Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Kwietniowe propozycje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego w Bydgoszczy otworzą „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Kolejną kwietniową propozycją TPB będą „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reżyserii Wojciecha Farugi. Następnie Teatr zaprosi bydgoską publiczność na podróż do „Ameryki” w reżyserii Julii Holewińskiej. Kwiecień zakończy się pokazami „Hamleta” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.
Kwietniowe propozycje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Autor: fot.: Natalia Kabanow/ Ameryka

Powrót „Ptaków ciernistych krzewów. Rzeczy o miłości w kościele”

Po pokazach na Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie spektakl duetu Piaskowski/Sulima powraca na bydgoską scenę – kwiecień w TBP otworzą „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele”

Choć spektakl bierze tytuł z kultowej powieści Mccullough, łączy je jedynie temat, czyli miłość w kościele. Twórcy i twórczynie nie opowiadają dobrze znanej, filmowej historii, ale sięgają po historie miłosne z tu i teraz. Ukazują widzom różne sposoby pojmowania miłości w kościele katolickim oraz relacje, które tworzą (lub nie) księża i siostry zakonne. Dają przestrzeń długo skrywanym marzeniom i tęsknotom. To czułe i odważne spojrzenie na instytucję, której nauka w dużej mierze wpłynęła na to, jak każde z nas postrzega życie miłosne, tworzenie związków czy seksualność. 

Spektakl powróci na małą scenę TPB 5 kwietnia (piątek) i 6 kwietnia (sobota) o godz. 19:00 oraz 7 kwietnia (niedziela) o godz. 18:00.

 

Kwietniowe pokazy „Ostatnich dni..”

„Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi przenoszą widzów do wydarzeń z 1989 roku – to właśnie tamtej zimy końcowi dobiegła dyktatura małżeństwa Ceaușescu. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują także losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach – ich córki Zoi i najbliższych współpracowników. 

Spektakl, który otrzymał patronat Rumuńskiego Instytutu Kultury, pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną.

Historia ukazana na scenie może stanowić również analogię do bieżących wydarzeń dziejących się na całym świecie, takich jak odradzające się dyktatury czy ograniczenia praw określonych grup społecznych przez władzę.

Kwietniowe pokazy „Ostatnich dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” odbędą się na małej scenie TPB 12 kwietnia (piątek) i 13 kwietnia (sobota) o godz. 19:00 oraz 14 kwietnia (niedziela) o godz. 18:00. Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Kwietniowa podróż do „Ameryki”

Następną z kwietniowych propozycji TPB będzie „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej. Centralną postacią opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. 

Na scenie Gombrowiczowi towarzyszą: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią, w których Ameryka Południowa jest przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji. 

Pokazy spektaklu odbędą się na małej scenie TPB 20 kwietnia (sobota) o godz. 19:00 i 21 kwietnia (niedziela) o godz. 18:00

 

Kwietniowy repertuar TPB zamknie „Hamlet”

W ostatni weekend kwietnia Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi widzów na „Hamleta” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Bydgoska inscenizacja nie przedstawia jednak publiczności dzieła Shakespeare’a takiego jakim go znają, a zupełnie nową adaptację dramatu. Twórcy i twórczynie spektaklu odrzucają zerojedynkowe myślenie, fantazjują o świecie, w którym nie trzeba wybierać tylko pomiędzy złem a mniejszym złem, szukają przestrzeni między dwoma skrajnościami, rezygnując z wyboru albo-albo.

Kwietniowe pokazy odbędą się na małej scenie TPB 26 kwietnia (piątek) i 27 kwietnia (sobota) o godz. 19:00, a także 28 kwietnia (niedziela) o godz. 18:00. 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama