Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Bydgoszczy

Rak płuca jest jednym z najczęściej diagnozowanych i najgorzej rokujących nowotworów. Nadal stanowi on główną przyczynę zgonów z przyczyn onkologicznych w Polsce. Z tego względu Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Odział Szczecin rozpoczyna Tydzień Świadomości Raka Płuca w naszym województwie.
Tydzień Świadomości Raka Płuca w Bydgoszczy

Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

Rocznie z powodu raka płuca umiera ponad 23 tys.[1] pacjentów, natomiast diagnozę słyszy 21 tys. osób. Niestety, w 80 procentach wykrywany jest w późnym stadium, co wiąże się ze złym rokowaniem oraz ograniczonymi możliwościami leczenia. Nowotwór nie boli, rozwija się najczęściej bez charakterystycznych objawów, co stanowi główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem.

Co powinno nas zaniepokoić

Główną przyczyną rozwoju raka płuca jest wieloletnie palenie lub narażenie na dym papierosowy. Zdarza się, że osoby, które nigdy nie paliły również chorują na tego typu nowotwór. Ponad 8 milionów Polaków nadal pali papierosy, obecnie zauważa się tendencję spadkową zachorowań wśród mężczyzn i wzrostową wśród kobiet.

Kluczowy dla pacjenta jest czas rozpoznania choroby, im szybciej ją wykryjemy, tym wcześniej włączymy skuteczne leczenie – wskazuje dr n.med. Maciej Dancewicz, koordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. W naszym województwie realizujemy darmowe badania przesiewowe wykonane za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. To bardzo czułe badanie pozwalające wykryć niewielkie zmiany w płucach,  niewidoczne na zdjęciach rentgenowskich, dodaje ekspert.

Zwróć uwagę na:

 • przewlekły kaszel lub zmianę jego charakteru,
 • nawracające zapalenia płuc i oskrzeli,
 • odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi,
 • długotrwała chrypa,
 • bóle kostne, np. barku, biodra, żeber czy kręgosłupa,
 • znaczna utrata wagi,
 • częste pocenie się oraz stany podgorączkowe.

Z badania niskodawką tomografią komputerową mogą skorzystać osoby:

 

Badania przesiewowe prowadzimy w zakresie Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca, a niezbędne informacje zawarte są na stronie Program profilaktyki wczesnego wykrywania i zapobiegania raka płuca dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego - Centrum Onkologii (co.bydgoszcz.pl). Co ważne, na badanie przesiewowe nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

 

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Bydgoszczy

to możliwość kontaktu z ekspertami podczas zaplanowanych dyżurów telefonicznych, uzyskania informacji nt. diagnostyki i leczenia raka płuca oraz  webinaru, podczas którego specjalista odpowie na pojawiające się pytania pacjentów z naszego województwa.

 

Dyżur telefoniczny

Webinar

Tel. 727 452 483,

godzina 17.00 do 19.00

Facebook: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, godzina 19:00-20:00.

 

 • 24.10 (poniedziałek)

 

Dr Błażej Przybysławski - pulmonolog, Centrum Onkologii w Bydgoszczy

 

 • 25.10 (wtorek)

 

Dr Aleksandra Burysz - specjalista pulmonologii i chorób wewnętrznych, Centrum Onkologii w Bydgoszczy

 

 • 26.10 (środa)

 

Dr n.med. Maciej Dancewicz, koordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów, Centrum Onkologii w Bydgoszcz

Przedstawi:

 • czynniki ryzyka rozwoju raka płuca
 • profilaktyka i diagnostyka w ramach programu wczesnego wykrywania raka płuca
 • możliwości skutecznego leczenia
 • sesja pytań i odpowiedzi na czacie

 

 

Więcej informacji na temat kampanii umieszczono się na stronie www oraz FB Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin

Przepis na zdrowie

Wiedza, profilaktyka i skuteczne leczenie to klucz do zdrowia. Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy oraz organizacji pacjentów obala mity dotyczące raka płuca podczas Tygodnia Świadomości Raka Płuca.

W ostatnich latach wiele dobrego wydarzyło się w zakresie leczenia pacjentów chorujących na nowotwory płuca. Obecnie rak płuca z choroby śmiertelnej zaczyna zmieniać się w chorobę przewlekłą. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie poszerza wachlarz programu lekowego B.6, jednak nadal czekamy na możliwość wdrożenia schematu leczenia podwójną immunoterapią połączoną ze zmniejszoną liczbą cykli chemioterapii, jak również na włączenie immunoterapii w leczeniu międzybłoniaka opłucnej oraz kilku innych ważnych terapii, w tym adjuwantowej pooperacyjnej - komentuje Aleksandra Wilk, Koordynator Sekcji Raka Płuca, Fundacja To się Leczy.

Coraz częściej możemy mówić, że rak płuca z choroby  śmiertelnej zmienia się na chorobę przewlekłą ale to czas wykrycia nowotworu determinuje możliwości leczenia.  

Wykorzystujemy możliwości nowoczesnych terapii, a także coraz częściej badanie molekularne nowotworu, które wykonane na samym początku jest kluczowym i niezbędnym elementem decydującym o kierunku podejmowanego  procesu terapeutycznego – mówi dr n. med. Maciej Dancewicz.

­Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama