tomaszem Izajaszem). Napisała także teksty do „Bydgoszczy Nastrojowej” albumu fotograficznego Zofii Ewy Ruprecht. 

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama