Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowak Solutions na Facebooku

Myślęcinek to idealne miejsce na jesienne spacery. LPKiW ma już 50 lat

Dokładnie pół wieku temu podjęto pierwsze prace związane z utworzeniem największego w Polsce parku miejskiego w Myślęcinku. Do dziś jest jednym z największych w Europie, a jego powierzchnia jest ponad dwa razy większa niż Central Park w Nowym Jorku. Za co kochają bydgoszczanki i bydgoszczanie tę zieloną enklawę najbardziej? Sprawdźcie! Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy jesienną fotogalerię.
Myślęcinek to idealne miejsce na jesienne spacery. LPKiW ma już 50 lat
Autor: fot.: UM Bydgoszcz/ R. Sawicki

Park zaprojektował znany architekt krajobrazu prof. Edward Bartman oraz dr inż. Aleksander Pietrzak. Założenie Myślęcinka datuje się na 1972 rok, kiedy przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego LPKIW. W tym samym roku odbyły się tutaj dożynki z udziałem 45 tys. gości z całego kraju.

Dziś, wpisując w wyszukiwarkę „Myślęcinek” najczęściej wyświetlającą się odpowiedzią jest „największy park w Polsce”. To bezdyskusyjne. W całym kraju nie znajdziecie większego zielonego terenu w granicach administracyjnych miasta. Ta 830-hektarowa enklawa, z której korzystają mieszkańcy Bydgoszczy, jest ponad dwukrotnie większa niż Central Park w Nowym Jorku. W całej Europie na palcach jeden ręki można zliczyć parki podobnej wielkości. Aby skorzystać z tego co natura oferuje nam najlepszego musimy udać się do Parku Montsanto w Lizbonie, do największego londyńskiego Richmond Park lub do Phoenix Park w Dublinie. Z tą wiedzą można śmiało odpowiedzieć, że Bydgoszcz to zielone miasto, które warto odwiedzić. Wspaniale zagospodarowany teren stał się dla bydgoszczan miejscem weekendowych spacerów, przejażdżek rowerowych oraz konnych. To także idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną.

Część Myślęcinka przeznaczono pod Ogród Botaniczny, który zajmuje 60 ha. Dziś jest otwarty przez cały rok, a wstęp do ogrodu jest wolny. Rośnie w nim 820 gatunków roślin, z czego niemal 500 gatunków to rośliny dziko rosnące. 

Naturalnymi atrakcjami Myślęcinka są stawy. Na największym z nich znajduje się wyspa zwana ptasią. Jej przydomek bierze się od olbrzymich kolonii mew śmieszek i rybitw, które wybrały ją na swoje siedlisko.

Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Polana Różopole. To tu odbywają się niezliczone koncerty, zjazdy, festiwale, pikniki, wydarzenia sportowe. W sezonie letnik warto sprawdzić kalendarium wydarzeń, aby dowiedzieć się jakie atrakcje czekają na Was w Myślęcinku. Różopole to też idealne miejsce na piknik z rodziną

  

 

Park zajmuje niemal 5% powierzchni całego miasta. Zbiorniki wodne obejmują 18,5 ha (2% powierzchni parku), a największy z nich ma 10,3 hektara.

 

Enklawę leśnych uroczysk ze wzgórzami oraz jarami przeciętymi strugami chętnie odwiedzają nie tylko bydgoszczanie, ale także przyjezdni urzeczeni pięknem natury harmonijnie połączonej z bogatą infrastrukturą, która pozwala na aktywny wypoczynek, relaks i uprawianie wyczynowych sportów.

Na terenie parku znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej.

  

Głównym atutem Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku są lasy. Każdego dnia z leśnych duktów, ścieżek spacerowych i rowerowych korzystają biegacze, rolkarze i rowerzyści i spacerowicze. Na terenie parku znajduje się kilkanaście kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych. Zwierzęta są tu bardzo mile widziane. Posiadacze czworonogów bez problemu znajdą tu zaciszne miejsce, w którym bez obaw wypuszczą swojego psa, by zaznał trochę wolności.


W tym miejscu na odwiedzających czeka też ogromna ilość atrakcji. Zimą możemy pojeździć tutaj na nartach, latem pograć w golfa. Fani zewnętrznych aktywności mogą spróbować swoich sił w parku linowym oraz wakeparku. Do dyspozycji są także boiska do siatkówki plażowej. W najbliższych latach stanie tu także minitężnia solankowa.

     

Myślęcińskie ZOO jest jednym z nielicznych w skali całego kraju ogrodów zoologicznych specjalizujących się w hodowli rodzimych zwierząt. Jednak znajdziecie tu również wiele egzotycznych gatunków, jak np. lemur katta, tygrys amurski, czy krokodyl kameruński. ZOO zajmuje teren 14 ha. Prezentowanych jest tutaj ok. 750 zwierząt przedstawicieli 171 gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów i bezkręgowców, w tym 144 okazy 38 gatunków zwierząt egzotycznych. 60 gatunków przedstawicieli rodzimej fauny to gatunki objęte ochroną ścisłą.

Z wieloma zwierzętami można tutaj stanąć twarzą w twarz.

Myślęcinek jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta. Wygodnie dojedziesz tutaj komunikacją miejską, zarówno autobusem i tramwajem. Na terenie parku znajduje się także wypożyczalnia miejskich rowerów.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: The Ja !Treść komentarza: Osoba ktora wymyslila ten idiotyczny pomysl ,to chyba patrzy na to z perspektywy pieszego ,bo napewno nie z perspektywy kierowcy ! Skrzyzowanie na ul. ujejskiego i swiatla , nastepne swiatla mialy by byc zamiast kladki, a nastepne swiatla i skrzyzowanie 100 m dalej na srzyzowaniu ulic magnuszewska wojska polskiego ! Pomysl tak idiotyczny ze brak slow! Efektem tego bedzie ciagle zkoekowany odcinek drogi od skrzyzowania ulicy Ujejskiego do swiatel , i nastepny wieczny korek bedzie przed nastepnym skrzyzowaniem -magnuszewska . Caly ten odcinek drogi stanie sie wogole nieprzejedny! Co za idiota to wymyslil ??? Niemozna zrobic zamiast schodow -podjazdu , jak to zostalo zrobione np . na kladce przy ulicy Fordonska -Wislana ???Data dodania komentarza: 16.03.2023, 17:49Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: ArekTreść komentarza: Miejsca UKW od 54 do 196 i ogłoszony sukces. Ja również gratuluję.Data dodania komentarza: 15.03.2023, 10:08Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: KiniaTreść komentarza: Aja myślałam, że najlepszy jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - czytałam informację na stronie i gratulacje za miejsca.Data dodania komentarza: 14.03.2023, 21:02Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachach
ReklamaEnergia płynie ze słońca
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt