Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 14:26
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Podsumowanie roku 2023 WOJTKA "SZCZAPY" ROMANOWSKIEGO

Wydarzenie roku. Działo się w minionych 12 miesiącach sporo, ale jedno wydarzenie było bez wątpliwości bezkonkurencyjne, i równie dobrze można by je nazwać wydarzeniem dekady, a dla niektórych – 25 lecia.
  • Źródło: Wojciech "Szczapa" Romanowski
Podsumowanie roku 2023 WOJTKA "SZCZAPY" ROMANOWSKIEGO

Autor: fot. ilustracyjna, pixabay

Chodzi oczywiście o październikowe wybory parlamentarne, w których tak masowo większość z nas wzięła udział. Koalicja sił prodemokratycznych z Platformą Obywatelską na czele odsunęła PiS od władzy, w Bydgoszczy dodatkowo zwycięzcą indywidualnym był poseł Krzysztof Brejza, który z trzeciego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej znokautował rywali osiągając niemal 90 tys. głosów. 

Nominacja roku 

Kilka pierwszych kategorii będzie oczywiście miało bezpośredni związek z wyborami. Konkurencja w Nominacji Roku była spora, dlatego postanowiłem przyznać trzy nagrody ex quo. I tak najwyższe stanowisko rządowe z osób związanych z Bydgoszczą objął Krzysztof Gawkowski z Lewicy – wicepremier i minister cyfryzacji. Jego zastępcą w ministerstwie został Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej. Natomiast wojewodą kujawsko-pomorskim (pierwszym od ponad 10 lat wojewodą wywodzącym się z Bydgoszczy) – Michał Sztybel. Wszystkim panom oczywiście gratuluję i życzę powodzenia. 

Polityczny powrót roku 

Jeśli już jesteśmy przy nominacjach rządowych – tytuł Powrotu 2023 otrzymuje Radosław Sikorski, który wrócił z Parlamentu Europejskiego na szczyty polskiej dyplomacji. Obserwując bieżące wydarzenia w polityce minister Sikorski zasługuje na jeszcze jeden tytuł – Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka. Świat polityki wiruje, świetny czas dla wyrazistych postaci, a tymczasem znany ze swojego publicystycznego temperamentu pan minister milczy jak grób. Czyżby to cisza przed burzą? 

Zniknięcie roku 

Jak to w roku wyborczym – do tego tytułu mam całkiem sporo chętnych. Zwycięzca może być tylko jeden i zostaje nim Tomasz Latos. Pewnego sierpniowego poranka wiadomość o jego odsunięciu od list wyborczych PiS zabrzmiała wręcz nieprawdopodobnie. A jednak stała się faktem – PiS pozbył się Latosa, poseł i lider partii zamilkł i przestał pojawiać się publicznie. Patrząc na dalszy bieg wydarzeń trzeba przyznać, że koledzy z PiS pozbywając się posła Latosa chcieli zrobić mu krzywdę, a zrobili przysługę. 

Fuks roku 

Poseł Piotr Król z PiS już się podobno przyzwyczaił do bardzo nerwowych wyborczych nocy. Liczy chłopina każdy głos i dopiero gdzieś nad ranem oddycha z ulgą. Nie inaczej było w nocy z 15 na 16 października. Do ostatniego mandatu PiS była trójka idących łeb w łeb kandydatów, Król ostatecznie wyprzedził Bartosza Kownackiego i Ewę Kozanecką. Cztery lata spokoju… 

Klęska roku 

W tej kategorii również obrodziło, ale ostatecznie nagrodziłem Ewę Kozanecką. Jej klęska w liczbach nie była aż tak spektakularna, ponad 17 tys. głosów okazało się zbyt słabym wynikiem by uzyskać mandat, ale to wciąż duże poparcie. O tytule zdecydowała jednak – ujmijmy to tak, żeby nie narazić się na proces – koszt uzyskanego jednego głosu. Pani Ewa spozierała na wyborców z plakatów, bilbordów i ścian niemalże na każdym kroku w całym okręgu. Nie pomogło. Smutek zapanował nie tylko w jej sztabie… 

Zaskoczenie roku 

Powoli uciekamy ze świata polityki, ale zanim to nastąpi muszę jeszcze wspomnieć o największej niespodziance samej końcówki roku 2023 – likwidacji Radia Pomorza i Kujaw. PiS uczynił z Radia PiK swoją tubę oraz przechowalnię na kumpli i znajomych królika, słuchalność pikowała, ale w dół. Gorzej być nie może, więc nie pozostaje mi nic innego, jak nadzieja w likwidatorze. 

Przemilczenie roku 

Nie będzie ani słowa o redakcji TVP Bydgoszcz i jej pracownikach. Ukaram ich milczeniem. 

Żenada roku 

Dwie kategorie wyżej obiecałem ucieczkę z polityki i powoli to się dzieje, ale co mam począć, że nikt w minionym roku nie dostarczył nam tylu żenujących momentów co Marianna Schreiber. Nie jesteśmy brukowcem, więc z szacunku dla Czytelników oszczędzę szczegółów wyczynów pani Marianny, jednak z męskiej solidarności te słowa muszą paść publicznie: „Łukasz, trzymaj się, bądź dzielny!” Gdyby coś, to dzwoń na niebieską linię. 

Dziennikarz roku 

Za opanowanie do perfekcji niezwykłej dziennikarskiej umiejętności puentowania w jednym zdaniu głupoty, ciemnoty i zacofania. Za to, że skradł serca milionów czytelników swoimi trafnymi puentami. Za wyczucie społecznego pragnienia nazywania idiotów idiotami. Nagrodę otrzymuje król Twittera (platformy X) Zbigniew Boniek. 

Restauracja roku 

Po wsłuchaniu się w głosy wielu bydgoskich (i nie tylko bydgoskich) smakoszy, sybarytów i żarłoków jednogłośnie postanowiłem wyróżnić restaurację Czeski Port (znajdująca się w bydgoskim Starym Porcie). Oczywiście nie wszystko jest tam perfekcyjne, ale jednego nie można odmówić – znakomitej, pysznej, przystępnej cenowo kuchni. Tak więc nagroda należy się za przypomnienie starej zasady, że do restauracji idziemy pysznie i nie za drogo zjeść, po to, żeby się najeść. 

Niepolityczny powrót roku

 Cykl „Artyści w Bohemie” wrócił i to w wielkim stylu. Po covidowej przerwie i tylko jednym spotkaniu w 2022 roku (z Andrzejem Sewerynem) w roku 2023 odbyło się pięć spotkań i wszystkie bardzo udane. Joanna i Janusza Franczakowie zaprosili do Bohemy Jacka Braciaka, Janusza Chabiora, Dominikę Orską, Anię Rusowicz oraz Jana Englerta, a prowadzającym był, już tradycyjnie, Tomasz Raczek. Czekamy z niecierpliwością na plan przyszłorocznych spotkań. 

Danie roku 

Na ul. Curie Skłodowskiej w Bydgoszczy, niepozorna zielona budka Maestro Street Food, a przed nią – stałe kolejki. Za czym ci ludzie tak stoją? Za kebabem, który wychodzi spod ręki mistrza Macieja Kowalskiego zwanego „Cesarzem”. Kto miał szczęście i wystał w tej kolejce cesarskie danie ten wie, o czym piszemy. Sława Maciejowych kebabów rozeszła się daleko poza miasto, a nawet województwo. Gratulacje! 

Lekarz roku 

Dr Paweł Rajewski, rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, wojewódzki konsultant w zakresie chorób zakaźnych i kierownik Oddziału Internistyczno-Zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, został wyróżniony tytułem „Cerebrum Medici" Bydgoskiej Izby Lekarskiej. To wyróżnienie nie tylko za osiągnięcia zawodowe, ale także wybitne osiągnięcia naukowe, działania promujące profilaktykę zdrowotną, działania na rzecz poprawy organizacji i jakości systemu ochrony zdrowia, działania na rzecz poprawy warunków wykonywania zawodu lekarza. 

Samochód roku 

To przypadek, że kategoria została umieszczona tuż pod nagrodą „lekarza roku”, dajemy słowo! Konkurencja z roku na rok rośnie, słynny Maybach dzisiaj nie dałby przepustki nawet do pierwszej 50-tki motoryzacyjnych krezusów w mieście. Z wiadomych względów nie mogę ujawniać zbyt wielu szczegółów, ale zapewniam, ze na bieżąco monitoruję cacka nabywane przez fanów motoryzacji w naszym mieście. I tak z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że przebyło nam w mieście co najmniej trzy Ferrari, kilka Lamborghini, Bentleyów, i dwa przepiękne Rolls Royce, w tym zupełnie wyjątkowy, robiący oszałamiające wrażenie pod każda szerokością geograficzną. Nic więcej od nas w tej sprawie nie wyciągnięcie! 

Koncert roku 

Bedoes na parkingu przed Torbydem. Tłum liczący ponad 20 tys. osób szczelnie wypełnił plac, a pogotowie z racji upału musiało interweniować kilkadziesiąt razy. Pan Bedoes dał podobno znakomity występ, a my, bydgoszczanie starszej daty, dowiedzieliśmy się dzięki temu o jego istnieniu. Wielki szacun za to, co pan robi, panie Bedoes! Bydgoszcz, również ta starsza, nie kryje dumy!

Pożegnania roku

Nie sposób wymienić wszystkich ważnych dla Bydgoszczy postaci, z którymi pożegnaliśmy się w 2023 roku, ale o dwóch osobach muszę wspomnieć. To wielki aktor Leonard Pietraszak, jedna z najwybitniejszych postaci polskiego kina ostatnich 60 lat, oraz Janusz Filipiak, prezes i założyciel firmy Comarch. Los tak sprawił, że obaj wyjechali z Bydgoszczy na studia, i nigdy już na stałe nie wrócili do naszego miasta. Jednak zawsze byli z nim związani, zawsze chętnie do niego wracali i zawsze z dumą powtarzali: jesteśmy bydgoszczanami!

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mimo 15.01.2024 16:15
Szanowna Pani Marzeno: Wypowiedziałem się bo Pan Grzegorz bardzo lekceważąco określił 42-gą. Oczywiście "podparłem:" sie teatrami /to też sztuka/ale jak Pani zauwazyła nie Brodway Theatr-em tylko Stanleyem bo bliżej. Oczywiście wiem gdzie na SoHo Muzeum Sztuki Nowoczesnej /akurat bliskoBrodway Theatr / ale dolny M. to już nie to - to już nie ten "stary" - nowoczesny jazz. Lepsze i większe kluby sa tuż obok na Delancy. Co do jednego ma Pani rację - galerii jest pełno ale głównie nowocznej sztuki, mieszkania sa cholernie drogie. Miejsce wystawienia o którym zaczęliśmy dyskutować to nic wielkiego, nic wspaniałego ani prestiżowego. A zaczęliśmy dyskutować gdyż Pan Grzegorz wzmocnił swój przekaz nazwą Broadway /ulicy/ Czy chwalę się NY - jak Pani jechała metrem własnie tamtędy np M-ką to sama Pani wie , że raczej nie ma czym.

Marzena 11.01.2024 17:44
Szanowny/a "Mimo", o czym w ogóle jest za dyskusja? Niby dlaczego SoHo jest gorsze od wyższych partii Manhattanu? I chyba myli Pan/Pani teatry z galeriami sztuki. Już mógłby Pan/Pani porównać chociaż do MoMA. Proszę się nie wypowiadać o sztuce, jak się Pan/Pani na tym nie zna, a na chwalenie się Nowym Jorkiem są pewnie lepsze artykuły do komentowania. Pozdrawiam

Mimo 09.01.2024 18:20
Panie Grzegorzu - czyli obawia się Pan "przejęcia" pomysłu?? Po drugie skoro 42-ga /nie wiem czy Pan wie że tam sa najsłynniejsze teatry w NY a nawet Stanley Theatr nie jest kojarzony jako przy TS - lecz jako Bruadway/ to jaka lipa to dolny Manhattan czyli miejsce The Emily Harvey Foundation jest jeszcze bardziej"lipne" Propnuje Panu przjść się od UNION SQUARE w dół w stronę Edison Fields to sam Pan zobaczy/mozna alternatywnie 14-tka/ - co to za słynna dzielnica. Oczywiście prosze nie uważać , że to jakis slums -nie nie ale to po prostu 'coś odległego" -nie ma zadnego porównania z 42-ą. Obok na 14-tce to chociaz przy osiedłu Styweysanta sa drzewa i ładnie to wygląda latem -a nie betonowisko. Moje wtrącenie o Broadwayu jest celowe by sprawdzic czy zna Pan NY. Broadway to tak naprawdę cała przestrzeń wewnatrz Manhattanu /wyjątek to 2 ulice/ z dominująca rolą 42-giej. a wspomniana przez Pana sidziba to niestety prowincja - co oczywiście nie oznacza że lipa. Pozdrawiam srdecznie i zapraszam do NY - najlepiej latem bo sa liście na drzewach

Grzegorz Wyka 09.01.2024 10:11
Pani/Panie "Mimo" Odpowiadam - skoro w "Conductors Ensemble" występuje siedem studentek dyrygentury z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz rejestracji dzieła dokonano również na terenie tej uczelni, to oczywiste jest, że miałem na myśli Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Jedynym "tropem wrocławskim" jest fakt, że Weronika Trojańska (rodowita bydgoszczanka) jest obecnie doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Co do 42-drugiej ulicy w NY - spacerowałem nią kilkukrotnie - moje wrażenia: kicz neonowo-obciachowy. Pozdrawiam.

Mimo 08.01.2024 09:06
Panie Grzegorzu - jaką bydgoską Uczelnię ma Pan na mysli?? Przeciez wszyscy wymienieni sa związani z Uczelnią we Wrocławiu. Czy spacerował/zwiedzał Pan słynną 42 w NY?? Prosze nie przeceniać niektórych ekspozycji.

Grzegorz Wyka 04.01.2024 10:29
Celny i cenny tekst. Brawo Wojciech. Ze swej strony dorzuciłbym jeszcze debiut roku: bydgoska artystka Weronika Trojańska stworzyła niezwykle interesujące i nietuzinkowe dzieło pod tytułem "Conductors Ensemble", które zostało premierowo pokazane w grudniu 2023 w Emily Harvey Foundation Gallery w Nowym Jorku. Nie mogę nic więcej o tym napisać aby nie spoilować ( wiem, że jest plan aby Conductors Ensemble wkrótce pokazać w Bydgoszczy) Zdradzę jedynie, że w tym wydarzeniu uczestniczy grupa artystów związana z bydgoską uczelnią muzyczną. Bądźcie czujni !!

Marek Leśniewski 03.01.2024 12:39
Wojtku, jak zawsze połykam Twe myśli pisane. Sama kwintesencja 2023 roku w Bydgoszczy trafnie ujęta. Wszystkiego najlepszego w Nowym 2024 Roku.

Andrzej Nowakowski 31.12.2023 12:10
Jak zwykle.. Dziękuję za trafny i zgrabny tekst.. Szczapciu! Życzę Ci wielu następnych i szczęśliwych podsumowań roku..!

pochmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama