Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Koniec z używaniem telefonu w trakcie jazdy. Trwa akcja „łapki na kierownicę”

Nie od dziś wiadomo, jak wielkie zagrożenie potrafi stworzyć chwila nieuwagi za kierownicą. Rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Łapki” na kierownicę, do której włączyli się mundurowi nakielskiej „drogówki”. Podczas prowadzonych kontroli, przypominają kierującym o zakazie korzystania z telefonu podczas jazdy.
Koniec z używaniem telefonu w trakcie jazdy. Trwa akcja „łapki na kierownicę”

Źródło: KWP Bydgoszcz

Prowadzenie auta z telefonem w ręku stwarza wiele niebezpieczeństw. 

Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, warto posłużyć się liczbami. Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką  odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich. - czytamy na stronie policji. 

Jak informuje KWP, policjanci nakielskiego referatu ruchu drogowego włączyli się w prowadzoną przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i inne podmioty akcję „Łapki” na kierownicę. Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z korzystania z telefonu komórkowego przez kierujących pojazdami. Podczas kontroli drogowych, policjanci przypominają kierowcom, jak ważne jest skupianie uwagi na prowadzeniu pojazdu i baczne obserwowanie otoczenia oraz informują o konsekwencjach rozproszenia uwagi podczas jazdy.

Za złamanie zakazu korzystania podczas jazd z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, grozi mandat w wysokości 500 złotych i 12 punktów tzw. karnych. Jednak nie groźba mandatu, a troska o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników tras, powinny przemawiać do rozsądku kierowcy

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 24 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama