Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Bydgoszcz niczym Ciechocinek. Na wiosnę czekają nas kolejne solanki i fontanny

Z początkiem kwietnia solanka zacznie się skraplać po gałązkach tarniny bydgoskich tężni. Obecnie w mieście działają 3 takie obiekty. Kolejne dwa są w budowie. W maju zaczną funkcjonować wodotryski. W tym roku uruchomione zostaną między innymi nowe fontanny na Starym Kanale Bydgoskim. W realizacji tych zadań pomaga Bydgoski Budżet Obywatelski.
Bydgoszcz niczym Ciechocinek. Na wiosnę czekają nas kolejne solanki i fontanny

Źródło: UMB

W Bydgoszczy funkcjonują trzy mini-tężnie. Obiekty takie istnieją na Wyżynach (ul. Modrakowa), Fordonie (ul. Hallera) i Osowej Górze (ul. Wielorybia). Powstały dzięki głosom mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Tereny wokół obiektów zostały uporządkowane, pojawiły się elementy małej architektury tj. ławki i stojaki na rowery. Konstrukcje są podświetlane po zmroku. Parametry techniczne tężni to prawie 12 metrów długości i niemal 4 metry wysokości. Konstrukcje zostały wykonane z drewna sosnowego. Po gałązkach tarniny skrapla się solanka. Mini-tężnie solankowe wspomagają nawilżenie śluzówki i mają na celu profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych. Inhalacje z solanki pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne wyczerpanie. Zgodnie z regulaminem osoby, które mają ostre stany zapaleń dróg oddechowych, chorują na nadczynność tarczycy, mają uczulenie na jod i niskie ciśnienie nie powinny korzystać z zabiegów inhalacyjnych w minitężniach.
Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia. Wykonawca serwisujący obiekty do końca marca uzupełni zbiorniki ze solanką, dokończy przeglądy oraz oczyści konstrukcje. Solanka zacznie skraplać się od 1 kwietnia.

W tym sezonie wybudowane zostaną jeszcze dwa takie obiekty. Prace budowlane trwają już w Myślęcinku na polanie Różopole oraz w Starym Fordonie przy ul. Targowisko. Inwestycje pochłoną prawie milion złotych. Po odbiorach obiekty zostaną objęte 7-letnią gwarancją. Więcej informacji o tych zadaniach znajduje się w tekście „Ruszyły budowy nowych tężni”.

Fontanny trysną w majówkę

Za miesiąc włączone zostaną natomiast bydgoskie wodotryski. W tym sezonie funkcjonować będzie 9 obiektów utrzymywanych przez Miasto:

  • ·         fontanna na Wzgórzu J. Dąbrowskiego
  • ·         fontanna Potop
  • ·         fontanny na Starym Rynku (studzienka i dysze z mgiełką)
  • ·         fontanna na skwerze T. Nowakowskiego odrestaurowana  w ramach BBO
  • ·         Międzywodzie
  • ·         fontanny na Balatonie (2 konstrukcje pływające)
  • ·         fontanna multimedialna na Rynku w Starym Fordonie

W maju multimedialną fontannę przy Filharmonii Pomorskiej uruchomi również MWIK.

 Nowe wodotryski na Starym Kanale Bydgoskim

W ubiegłym roku rozpoczęły się także prace związane z budową 3 nowych fontann nad Starym Kanałem Bydgoskim. Wodotryski będą konstrukcjami z pięcioma poziomami dysz. Łącznie będzie ich 25 (w tym jedna pionowa). Strumienie wody mają mieć kształt opadających paraboli tworzących bardzo atrakcyjny wzór. Dodatkowo fontanny będą podświetlane za pomocą kolorowych, ledowych opraw.  Wodotryski będą zlokalizowane pomiędzy ulicami Wrocławską i Czarną Drogą. Wykonawca przygotował punkty zasilające i kanały technologiczne. Obecnie wytwarzane są konstrukcje wodotrysków. Ich uruchomienie planowane jest jeszcze przed wakacjami. Koszt tej inwestycji to prawie 280 tysięcy złotych.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Michał 23.03.2023 19:20
No i super!

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
News will be here
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama