Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Zbliża się premiera "Hamleta" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Już w najbliższy piątek – 26 stycznia – w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się premiera wyczekiwanego „Hamleta” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Próby do spektaklu ruszyły jeszcze w ubiegłym roku, a bilety na styczniowe oraz lutowe pokazy wyprzedały się błyskawicznie.
Zbliża się premiera "Hamleta" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Autor: fot.: Ola Rzęska

„Hamlet” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego udowadnia, że nawet w słynnym pytaniu „być czy nie być” można odnaleźć wiele zaskakujących możliwości – tak lub nie? Za czy przeciw? Lepiej pomścić ojca czy rzucić to wszystko i wyjechać z kraju? Piekło codziennych wyborów. Czy naprawdę musimy jednak wybierać?

Spektakl odrzuca zerojedynkowe myślenie, bo czy między zerem i jedynką nie ma nieskończonej ilości liczb po przecinku? Czy wszyscy się od siebie nie różnimy – charakterem, umysłem, ciałem? Zerojedynkowość, znana jako dychotomia, nie uwzględnia tego co znajduje się między białym a czarnym, ogranicza możliwości i ostatecznie może mieć destrukcyjny wpływ na życie oraz relacje z innymi. Twórcy i twórczynie spektaklu fantazjują o świecie, w którym nie trzeba wybierać tylko pomiędzy złem a mniejszym złem, szukają przestrzeni między dwoma skrajnościami, rezygnując z wyboru albo-albo.

„Hamlet” na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy nie opowiada zatem dramatu takiego, jaki znamy – wcale nie poszukuje on odpowiedzi na „być czy nie być”, a tekst aktu drugiego, powstał na podstawie wydarzeń realnych – castingu do roli Hamleta, według relacji Jana Kowalewskiego.

Produkcję wyreżyseruje Cezary Tomaszewski – nominowany do „Paszportu Polityki” reżyser teatralny. Debiutował w Wiedniu w Brut Theater głośną autorską inscenizacją „Wesołej wdówki” Lehara do której obsady zaprosił cztery polskie sprzątaczki. Przedstawienie wyróżnione zostało przez prestiżowe magazyny Theater heute i Falter (najlepszy młody reżyser i najlepsza off-owa produkcja roku 2009 w Wiedniu), oraz zaproszone na festiwale w Bregenz, Londynie i Fribourgu. Po powrocie do Polski, Tomaszewski podjął współpracę z krakowską orkiestrą Capella Cracoviensis. Od debiutu w teatrze dramatycznym przedstawieniem „Wesele na podstawie Wesela” Wyspiańskiego w Teatrze Kochanowskiego w Opolu, Tomaszewski konsekwentnie rozwija swoje umiejętności w rożnych gatunkach teatralnych. We wrześniu 2024 Tomaszewski debiutował w wiedeńskim teatrze operowym Theater and der Wien realizacją monumentalnej opery Donizettiego „Les Martyrs”. 

Bydgoska publiczność Cezarego Tomaszewskiego kojarzyć może ze spektakli „Cezary idzie na wojnę” (Komuna//Warszawa) oraz „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie), które zaprezentowane zostały podczas ubiegłych edycji Festiwalu Prapremier.

Do pracy nad spektaklem zostali zaproszeni aktorzy i aktorki TPB: Marian Jaskulski, Karol Franek Nowiński, Emilia Piech, Michalina Rodak, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska oraz student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Filip Lasota.

Wśród twórców oraz twórczyń spektaklu znaleźli się także: Konrad Sierzputowski (scenariusz), Klaudia Hartung-Wójciak (współpraca dramaturgiczna), Natalia Mleczak (scenografia, kostiumy), Jędrzej Jęcikowski (światła), Bartłomiej Chmara, Daniel Dera, Daria Główczyńska (realizatorzy), Magdalena Niedźwiecka (producentka). Nad przebiegiem spektaklu czuwać będzie inspicjentka oraz asystentka reżysera – Hanna Gruszczyńska.

„Hamlet” na małej scenie TPB zadebiutuje już 26 stycznia (piątek) o godz. 19:00, pokazy popremierowe odbędą się 27 stycznia (sobota) o godz. 19:00 oraz 28 stycznia (niedziela) o godz. 18:00. 

 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama