Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bydgoskie Centrum Onkologii stara się o nowatorską metodę terapii raka mózgu

Centrum Onkologii w Bydgoszczy zabiega o wprowadzenie amerykańskiej terapii borowo-nutronowej, będącej szansą dla pacjentów cierpiących na trudne postaci nowotworów w szczególności mózgu. W miniony piątek (16 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim podpisano list intencyjny o współpracy z Centrum Onkologii w Bydgoszczy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko- Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskim Centrum Naukowo-Technologicznym im. prof. Jana Czochralskiego.
Bydgoskie Centrum Onkologii stara się o nowatorską metodę terapii raka mózgu

Źródło zdjęcia: fot. Wikipedia

Jak czytamy na stronie szpitala, nowatorska w Europie metoda borowo-nutronowa jest rodzajem radioterapii, która polega na wybiórczym niszczeniu komórek nowotworowych z jednoczesnym oszczędzeniem zdrowej tkanki.

Podawany w pierwszej kolejności, specjalną techniką bor trafia wyłącznie do zmienionych chorobowo komórek. W następnym etapie za pomocą źródła neutronów napromieniamy zostaje określony obszar pacjenta. Może to być np. cała głowa. W tym wypadku strumień neutronów nie jest na tyle mocny, żeby zaszkodzić zdrowym obszarom, tkance nerwowej, narządom zmysłów, natomiast powoduje wzbudzenie boru. Etap wzbudzenia jest kluczowy, ponieważ bor zaczyna emitować promieniowanie, które jest promieniowaniem silnym, ale o bardzo krótkiej odległości. Niszczy on tylko te tkanki, które go wchłonęły. Działa wybiórczo, nie wychodząc poza obszar guza nowotworowego – tłumaczy prof. Janusz Kowalewski, Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

 

fot. Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Poparcie inicjatywy oficjalnie ogłosił Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, deklarując pomoc władz województwa w organizacji miejsca oraz odpowiednich technologii niezbędnych do wprowadzenia terapii borowo-neutronowej w Bydgoszczy. Dzięki temu Centrum Onkologii w Bydgoszczy ma szansę stać się drugim ośrodkiem w Europie stosującym tę metodę leczenia.

Dostawcą urządzeń jest amerykańska firma TAE Life Sciences, która jest światowym liderem w tej dziedzinie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Cecylia 23.06.2023 23:34 23.06.2023 23:34
Popieram tę wspaniałą inicjatywę.

Cecylia 23.06.2023 23:34 23.06.2023 23:34
Popieram tę wspaniałą inicjatywę.

Anna 23.06.2023 07:40
Czekam z niecierpliwością na taką możliwość

Wesolek Stefania 22.06.2023 22:31
Czy to leczenie będzie na NFZ dostępne dla wszystkich pacjentów

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 32 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama