Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

"Buka" otworzy Marzec Kobiet w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

W marcu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy na pierwszym planie pojawią się kobiety – w repertuarze znajdują się spektakle wyreżyserowane jedynie przez kobiety oraz opowiadające i skupiające się na losach i doświadczeniach kobiet. Marzec Kobiet otworzy spektakl w reżyserii Olgi Turutii-Prasolovej – „Buka”.
"Buka" otworzy Marzec Kobiet w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Autor: "Buka" fot.: Przemysław Jendroska

„Buka” Leny Laguszonkowej i Kateryny Penkovej opowiada o byciu kobietą w XXI wieku. „Buka” staje w kontrze założeniom, że kobiece bohaterki mamy ukazywać tylko przez pryzmat ich walorów zewnętrznych, lub jako matki, żony, czy kochanki – funkcjonujące w odniesieniu do mężczyzny. Buka nie daje się zdefiniować przez pryzmat męskości.

Spektakl w reżyserii Olgi Turutii-Prasolovej ukazuje HERstorię, nadaje podmiotowość kobiecej bohaterce, daje jej prawo zabierania głosu na wszelkie tematy i wyciąga na światło dzienne jej codzienne problemy, nadzieje i porażki. „Buka” jest opowieścią uniwersalną, porusza tematy wspólne dla nas wszystkich, jej doświadczenia są doświadczeniami kobiet w Ukrainie, Polsce i na całym świecie. W inscenizacji Olgi Turutii-Prasilovej Buka toczy walkę wewnętrzną z postsowieckim pojmowaniem roli kobiety, ujawniając schematy społeczne, zakorzenione w nas traumy i potrzebę uzyskania podmiotowości jako jednostka. Mimo ciężkich tematów podejmowanych w spektaklu zachowuje on komediową konwencję stand upu. Brokatowa, odważna, autoironiczna – to właśnie „Buka”. 

Pomysł na „Bukę” pojawił się w 2022 roku, wtedy też miała odbyć się premiera spektaklu w Ukraińskim Akademickim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. W. Wasilki w Odessie. Próby do produkcji przerwała pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę –  po ponad roku, z inicjatywy dwóch ukraińskich twórczyń współpracujących z TPB, spektakl powstał w Bydgoszczy. Z propozycją zrealizowania produkcji na bydgoskiej scenie wystąpiły dwie ukraińskie twórczynie – dramatopisarka Lena Laguszonkowa oraz aktorka Zhenia Doliak. Obie są dobrze znane bydgoskiej publiczności.

Pokazy spektaklu z napisami w języku ukraińskim odbędą się na małej scenie TPB 2 marca (sobota) o godz. 19:00 oraz 3 marca (niedziela) o godz. 17:00.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Współproducentem spektaklu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. 

Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach III edycji rezydencji artystycznych dla twórczyń i twórców z Białorusi i Ukrainy.

Spektakl został dofinansowany przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w ramach I Otwartego Konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć na rzecz dialogu Polaków z narodami Europy Wschodniej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama