Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Garbary pięknieją

Miasto robi wszystko, żeby ulica Garbary odzyskała swój dawny blask. Ratusz przeznaczył kilka milionów złotych na remonty kamienic w tej okolicy. Między innymi wróciła do swojej świetności z sprzed lat to kamienica pod numerem 20.
  • Źródło: Wojciech "Szczapa" Romanowski
Garbary pięknieją

Autor: Wojciech "Szczapa" Romanowski

Wychowałem się na tej ulicy i pierwsze dwadzieścia lat swojego życia spędziłem pod nr 11. Jako rodowity mieszkaniec tej dzielnicy z wielką radością przyjmuję zabiegi o jej rewitalizacji. 

Warto jednak przy tej okazji przypomnieć, jak Garbary wyglądały za czasów kiedy biegałem tam jako chłopiec. Rzeczywiście był to jeden z piękniejszych kwartałów miasta, niestety, tego piękna nigdy nie uda się już przywrócić. To Garbary zapłaciły najwyższą cenę za rozwój północno- zachodniej części Bydgoszczy. 

Kiedy w 1974 roku zapadła decyzja o przedłużeniu ul. Królowej Jadwigi, w pakiecie było wyburzenie mojej rodzinnej kamienicy. Ze łzami w oczach patrzyłem jak wali się w gruzy prawie 100-letni budynek. Większość bydgoszczan dużo bardziej żałowała zasypywanego również pod budowę węzła komunikacyjnego, kanału bydgoskiego, który wtedy płynął tam gdzie dziś znajduje się Multikino i Rondo Grunwaldzkie. Wspomnę też wspaniałe ogrody, które zajmowały bardzo duży obszar w tej okolicy. Tylko najstarsi bydgoszczanie pamiętają dochodzącą do Garbar nieistniejącą ulicę Kącik, z kultową mordownią „Kufelek”, w której pozostała niejedna wypłata okolicznych mieszkańców. 

Taką ulicę na zawsze będę pamiętał, za taką zawsze będę tęsknił. Marzy mi się, żeby jakaś miejska instytucja zebrała wśród ludzi, póki jest jeszcze taka możliwość, wspomnienia z tej Bydgoszczy przechodzącej na naszych oczach do historii. Można pójść jeszcze dalej i stworzyć wirtualną makietę tych rejonów miasta, które przez ostatnie lata przeszły tak daleką metamorfozę.

Dzisiaj powstały wokół mojego podwórka nowe osiedla, takie jak „Kolorowe Garbary” czy „Garbary 5”. Ale dalej rosną dwa okazałe drzewa kasztanowe, między którymi za młodu graliśmy na podwórku w piłkę. A na szczycie kamienicy na której namalowaną mieliśmy bramkę, dziś cieszy oko przepiękny mural reklamowy, w starym przedwojennym stylu.

Odbudowano nawet komin po starej fabryce „Jutrzenki”, który nadaje wyjątkowego charakteru otoczeniu na nowym osiedlu, tylko „Kufelka” już nie ma, a co za tym idzie życie towarzyskie na Garbarach toczy się już gdzie indziej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
.Marian 29.05.2024 15:33
Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniec

Klaus 30.04.2024 14:56
Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??

Carl 29.04.2024 08:53
"Rzeczywiście był to jeden z piękniejszych kwartałów miasta" - is it a joke??

słabe opady deszczu

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama