Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Szminką po mapie". Weź udział w grze miejskiej na podstawie książki Małgorzaty Grosman

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zachęca bydgoszczan do udziału w wyjątkowej grze miejskiej nawiązującej tematycznie do książki "Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy".
"Szminką po mapie". Weź udział w grze miejskiej na podstawie książki Małgorzaty Grosman

Autor zdjęcia: fot.: KPCK

Start sprzed kamienicy przy ulicy Zamoyskiego 8 (grupy startują od godz. 11:00, we wiadomości zwrotnej dowiesz się o którego godzinie startuje Twoja grupa). Dlaczego właśnie z tego miejsca? Dlatego, że tam mieszkała matka Poli Negri, wielkiej gwiazdy kina lat międzywojennych. Na trasie znajdzie się osiem punktów, z początkowym włącznie, a na każdym z nich pytania, zagadki, zadania... Na pierwszym otrzymacie Państwo pakiet startowy, na każdym kolejnym – wskazówki jak dotrzeć do następnego stanowiska i jakie zadania wykonać po drodze. Na ostatnim punkcie na uczestników czekać będą niespodzianki. Przejście trasy zajmuje około dwóch godzin (na luzie). Podsumowanie gry od godz. 14.30.

Można by uznać że – my, kobiety – przechodzimy przez życie lekkim krokiem, skoro niemal nie zostawiamy po sobie śladów. Tylko kilka zdjęć, coś z biżuterii, nie zużyte kosmetyki… Żadnych dokonań, sukcesów, zwycięstw godnych zapamiętania i zapisania? Brak wierszy, nut, obrazów, nagród Nobla, medali olimpijskich? Niewiele powodów, by ktoś zechciał nas zachować w pamięci własną ulicą, skwerem, rondem, placem, mostem, tablicą, pomnikiem, muralem? A może jednak jest inaczej? 
Odpowiedź na te pytania ułatwić mogą plany naszych miast – w Bydgoszczy także „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy”.   

 

Dzięki niemu Bydgoszcz znalazła się w awangardzie, bo koncentruje się on na kobietach i różnych sposobach ich upamiętniania w przestrzeni miasta. Wiemy z niego, że na przeszło 1500 ulic, 26 rond, 27 skwerów w mieście tylko 31 ma kobiety za patronki. Podobnie sytuacja ma się w całej Europie. W wielu europejskich miastach szuka się więc innych sposobów upamiętniania kobiet. Dokładnie tak, jak w Bydgoszczy. Uczestnicy gry przekonają się o tym, rozwiązując zagadki Haliny Stabrowskiej, Łuczniczki, bogiń Afrodyty, Eris, Hery i Ateny, placu Praw Kobiet, Trzech Gracji…Przy organizacji gry współpracuje kilka instytucji i wielu pasjonatów. Naszym celem jest dobra zabawa, okraszona odrobiną wiedzy. Szminką można przecież namalować cuda…

 

Szczegóły na www.kpck.pl. dodatkowe informacje: Pracownia Literatury Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, tel. 52 585 15 02 wew. 112.

 

7 sierpnia 2023 (poniedziałek) godz. 11:00
"Szminką po mapie" – gra miejska na podstawie książki Małgorzaty Grosman "Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 28 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama