Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Powrót "Wertera" na deski Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy po raz pierwszy zagrany został „Werter” w reżyserii Grzegorza Jaremki. Kolejna okazja by obejrzeć spektakl już w nadchodzący piątek o godz. 10:00 i 19:00 oraz sobotę o godz. 19:00.
Powrót "Wertera" na deski Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Autor: fot.: Łukasz Kulpa

Spektakl Grzegorza Jaremki inspirowany jest „Cierpieniami młodego Wertera” autorstwa Johanna Wolfganga von Goethego. W produkcji zamiast rekonstrukcji powieściowej akcji, proponujemy tożsamościowy kalejdoskop. Werter zestawiony z romantyczną poezją i namysłem teoretycznym nad miłością, filtrowany przez japońskie kluby samobójcze, twórczość muzyczną sad boys, a także powracającą kulturę emo.  Samotny, wyalienowany Werter staje się przyczynkiem do opowieści o miłości własnej, performowaniu siebie, igraniu ze śmiercią i produkowaniu nowych sposobów bycia  i kochania. 

Epistolarna powieść Goethego o destrukcyjnej miłości to kopalnia postaw przedkładających uczucie ponad wszelką racjonalność i była aktualizowana w licznych ujęciach pokoleniowych. Kolejne generacje odwoływały się do postaci Wertera, żeby dopełniać własne narracje 
o pędzie ku śmierci czy miłości, której nie da się znieść. W przedstawieniu Jaremki na scenie oprócz postaci powieści Goethego, przedstawione zostają przede wszystkim postawy, silne emocje oraz cechy charakteru bohatera werterowskiego.

W przedstawieniu motywy werterowskie osadzone są w czasach współczesnych – zamiast listów pojawiają się wpisy na blogach internetowych, poruszane są kwestie zdrowia psychicznego młodzieży oraz psychologów szkolnych. W spektaklu znajduje się też wiele aluzji do popkultury, które dopełniają jego współczesny wydźwięk. 

Pokazy odbędą się już 9 lutego (piątek) o godz. 10:00 i 19:00 oraz 10 lutego (sobota) 
o godz. 19:00 na małej scenie TPB. 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku 
w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 990 hPa
Wiatr: 20 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama