Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Rafał Bruski rozwija miejski program leczenia bezpłodności metodą in vitro

Bydgoszcz deklaruje dalsze wsparcie dla bydgoszczanek i bydgoszczan w leczeniu bezpłodności metodą in-vitro. W latach 2019-2022 ponad pół tysiąca par skorzystało z tej formy pomocy. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej o efektach pierwszej edycji programu i założeniach kolejnej mówił prezydent Rafał Bruski.
Rafał Bruski rozwija miejski program leczenia bezpłodności metodą in vitro

Źródło: pixabay

Głównym celem programu jest zmniejszenie kosztów leczenia ponoszonych przez pacjentów, a także poprawa dostępu do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności dla mieszkańców Bydgoszczy. Na realizację "Programu polityki zdrowotnej z zakresu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Miasta Bydgoszczy w latach 2019-2022” miasto przeznaczyło blisko 2 mln zł. Program umożliwia jednorazowe skorzystanie z procedury zapłodnienia pozaustrojowego i metod medycznie wspomaganej reprodukcji tym parom, u których zdiagnozowano niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały już wykorzystane. 

- Dziś podpisujemy umowę na realizację Miejskiego programu in vitro na lata 2023-2026. To kontynuacja  - pierwszą edycję realizowaliśmy w latach 2019 – 2022, skorzystało z niej pół tysiąc par, co dało efekt w postaci 83 ciąż. Widzimy, że program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, popiera go też większość mieszkańców. Znam wiele dzieci, które przyszły na świat dzięki tej metodzie leczenia niepłodności i patrząc na szczęście rodziców, nie mam żadnych wątpliwości, że warto tę formę pomocy parom kontynuować – mówił podczas konferencji prezydent Rafał Bruski. – Jednocześnie, po raz kolejny, wyrażam ubolewanie, że rząd przestał finansować in vitro. Dobrze, że mieszkańcy mogą w tej sprawie liczyć na swoje samorządy – dodał. 

W latach 2019-22 z tej formy wsparcia w leczeniu niepłodności skorzystało w sumie ponad pół tysiąca osób co dało efekt w postaci 83 ciąż i 54 potwierdzonych urodzeń. Biorąc pod uwagę pandemię a także fakt, że informację o ciąży zakwalifikowane pary przekazują dobrowolnie (nie ma obligo), odsetek ciąż w granicach 30% jest wynikiem bardzo dobrym.

W latach 2023-2026 na realizację programu Miasto przeznaczy 2 mln złotych, wsparcie będą mogło uzyskać 72 par rocznie.

Program - edycja 2023-2026 obejmuje:

  • dofinansowanie w wysokości do 7000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego
  • dofinansowanie w wysokości do 7000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych)
  • dofinansowanie w wysokości do 3000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

Realizatorami miejskiego programu in vitro w edycji 2023-2026 są: Klinika Zdrówko (Al. Adama Mickiewicza 23, Niemcz) oraz Klinika Gameta (ul. Ogińskiego 2, Bydgoszcz). Oba podmioty zostały wyłonione w drodze konkursu. 

Źródło: UMBPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama