Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Obsługa Kanałów Social Media

Drums Fusion 2017 w Bydgoszczy

Unikatowy, jedyny tej klasy i wagi festiwal muzyczny w Polsce, stawiający perkusje na piedestale wkrótce w Bydgoszczy.
Drums Fusion 2017 w Bydgoszczy
Autor: Materiały prasowe

Festiwal Drums Fusion poświęcony jest perkusistom, którzy zazwyczaj pozostają schowani na tyłach sceny. Festiwal pokazuje bogactwo ich dorobku i różnorodność stylistyczną. Drums Fusion to swoiste eksperymenty muzyczno-artystyczne, które pokazują, ile mocy i energii drzemie w perkusji.

 

Program DRUMS FUSION 2017

 

29 maja – 4 czerwca,

Wyspa Młyńska

Wystawa fotografii Marka Hofmana

 

 

29–31 maja

Międzynarodowe Forum Perkusyjne

O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń, zapisy e-mail: [email protected]

 

Warsztaty:

29 maja, poniedziałek, sala MCK, wstęp wolny

11.0012.30 – Radosław Szarek (marimba i wibrafon)

13.0014.30 – Roland Peil (perkusjonalia)

15.0016.30 – Claus Hessler (zestaw pekusyjny)

 

30 maja, wtorek, sala MCK, wstęp wolny

10.0011.30 – Claus Hessler (zestaw pekusyjny)

11.3013.00 – Roland Peil (perkusjonalia)

13.0014.30 – Radosław Szarek (marimba i wibrafon)

 

31 maja, środa, sala MCK, wstęp wolny

12.0014.00 – Piotr Biskupski (werbel) i Marcin Jahr (zestaw perkusyjny), Bydgoska Szkoła Perkusyjna – „Ta sama szkoła – różne podejście”, masterclass

 

 

29 maja,

poniedziałek, godz. 19.00, sala MCK, wstęp wolny

Koncert Jazzowy: Claus Hessler, Roland Peil, Radosław Szarek

 

Claus Hessler – mistrz techniki Moellera, pracy nad koordynacją oraz Open Handed Playing. Jeden z najwybitniejszych pedagogów. Wykładowca na uniwersytetach m.in. we Frankfurcie, w Anglii czy Daegu w Południowej Korei. Uczył wielu zawodowych bębniarzy, w tym Anikę Nilles. Współpracował z takimi gwiazdami jak Steve Smith, JoJo Mayer, Alex Acuna, Johnny Rabb i Luis Conte. Grał z wieloma artystami w najróżniejszych stylach, m.in. z laureatami nagrody Grammy New York Voices – Mike’em Sternem czy Dominikiem Millerem.

 

Roland Peil – jeden z najlepszych niemieckich perkusistów. Gotowość do przekraczania granic stylistycznych, muzyczna elastyczność, radość z tworzenia muzyki, entuzjazm i profesjonalizm – to zbiór cech charakterystycznych Rolanda Peila, które czynią go jednym z najbardziej rozchwytywanych perkusistów w Europie. Pracował z licznymi międzynarodowymi artystami, takimi jak: Die Fantastischen Vier, Till Brönner, Peter Maffay, Paul van Dyk czy Sarah Brightman. Występował także ze swoim własnym projektem pn. Rolands Rumba a.k.a. Calvimetro, w którym dał upust swojej pasji do muzyki afrokubańskiej.

 

Radosław Szarek – wykładowca marimby i wibrafonu na Akademii Muzycznej w Norymberdze. Był stypendystą Fundacji DAAD, Fundacji Yehudi Menuhin i Rotary Club. Jako solista i muzyk orkiestrowy współpracował z wieloma orkiestrami, m.in. Nuremberg Symphony, Heilsbronner Chamber Orchestra, Ansbacher Symphony Orchestra, z Filharmonią Würzburger Ensemble, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Opery Nova, Siemens Symphony Orchestra.

 

 

31 maja,

środa, godz. 17.30, Sklep Perkusyjny DrumCenter.pl, ul. Koperkowa 17, Osielsko k. Bydgoszczy, wstęp wolny

Cezary Konrad – warsztaty perkusyjne w DrumCenter.pl

 

Cezary Konrad – perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Od ponad 20 lat pozostaje w czołówce najlepszych polskich perkusistów. W roku 2014 płyta z jego udziałem, Night in Calisia, zdobyła Nagrodę Grammy. Występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, m.in. z Anną Marią Jopek, Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańką, oraz z zagranicznymi muzykami takimi jak: Karrin Allyson, Randy Brecker, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Paul Imm, Didier Lockwood, Pat Metheny, Nippy Noya, Susan Weinert.

 

31 maja

środa, godz. 19.30, Opera Nova, bilety: 80/100/120 zł, do nabycia w: Impresariat artystyczny „itd.”, ul. Gdańska 13; Opera Nova, ul. Focha 5, MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14, oraz online: bileterka.com, biletyna.pl, ebilet.pl, kupbilecik.pl

KONCERT: MOŻDŻER / DANIELSSON / FRESCO

Leszek Możdżer (fortepian), Lars Danielsson (kontrabas), Zohar Fresco (instrumenty perkusyjne).

Prowadzenie: Piotr Baron (PR Trójka).

 

Leszek Możdżer – jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, światowej klasy pianista, oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Do chwili obecnej nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem, oraz z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek. Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem. Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem, wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.

 

Lars Danielsson szwedzki kontrabasista jazzowy, jeden z najwybitniejszych w Europie, znany i ceniony w międzynarodowym świecie jazzu. Jest muzykiem o wyjątkowo szerokim wachlarzu zainteresowań. Oprócz kontrabasu gra też na gitarze basowej i wiolonczeli. To właśnie wiolonczela była jego pierwszym instrumentem w Konserwatorium Muzycznym w Goeteborgu, które ukończył. Gra Larsa Danielssona jest równocześnie liryczna i odlotowa, co zwróciło uwagę wybitnych muzyków jazzowych. W 1985 roku założył Legendarny Lars Danielsson Quartet (z byłym saksofonistą Milesa Davisa Dave’em Liebmanem, Bobo Stensonem przy fortepianie i perkusistą Jonem Christensenem). Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Trilok Gurtu, Kenny Wheeler, Jon Christensen, Leszek Możdżer, Zohar Fresco, Jack DeJohnette, Bob Berg, Bill Evans czy Randy Brecker.

 

Zohar Fresco izraelski perkusista tureckiego pochodzenia. Fresco specjalizuje się w grze na bębnach obręczowych. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął już w wieku sześciu lat. Jako nastolatek głęboko zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe, tamburyna. Opanował wiele technik właściwych muzyce Iranu, Iraku, Indii, Turcji, Egiptu. W latach 19912003 był członkiem izraelskiego zespołu muzyki instrumentalnej Bustan Abraham. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Hamid Drake, Taiseer Elias, Daniel Zamir oraz Ara Dinkjian. Był także członkiem koncertowego zespołu Philipa Glassa.

 

 

 

1 czerwca

czwartek, godz. 19.00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, bilety: 50 zł, do nabycia w kasie MCK, ul. Marcinkowskiego 1214

KONCERT: IKONY POLSKIEGO JAZZU

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, perkusja: Marcin Jahr

Włodzimierz Nahorny Sextet, perkusja: Piotr Biskupski

 

Jan Ptaszyn Wróblewski – polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Prowadził w Programie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, m.in. Trzy kwadranse jazzu. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki. Uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce. Poza tym komponował również muzykę filmową (Pan Anatol szuka miliona, Niech żyje miłość) oraz popularne piosenki wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.

 

Marcin Jahrmuzyk jazzowy, profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem, Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem New Presentation, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Zbigniewem Namysłowskim, okazjonalnie z Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Michałem Kulentym. Z większością z tych wykonawców nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni. Brał udział w festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, tj. kilkakrotnie Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standard Festival Siedlce, Jazz w Muzeum w Ostrowie Wlkp., Pori Jazz Festival ’87 (Finlandia), Istanbul Festival ’93 (Turcja), ’99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratysłava, Słowacja).

 

Włodzimierz Nahorny – polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kontrabasista, kompozytor i aranżer. Współpracował m.in. z Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim, wokalistkami Marianną Wróblewską i Łucją Prus, zespołami Novi Singers i Breakout oraz Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Chętnie zapraszany do nagrań i koncertów innych twórców, m.in. Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego. Występował m.in. w Belgii, Austrii, Danii, Finlandii, Wlk. Brytanii, Holandii, Niemczech, we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Jugosławii, Norwegii, Rumunii, na Węgrzech, w Czechach, Rosji, Algierii i Japonii. Jest kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej (m.in. współpracował z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Powszechnym i Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Teatrem Wielkim w Łodzi). Będąc niezwykle wszechstronnym artystą, chętnie łączy jazz z muzyką poważną, tworząc w ten sposób nową jakość – muzykę współczesną czerpiącą inspirację z wielu stylów i gatunków. Nagrał serię płyt z jazzową interpretacją twórczości Szymanowskiego, Chopina i Karłowicza. Jest wykładowcą w Katedrze Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2000 roku otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii jazzowy muzyk roku; w 2011 otrzymał honorową nagrodę Złotego Fryderyka. Został uhonorowany również wieloma odznaczeniami, m.in. Odznaką „Zasłużony działacz kultury” i Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

 

Piotr Biskupski – polski perkusista jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidualnych konkursów jazzowych (Złota Tarka, Jazz nad Odrą). Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej (Namysłowski, Karolak, Szukalski), a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D. Brown, B. Molenhofem, S. Weinert. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych Nahornego, Strobla, Bogdanowicza. Często zapraszany jest do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 30 płyt. Jest bardzo wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest adiunktem. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji Jazz po północy na antenie rozgłośni Polskiego Radia PIK. Aktywnie pisuje artykuły do fachowych pism muzycznych, m.in. „Top Drummer” i „Muzyk”. Odznaczony Medalem „Gloria Artis”.

 

 

2 czerwca,

piątek

 

Drums Parade / Fiesta taneczna / warsztaty

godz. 16.00 – warsztaty, kampus WSG, wstęp wolny

godz. 18.00 – start parady, kampus WSG, trasa: WSG – Opera amfiteatr – Wyspa Młyńska, wstęp wolny

godz. 21.00 – taneczna fiesta w MCK, wstęp wolny

Wystąpią: Bloco Pomerania & Friends / Samba Brasil Show / Ilustra Samba / DJ Senhor Efebo

 

Bloco Pomerania – powstała dzięki zespołowi Sambal, którego entuzjazm do samby, rytmicznej muzyki bębnów, a przede wszystkim przekazywaniu pozytywnej energii zaraził już wielu i najwyraźniej nie ma tego końca. Obok koncertów scenicznych propagują występy w formie muzyczno-tanecznej parady, w którą wciągana jest publiczność, podobnie jak dzieje się to w Brazylii. Zespół często stawia czoło nowym i nieoczekiwanym wyzwaniom. To gwarantuje niepowtarzalność każdego występu i daje nową inspiracje do dalszego rozwoju. Bloco Pomerania liczy kilkadziesiąt osób i na tym polega ich wyjątkowość, gdyż właśnie we wzajemnym zgraniu leży cały kunszt gatunku zwanego w Brazylii „samba batucada”.

 

Samba Brasil Show – oryginalny zespół samby karnawałowej, prowadzony przez Brazylijkę i mający w swoim składzie Brazylijczyków. Zespół został stworzony od podstaw przez Adrianę Goulart, brazylijską tancerkę, która 10 lat temu przywiozła i pokazała prawdziwą twarz samby w Polsce, autorkę wszystkich choreografii zespołu, które automatycznie stają się wzorcem i kanonem samby i axe dla innych zespołów i nauczycieli tańca.

 

Ilustra Samba – Valdir Jovenal, czyli Valdir Vieira Dos Santos – swoim oryginalnym głosem porywa publiczność w bardzo melodyjną muzykę Brazylii, gdzie rytm swingu wprowadza słuchacza w pożądany trans. Wirtuoz brazylijskich instrumentów perkusyjnych. Współzałożyciel wielu zespołów pagode w Brazylii, m.in. Arco Iris, Lampejo, i w Niemczech: Noite de Forro. Nagrał również wiele płyt, m.in. Forro todos os tempos, Lia de Itamaraca, Recife Frevoé, Brasil Curumin.

 

DJ Senhor Efebo – miłośnik kultury afrykańskiej i latynoamerykańskiej. DJ i perkusista, maniak analogowego brzmienia. Jest propagatorem szeroko pojętej muzyki tropikalnej. Współpracuje m.in. z polskimi kolektywami, takimi jak Soulservice, Break da Funk czy Uratujmy Afrobeat. W jego setach przewijają się różne style muzyczne – funky, soul, r’n’b, brasil tropicalia, afro cuban). Cechuje go eklektyczne podejście do prezentowanych nagrań. Ostatni projekt DJ-ski pn. Diversao Soundsystem skupia się wokół funkowej sceny brazylijskiej.

 

3 czerwca,

sobota

Światowy Dzień Perkusji

Otwarte warsztaty dla rodzin z dziećmi, Wyspa Młyńska, prowadzenie: DrumCenter.pl, wstęp wolny

16.30–18.00 – nauka gry na perkusji dla początkujących

18.00–19.30 – warsztaty perkusyjne i pokaz gry na perkusji

 

3 czerwca,

sobota, godz. 21.00, Wyspa Młyńska, wstęp wolny

Koncert: CINDY BLACKMAN SANTANA & Band

 

Jedyny koncert w Polsce! GWIAZDA 11. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion.

Skład zespołu: Cindy Blackman Santana (perkusja), Aurélien Budynek (gitara), Rashan Carter (bas) i Zaccai Curtis (keyboard).

 

Cindy Blackman Santana – amerykańska perkusistka jazzrockowa i rockowa, studiowała instrumenty perkusyjne używane przez orkiestry wykonujące muzykę poważną na University of Hartford i Berklee College of Music. W 1993 roku została członkinią zespołu towarzyszącego Lenny’emu Kravitzowi. Nagrała wówczas partię perkusji do jego albumu Are You Gonna Go My Way, który stał się pierwszym światowym bestsellerem artysty, sprzedając się w 4 mln egzemplarzy na całym świecie. Członkinią zespołu Lenny’ego Kravitza była do 2007 roku. Nagrała też kilka jazzowych albumów pod własnym nazwiskiem. Jest członkinią zespołu Carlosa Santany oraz jego od 2010 żoną. Nagrywała i odbywała wspólne trasy koncertowe również z innymi artystami, jak: Pharoah Sanders, Cassandra Wilson, Bill Laswell, Joss Stone, Joe Henderson.

Nagrywała i koncertowała z jazzmanami takimi jak: Steve Coleman, Ravi Coltrane, George Mitchell i Mike, Pharoah Sanders, Ron Carter, Sam Rivers, Cassandra Wilson, Angela Bofill, Buckethead, Bill Laswell i Joe Hendersona.

 

4 czerwca,

niedziela, godz. 19.00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy , bilety: 35 zł (przedsprzedaż) / 45 zł (w dniu koncertu), do nabycia w kasie MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14

Koncert: KAPELA ZE WSI WARSZAWA

 

Kapela ze Wsi Warszawa – jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich folkowych zespołów muzycznych. Zespół powstał w 1997 roku i wydał do tej pory 7 albumów długogrających. Ostatni z nich, Święto Słońca (2015), otrzymał statuetkę Fryderyka 2016 w kategorii album roku muzyka korzeni. Zespół (pod nazwą Warsaw Village Band) wiele koncertuje za granicą i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów z naszego kraju.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1041 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Aż trudno w to uwierzyć. Kolejny krok do upadku człowieczeństwa... Obudź się Polsko!Data dodania komentarza: 26.01.2023, 22:20Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: MatyldaTreść komentarza: ale na tym zdjęciu Natalia ma biały pas, a miała niebieski albo purpurowy.Data dodania komentarza: 21.01.2023, 21:08Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt