Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Energia płynie ze słońca

Rafał Bruski rozwija miejski program leczenia bezpłodności metodą in vitro

Bydgoszcz deklaruje dalsze wsparcie dla bydgoszczanek i bydgoszczan w leczeniu bezpłodności metodą in-vitro. W latach 2019-2022 ponad pół tysiąca par skorzystało z tej formy pomocy. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej o efektach pierwszej edycji programu i założeniach kolejnej mówił prezydent Rafał Bruski.
Rafał Bruski rozwija miejski program leczenia bezpłodności metodą in vitro
Źródło: pixabay

Głównym celem programu jest zmniejszenie kosztów leczenia ponoszonych przez pacjentów, a także poprawa dostępu do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności dla mieszkańców Bydgoszczy. Na realizację "Programu polityki zdrowotnej z zakresu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Miasta Bydgoszczy w latach 2019-2022” miasto przeznaczyło blisko 2 mln zł. Program umożliwia jednorazowe skorzystanie z procedury zapłodnienia pozaustrojowego i metod medycznie wspomaganej reprodukcji tym parom, u których zdiagnozowano niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały już wykorzystane. 

- Dziś podpisujemy umowę na realizację Miejskiego programu in vitro na lata 2023-2026. To kontynuacja  - pierwszą edycję realizowaliśmy w latach 2019 – 2022, skorzystało z niej pół tysiąc par, co dało efekt w postaci 83 ciąż. Widzimy, że program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, popiera go też większość mieszkańców. Znam wiele dzieci, które przyszły na świat dzięki tej metodzie leczenia niepłodności i patrząc na szczęście rodziców, nie mam żadnych wątpliwości, że warto tę formę pomocy parom kontynuować – mówił podczas konferencji prezydent Rafał Bruski. – Jednocześnie, po raz kolejny, wyrażam ubolewanie, że rząd przestał finansować in vitro. Dobrze, że mieszkańcy mogą w tej sprawie liczyć na swoje samorządy – dodał. 

W latach 2019-22 z tej formy wsparcia w leczeniu niepłodności skorzystało w sumie ponad pół tysiąca osób co dało efekt w postaci 83 ciąż i 54 potwierdzonych urodzeń. Biorąc pod uwagę pandemię a także fakt, że informację o ciąży zakwalifikowane pary przekazują dobrowolnie (nie ma obligo), odsetek ciąż w granicach 30% jest wynikiem bardzo dobrym.

W latach 2023-2026 na realizację programu Miasto przeznaczy 2 mln złotych, wsparcie będą mogło uzyskać 72 par rocznie.

Program - edycja 2023-2026 obejmuje:

  • dofinansowanie w wysokości do 7000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego
  • dofinansowanie w wysokości do 7000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych)
  • dofinansowanie w wysokości do 3000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

Realizatorami miejskiego programu in vitro w edycji 2023-2026 są: Klinika Zdrówko (Al. Adama Mickiewicza 23, Niemcz) oraz Klinika Gameta (ul. Ogińskiego 2, Bydgoszcz). Oba podmioty zostały wyłonione w drodze konkursu. 

Źródło: UMBOceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 26°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
ReklamaCoś na ząb!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama