Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Startuje trzecia edycja AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy

Teatr Polski w Bydgoszczy otwiera nabór do trzeciej edycji międzynarodowego konkursu dla dramatopisarzy i dramatopisarek. Teksty można przesyłać do 16. kwietnia. Finał konkursu odbędzie się w październiku podczas XXII edycji Festiwalu Prapremier. Na zwycięzcę AURORY 2023 czeka nagroda wysokości 50 tys. złotych!
Startuje trzecia edycja AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy

Źródło: materiały prasowe

AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy przyznawana jest od 2021 roku ze wybitny dramat współczesny. Konkurs kierowany jest do dramatopisarzy dramatopisarek z krajów Centralnej i Wschodniej Europy, Bałkanów, Kaukazu i Azji Centralnej. Celem organizatorów jest wspieranie twórczości, poszukiwanie nowego języka teatralnego i wyłonienie najciekawszych tekstów, które podejmują̨ tematy istotne dla współczesności, zmuszają̨ do refleksji, pogłębiają̨ wiedzę o świecie innych kultur. 

 

„Od początku naszej dyrekcji w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wiedzieliśmy, że to na wschodzie będziemy poszukiwać inspiracji. Kraje AURORY to obszar, na którym w sposób bardzo wyraźny i wielopłaszczyznowy dokonuje się proces dekolonizacji, zmiany perspektyw, wektorów i sposobów postrzegania. Próbujemy spojrzeć na naszą współczesność z perspektywy regionu, aby lepiej zrozumieć źródła i mechanizmy kryzysów, z którymi mamy do czynienia. AURORA daje nam wyjątkową możliwość wglądu nie tylko w nowe estetyki teatralne, ale przede wszystkim inne tematy i perspektywy prezentowane przez autorów i autorki. Po inwazji Rosji na Ukrainę, to właśnie Polska staje się swojego rodzaju kulturalnym centrum, jest miejscem spotkań artystów i artystek ze wschodu i zachodu, znów – po wielu latach monolitu - stajemy się kulturowym, międzynarodowym tyglem. To bardzo ciekawy i twórczy moment.” - mówi Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

 

W tym roku konkurs kierowany jest do autorów i autorek z następujących krajów: Polska, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Gruzja, Armenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Albania, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Rumunia, Macedonia, Słowenia, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Turkmenistan. W związku z trwającą wojną, tak jak w ubiegłym roku, organizatorzy utrzymali formalne wykluczenie z konkursu autorów reprezentujących Rosję. 

 

„Powołując AURORĘ chcieliśmy przede wszystkim stworzyć platformę wymiany artystycznej, dzięki której możliwa będzie promocja współczesnej dramaturgii i jej twórców. Konkurs, który organizujemy w ramach Festiwalu Prapremier, bodaj najważniejszej imprezy teatralnej w regionie, miał mieć wymiar przede wszystkim artystyczny. Rzeczywistość, w której funkcjonujemy od 24. lutego sprawiła, że AURORA zyskała dodatkowy aspekt – ludzki. Ogromnie cieszy nas, że możemy towarzyszyć finalistkom i finalistom poprzednich edycji w ich rozwoju, być świadkami tego, jak ich twórczość zyskuje coraz większe uznanie na całym świecie.” - mówi Wojciech Faruga, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy i dyrektor artystyczny Festiwalu Prapremier. 

 

W poprzednich edycjach konkursu nagroda AURORA trafiła do białoruskiego autora i reżysera Mikity Ilyinchyka (2021) oraz do rumuńskiej dramatopisarki Elise Wilk (2022). Laureat pierwszej edycji w ubiegłym roku wrócił do Bydgoszczy, by wspólnie z zespołem Teatru Polskiego przygotować swój najnowszy spektakl „F***ing in Brussels”. Finałowy tekst Mikity - “Dark room” - w formie czytania zaprezentowany był podczas festiwalu Boska Komedia w Krakowie w 2021 roku, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 2022 roku oraz w Akademii Teatralnej w Monachium. Obecnie pracuje nad dramaturgią do opery „Maria de Buenos Aires“, którą w Teatrze Wielkim w Warszawie wyreżyseruje Wojciech Faruga. Wkrótce odbędzie się także premiera „Trylogii z Donbasu” Leny Laguszonkowej, finalistki z 2021 roku (premiera planowana jest w TR Warszawa w kwietniu 2023). W ubiegłym roku Laguszonkowa odebrała European Drama Award – najważniejszą nagrodę przyznawaną dla Europejskiego Młodego Dramaturga, a jej finałowy tekst - „Matka Gorkiego“ - był wystawiony na scenie Schauspiel Stuttgart. Czytania jej konkursowego tekstu odbyły się również w Gdańsku, Katowicach i Krakowie.

 

Edycja 2023

Utwory do konkursu można przesyłać w jednym z czterech języków: angielskim, polskim, rosyjskim lub ukraińskim. W pierwszym etapie Jury wybierze pięć tekstów finałowych, które zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych podczas Festiwalu Prapremier w październiku 2023 roku. W finale Kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 tys. zł.

 

Nabór tekstów trwa do 16. kwietnia. Utwory wraz ze zgłoszeniem należy przesłać na adres [email protected] do godziny 23.59 czasu polskiego.

Regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa oraz informacje w języku polskim, angielskim 
i rosyjskim dostępne są na stronie www.auroraaward.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 24 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama