Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowak Solutions na Facebooku

Rok od militarnej napaści Rosji na Ukrainę

24. lutego 2023 r. – w rok od rozpoczęcia pełnoeskalowej agresji Rosji na Ukrainę – Teatr Polski w Bydgoszczy planuje drugi pokaz szkicu scenicznego „Ja, wojna i plastikowy granat”, który powstał na podstawie tekstu ukraińskiej dramatopisarki – Niny Zakhozhenko w ramach II. edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. W programie wieczoru znajdzie się również debata z udziałem zaproszonych gości i aukcja charytatywna.
Rok od militarnej napaści Rosji na Ukrainę
Źródło: UMB

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza do dołączenia do protestu bydgoskiego środowiska artystycznego przeciwko łamaniu fundamentalnych praw człowieka i udziału w wydarzeniu pn. “Wojna trwa”, które odbędzie się 24 lutego 2023 roku w auli VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy o godz. 19.00. Jego punktem centralnym będzie poruszający pokaz szkicu scenicznego “Ja, wojna i plastikowy granat” w reżyserii Magdy Szpecht, do którego tekst napisała pochodząca z Kijowa dramatopisarka - Nina Zakhozhenko. Dramat znalazł się wśród 5 finałowych tekstów ubiegłorocznej, II. edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

“Ja, wojna i plastikowy granat” to zbiór 7 krótkich opowiadań pokazujących życie i śmierć ukraińskich cywilów w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji. Opowiadają o krwawej zbiorowej traumie i nowej rzeczywistości, jaką zbudowała, prezentując jednocześnie nowe strategie przetrwania, nowe role płciowe, analogie historyczne i wewnętrzne kryjówki. To opowieści o wielkiej wojnie i małym człowieku, który odnajduje w sobie znacznie więcej siły i odwagi, niż się spodziewał.

Po pokazie szkicu scenicznego, odbędzie się debata podejmująca problematykę dotyczącą postaw i strategii artystycznych wobec wojny, w której wezmą udział twórcy oraz twórczynie szkicu, a także pochodząca z Kijowa reżyserka, aktorka, performerka, aktywistka LGBT+ i czynna żołnierka - Antonina Romanowa oraz jej partner - Oleksandr Zhuhan - aktor, reżyser i wykładowca dramatu, a obecnie również czynny żołnierz ukraińskiej armii. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Kasia - polska filozofka, wykładowczyni akademicka, dziennikarka radiowo-telewizyjna, związana m.in. z audycją TVN24 “Szkło kontaktowe”, stała publicystka “Kultury Liberalnej”, członkini zespołu redakcyjnego “Przeglądu Filozoficzno-Literackiego oraz Team Europe, a od 2021 roku - członkini kapituły konkursu Literacka Podróż Hestii.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie finał aukcji charytatywnej „Wojna trwa – Aukcja charytatywna na rzecz Ukrainy”, która rozpocznie się 13 lutego od godz. 12.00 na platformie Onebid (https://onebid.pl/pl/auction/-/4625). Organizatorem aukcji jest Sopocki Dom Aukcyjny oraz Bydgoskie Centrum Sztuki. Na licytację przekazane zostały szkice ukraińskiej artystki Justyny Mohytycz, wykonane w trakcie pokazów spektaklu “Życie na wypadek wojny” Leny Laguszonkowej w reżyserii Uli Kijak, obrazy wykonane przez zespół aktorski Teatru Polskiego w Bydgoszczy podczas pokazu szkicu “Pięć pieśni Polesia” ukraińskiej
dramatopisarki Ludy Tymoshenko w reżyserii Jakuba Skrzywanka oraz grafika „Wojna trwa” autorstwa polskiej artystki wizualnej i graficzki – Alicji Białej. Cały dochód z aukcji przeznaczony zostanie na wsparcie działalności kijowskiej piekarni “Good Bread” zaopatrującej w chleb i podstawową żywność walczących na froncie po stronie ukraińskiej: żołnierzy i żołnierki, a także osoby dotknięte skutkami wojny. Piekarnia “Good Bread” to projekt społeczny, aktywizujący dzisiaj ponad 70 osób m.in. z niepełnosprawnością umysłową, trisomią 21 oraz w spektrum, który od 24 lutego 2022 roku, jednocześnie wspiera policję, pacjentów szpitalnych, osoby starsze, rodziny z dziećmi, środowiska osób w ubóstwie i kryzysie ekonomicznym lub bezdomności - wszystkich, którzy pozostali w Ukrainie oraz tych walczących po stronie Ukrainy o należną jej wolność i pokój.
 

Podczas wydarzenia fundacja Emic, zajmująca się wsparciem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, będzie prowadziła zbiórkę. Zebrane do puszek pieniądze posłużą na zakup leków dla osób starszych oraz tłumaczenia dokumentów medycznych Ukrainek i Ukraińców.
Miejsce:
VI Liceum Ogólnokształcące im. J. J. Śniadeckich, ul. Staszica 4
Data i godzina:
24.02.2023 r., godz. 19.00
Harmonogram wydarzenia:
g. 19.00 – pokaz szkicu scenicznego
g. 20.00 – debata z udziałem zaproszonych gości
po debacie – finał aukcji charytatywnej
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: -2°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Niedługo nic nie zostanie w tym mieście..Data dodania komentarza: 24.03.2023, 18:14Źródło komentarza: Klubokawiarnia Zakład? dołącza do grona zamkniętych lokali w mieścieAutor komentarza: MichałTreść komentarza: To jest komedia. Wszystkie umowy z Toruniem -Gentlemen's agreement - wzięły w łeb - żużel oni, my lekkoatletyka- co się stało - hala na ul Bema, która przykrywa czapką ten projekt. Dalej Opera Nova w Bydgoszczy i Hala Widowiskowa na Jordankach - już wiele wydarzeń (koncertów, wydarzeń) omija Bydgoszcz i odbywa się w Toruniu. Można mnożyć przykłady. Budowanie takiej hali bez pewnego rozmachu i ambicji to tak czy siak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Marzy mi się Bydgoszcz znów była traktowana tak jak na to zasługuje.Data dodania komentarza: 24.03.2023, 14:43Źródło komentarza: Halowe MŚ w naszym województwie ogromną szansą Bydgoszczy. Powstanie nowa halaAutor komentarza: MichałTreść komentarza: No i super!Data dodania komentarza: 23.03.2023, 19:20Źródło komentarza: Bydgoszcz niczym Ciechocinek. Na wiosnę czekają nas kolejne solanki i fontannyAutor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na Wyżynach
ReklamaHolistyczne Karmy dla zwierząt
ReklamaHolistyczne Karmy dla zwierząt
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt