Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 14:34
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

II Marsz Równości już wkrótce w Bydgoszczy

23 września 2023 roku odbędzie się II Marsz Równości w Bydgoszczy. Wydarzenie ma na celu walkę o prawa i widoczność osób doświadczających wykluczenia, wliczając w to osoby nieheteronormatywne i/lub niecispłciowe, osoby z niepełnosprawnościami i osoby sojusznicze. Marsz Równości to wyczekiwane przez społeczność LGBTQ+ każdego roku wydarzenie, które skupia się na widoczności osób doświadczających wykluczenia.
II Marsz Równości już wkrótce w Bydgoszczy

Autor: fot. ilustracyjna, pixabay

Promuje ono tolerancję, akceptację i otwartość, a także ma wpływ na zwiększanie świadomości opinii publicznej na różnorodność orientacji psychoseksualnych i tożsamości płciowej. 

Pomimo bycia kojarzonym jedynie z walką w imię osób nieheteronormatywnych i/lub niecispłciowych, jasno propaguje prawa człowieka jako prawa każdego, w tym osób z mniejszości etnicznych, narodowościowych, osób z niepełnosprawnościami oraz innych doświadczających marginalizacji.

Bydgoska społeczność LGBTQ+ składa się osób w różnym wieku. Często to osoby odkrywające siebie, którym ciężko jest się uwidaczniać ze względu na niewielką ilość miejsc i wydarzeń im dedykowanych w mieście. Przekazywany przez media zakłamany obraz społeczności LGBTQ+ wywołuje niechęć, a w niektórych przypadkach także agresję w stosunku do osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych, co wpływa znacząco na samopoczucie społeczności. Marsze pozwalają częściowo ograniczyć dalsze jego obniżanie poprzez zwiększenie widoczności osób z grup doświadczających wykluczenia. Budują także wspólnotę i poczucie bezpieczeństwa, będąc przy tym krokiem ku respektowaniu praw człowieka.

Pomimo bycia miastem wojewódzkim, w Bydgoszczy do tej pory odbył się jedynie jeden Marsz Równości, choć liczba osób w nim uczestniczących szacowana była na około trzy tysiące.

Lokalna społeczność miasta, zauważając problem czteroletniej przerwy w organizowaniu

wydarzenia, utworzyła na początku marca tego roku Kolektyw Marsz Równości Bydgoszcz,

którego głównym celem jest przywrócenie ciągłości wydarzeń promujących równość, wolność i demokrację.

Organizatorzy mówią: “Nie widzimy możliwości, by tegoroczny Marsz Równości nie odbył się wcale. Podczas gdy zaledwie 5 lat temu w całym kraju odbyło się 16 marszy, w tym roku odbywa się ich już ponad 30. Uważamy, że pokazuje to rosnące w społeczeństwie poparcie dla takich wartości jak równość, wolność i demokracja. Wierzymy, że te idee są równie ważne wszystkim mieszkankom i mieszkańcom naszego regionu. Nasze miasto jest także przecież miastem członkowskim Koalicji Miast Maszerujących.

Bydgoszcz, będąc jednym z 10 największych miast w kraju, zasługuje na to by mieszkańcy i mieszkanki wyrazili swoje poparcie dla lokalnej społeczności LGBTQ+. Trudno uwierzyć, że w mieście wojewódzkim może nie być marszu przez cztery lata, chociaż uważane jest za solidarne z osobami LGBTQ+”

Kolektyw nie tylko mówi o problemach, ale także stara się je niwelować. Tak o to 23 września 2023 roku o godzinie 14:00 II Marsz Równości w Bydgoszczy wystartuje spod pomnika Kazimierza Wielkiego.

Wiele lokalnych i regionalnych firm, instytucji i organizacji wykazało dotychczas wsparcie dla Marszu, w tym: Miejskie Centrum Kultury, Bydgoskie Centrum Sztuki, FemFund, Fundusz Dla Odmiany, Koalicja Miast Maszerujących, Księgarnia Toniebajka, Kawiarnia Fanaberia, kino Orzeł, Café Szpulka, Klub Red, Pizzeria Farfalla, Kawiarnia Landschaft, Rainbow4.love, Klub Sauna Piwnica.

Kolektyw MRB dodaje: “Jesteśmy wdzięczni każdej osobie, która dorzuciła nawet złotówkę lub dobre słowo do organizacji marszu. Gdyby nie Wy - osoby z najróżniejszych środowisk - drugi w historii miasta Marsz Równości nie odbyłby się”.

Pojawiające się w naszym mieście marszu duże inicjatywy równościowe, takie jak akcja

“Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna” czy jej następstwo - projekt “Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” zainaugurowany w 2017 roku - pokazuje jasno, że reprezentacja i widoczność ma znaczenie.

Prawdopodobieństwo, że bez nich i odpowiedniego nagłośnienia aktów agresji i prześladowań mniejszości miasto nie zajęłoby stanowiska względem solidarności z osobami z grup narażonych na wykluczenie jest duże. Działania przeciw wykluczeniu społecznemu są również zawarte w opublikowanej w 2021 Strategii Rozwoju Miasta “Bydgoszcz 2030”.

Kolektyw w ciągu swojego zaledwie kilkumiesięcznego istnienia zorganizował cztery wydarzenia - “Spacer po Queerowej Bydgoszczy PRL-u”, Queerowy Piknik Integracyjny “Gaycation”, Benefit na II Marsz Równości w Bydgoszczy i Warsztaty z hula hop. Każde z nich zebrało liczne grono uczestników, co udowadnia, jak bardzo bydgoska społeczność LGBTQ+ potrzebowała dedykowanych im aktywności we własnym mieście.

Benefit spotkał się z wyjątkowo dużym odzewem bydgoszczan. Pojawiły się na nim osoby z każdej grupy marginezowanej, w różnym wieku, a także z innych miast. Program wydarzenia zawierał między innymi licytacje, wykład “Burleska a ciałopozytywność” i Drag Show. Nie zabrakło także stoisk z rękodziełem, biżuterią, gadżetami czy darmowych broszur edukacyjnych i queerowych magazynów.

[email protected]

https://zrzutka.pl/z/marsz-rownosci-bydgoszcz

https://www.facebook.com/marszrownosciwbydgoszczy

https://www.instagram.com/marszrownoscibydgoszczPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sodom 03.10.2023 10:44
We mnie budzi odrazę!

Normalny 23.09.2023 10:29
Niech sobie tam żyją ale żeby to promować? Fuj...

Styl 23.09.2023 08:36
Mnie się nie podoba to towarzystwo. Źle mi się kojarzy i jest natrętne jak mucha na kupie......

Aris 21.09.2023 12:17
Po co promowanie dziwaków???

Marysia 20.09.2023 17:42
Super, będę!

Nata 20.09.2023 17:38
bardzo fajnie napisany artykul!

konrad 20.09.2023 17:37
super! bydgoszcz potrzebuje teczy! w koncu po tylu latach marsz rownosci wraca, bravooo

pochmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama