Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Rok od militarnej napaści Rosji na Ukrainę

24. lutego 2023 r. – w rok od rozpoczęcia pełnoeskalowej agresji Rosji na Ukrainę – Teatr Polski w Bydgoszczy planuje drugi pokaz szkicu scenicznego „Ja, wojna i plastikowy granat”, który powstał na podstawie tekstu ukraińskiej dramatopisarki – Niny Zakhozhenko w ramach II. edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. W programie wieczoru znajdzie się również debata z udziałem zaproszonych gości i aukcja charytatywna.
Rok od militarnej napaści Rosji na Ukrainę

Źródło: UMB

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza do dołączenia do protestu bydgoskiego środowiska artystycznego przeciwko łamaniu fundamentalnych praw człowieka i udziału w wydarzeniu pn. “Wojna trwa”, które odbędzie się 24 lutego 2023 roku w auli VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy o godz. 19.00. Jego punktem centralnym będzie poruszający pokaz szkicu scenicznego “Ja, wojna i plastikowy granat” w reżyserii Magdy Szpecht, do którego tekst napisała pochodząca z Kijowa dramatopisarka - Nina Zakhozhenko. Dramat znalazł się wśród 5 finałowych tekstów ubiegłorocznej, II. edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

“Ja, wojna i plastikowy granat” to zbiór 7 krótkich opowiadań pokazujących życie i śmierć ukraińskich cywilów w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji. Opowiadają o krwawej zbiorowej traumie i nowej rzeczywistości, jaką zbudowała, prezentując jednocześnie nowe strategie przetrwania, nowe role płciowe, analogie historyczne i wewnętrzne kryjówki. To opowieści o wielkiej wojnie i małym człowieku, który odnajduje w sobie znacznie więcej siły i odwagi, niż się spodziewał.

Po pokazie szkicu scenicznego, odbędzie się debata podejmująca problematykę dotyczącą postaw i strategii artystycznych wobec wojny, w której wezmą udział twórcy oraz twórczynie szkicu, a także pochodząca z Kijowa reżyserka, aktorka, performerka, aktywistka LGBT+ i czynna żołnierka - Antonina Romanowa oraz jej partner - Oleksandr Zhuhan - aktor, reżyser i wykładowca dramatu, a obecnie również czynny żołnierz ukraińskiej armii. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Kasia - polska filozofka, wykładowczyni akademicka, dziennikarka radiowo-telewizyjna, związana m.in. z audycją TVN24 “Szkło kontaktowe”, stała publicystka “Kultury Liberalnej”, członkini zespołu redakcyjnego “Przeglądu Filozoficzno-Literackiego oraz Team Europe, a od 2021 roku - członkini kapituły konkursu Literacka Podróż Hestii.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie finał aukcji charytatywnej „Wojna trwa – Aukcja charytatywna na rzecz Ukrainy”, która rozpocznie się 13 lutego od godz. 12.00 na platformie Onebid (https://onebid.pl/pl/auction/-/4625). Organizatorem aukcji jest Sopocki Dom Aukcyjny oraz Bydgoskie Centrum Sztuki. Na licytację przekazane zostały szkice ukraińskiej artystki Justyny Mohytycz, wykonane w trakcie pokazów spektaklu “Życie na wypadek wojny” Leny Laguszonkowej w reżyserii Uli Kijak, obrazy wykonane przez zespół aktorski Teatru Polskiego w Bydgoszczy podczas pokazu szkicu “Pięć pieśni Polesia” ukraińskiej
dramatopisarki Ludy Tymoshenko w reżyserii Jakuba Skrzywanka oraz grafika „Wojna trwa” autorstwa polskiej artystki wizualnej i graficzki – Alicji Białej. Cały dochód z aukcji przeznaczony zostanie na wsparcie działalności kijowskiej piekarni “Good Bread” zaopatrującej w chleb i podstawową żywność walczących na froncie po stronie ukraińskiej: żołnierzy i żołnierki, a także osoby dotknięte skutkami wojny. Piekarnia “Good Bread” to projekt społeczny, aktywizujący dzisiaj ponad 70 osób m.in. z niepełnosprawnością umysłową, trisomią 21 oraz w spektrum, który od 24 lutego 2022 roku, jednocześnie wspiera policję, pacjentów szpitalnych, osoby starsze, rodziny z dziećmi, środowiska osób w ubóstwie i kryzysie ekonomicznym lub bezdomności - wszystkich, którzy pozostali w Ukrainie oraz tych walczących po stronie Ukrainy o należną jej wolność i pokój.
 

Podczas wydarzenia fundacja Emic, zajmująca się wsparciem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, będzie prowadziła zbiórkę. Zebrane do puszek pieniądze posłużą na zakup leków dla osób starszych oraz tłumaczenia dokumentów medycznych Ukrainek i Ukraińców.
Miejsce:
VI Liceum Ogólnokształcące im. J. J. Śniadeckich, ul. Staszica 4
Data i godzina:
24.02.2023 r., godz. 19.00
Harmonogram wydarzenia:
g. 19.00 – pokaz szkicu scenicznego
g. 20.00 – debata z udziałem zaproszonych gości
po debacie – finał aukcji charytatywnej
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama