Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Jaki kolor ma historia? - "Katyń. Teoria barw"

Róż, czerwień, błękit, zieleń, znów czerwień, żółć - najbliższy czwartek, piątek i niedziela w Teatrze Polskim w Bydgoszczy będzie należał do przewrotnej teorii koloru – koloru zarezerwowanego dla emocji. A wszystko to w kontekście jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski.
Jaki kolor ma historia? - "Katyń. Teoria barw"

Autor: Natalia Kabnow

9, 11 i 12 lutego na deski TPB powróci opowieść o egzystencjalnym doświadczeniu więźniów osadzonych w obozach w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku - „Katyń. Teoria barw” w reżyserii Wojciecha Farugi, do którego tekst napisała Julia Holewińska. „Katyń. Teoria barw" jest próbą odzyskania historii i zmierzenia się z pamięcią o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju – zbrodni katyńskiej. Punktem wyjścia jest dla twórców życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych. Czym jest kłamstwo katyńskie i na ilu płaszczyznach jest ono wciąż powielane? Czy w Katyniu zginęli wyłącznie heteroseksualni mężczyźni? Z czym mierzyły się kobiety osadzone w sowieckich obozach? Jak i czy artysta może opowiedzieć o doświadczeniu śmierci i ocalenia?

 "Katyń. Teoria barw" jest swoistą paletą, na której kolejne kolory walczą ze sobą o prawdę, miejsce i wagę. Jeden kolor zamazuje drugi tworząc plamy, gubiąc perspektywę czy figuratywność. Nie ma jednego obrazu, tak jak nie ma jednej Historii. 

Pokazy spektaklu odbędą się na małej scenie TPB w czwartek 9 lutego o godz. 18.00, w piątek – o godz. 19.00 oraz w niedzielę – o godz. 18.00. Czwartkowy pokaz skierowany jest przede wszystkim do studentów i uczniów – bilety w cenie 15 zł przysługiwać będą za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej lub uczniowskiej w kasie teatru – rezerwacji miejsc dokonywać można mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 885 60 70 90Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama