Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Odsłonięcie rzeźby znanego artysty Jeremiego Przybory na Politechnice Bydgoskiej

Na kampusie Politechniki Bydgoskiej odsłonięto rzeźbę Jeremiego Przybory, upamiętniającą okres dzieciństwa artysty spędzony w bydgoskim Fordonie.
Odsłonięcie rzeźby znanego artysty Jeremiego Przybory na Politechnice Bydgoskiej

Autor zdjęcia: fot. PBŚ//Ryszard Wszołek

Jak informuje rzecznik prasowy uczelni, uroczystość odbyła się w sobotę (3 czerwca) z udziałem syna Jeremiego Przybory oraz przyjaciółki artysty – Magdy Umer. Termin odsłonięcia rzeźby nie był przypadkowy. Tego dnia, Politechnika Młodego Odkrywcy świętowała Dzień Dziecka. Rzeźba autorstwa dr. Piotra Tołoczko (Wydział Sztuk Projektowych PBŚ) upamiętnia właśnie okres dzieciństwa Jeremiego Przybory spędzony w Fordonie w majątku Miedzyń Wielki, należącym niegdyś do rodziny Przyborów. Twórca "Kabaretu Starszych Panów" przechowywał w pamięci ciepłe wspomnienia tego miejsca i tak je opisywał:

W letnim słońcu, pogodnej panoramie barw, postaci nieba i obłoków, na których tle widzę wśród uśmiechów i okrzyków wzlatujące piłki, latawce i kółka serso.

W jednym z wywiadów Jeremi Przybora wspominał także słynny fordoński dąb Napoleona oraz patefon, który zobaczył po raz pierwszy u swojego dziadka w Bydgoszczy. Podkreślał, że to urządzenie zmieniło jego życie. Przybora uczył się w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika (aktualnie II LO w Bydgoszczy). Ćwiczył także w Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim. W latach 1945-1948 pracował w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw.

Osłonięciu rzeźby na kampusie Politechniki Bydgoskiej towarzyszyło puszczanie latawców oraz koncert piosenek Jeremiego Przybory w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 26 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama