Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Myślęcinek to idealne miejsce na jesienne spacery. LPKiW ma już 50 lat

Dokładnie pół wieku temu podjęto pierwsze prace związane z utworzeniem największego w Polsce parku miejskiego w Myślęcinku. Do dziś jest jednym z największych w Europie, a jego powierzchnia jest ponad dwa razy większa niż Central Park w Nowym Jorku. Za co kochają bydgoszczanki i bydgoszczanie tę zieloną enklawę najbardziej? Sprawdźcie! Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy jesienną fotogalerię.
Myślęcinek to idealne miejsce na jesienne spacery. LPKiW ma już 50 lat

Autor: fot.: UM Bydgoszcz/ R. Sawicki

Park zaprojektował znany architekt krajobrazu prof. Edward Bartman oraz dr inż. Aleksander Pietrzak. Założenie Myślęcinka datuje się na 1972 rok, kiedy przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego LPKIW. W tym samym roku odbyły się tutaj dożynki z udziałem 45 tys. gości z całego kraju.

Dziś, wpisując w wyszukiwarkę „Myślęcinek” najczęściej wyświetlającą się odpowiedzią jest „największy park w Polsce”. To bezdyskusyjne. W całym kraju nie znajdziecie większego zielonego terenu w granicach administracyjnych miasta. Ta 830-hektarowa enklawa, z której korzystają mieszkańcy Bydgoszczy, jest ponad dwukrotnie większa niż Central Park w Nowym Jorku. W całej Europie na palcach jeden ręki można zliczyć parki podobnej wielkości. Aby skorzystać z tego co natura oferuje nam najlepszego musimy udać się do Parku Montsanto w Lizbonie, do największego londyńskiego Richmond Park lub do Phoenix Park w Dublinie. Z tą wiedzą można śmiało odpowiedzieć, że Bydgoszcz to zielone miasto, które warto odwiedzić. Wspaniale zagospodarowany teren stał się dla bydgoszczan miejscem weekendowych spacerów, przejażdżek rowerowych oraz konnych. To także idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną.

Część Myślęcinka przeznaczono pod Ogród Botaniczny, który zajmuje 60 ha. Dziś jest otwarty przez cały rok, a wstęp do ogrodu jest wolny. Rośnie w nim 820 gatunków roślin, z czego niemal 500 gatunków to rośliny dziko rosnące. 

Naturalnymi atrakcjami Myślęcinka są stawy. Na największym z nich znajduje się wyspa zwana ptasią. Jej przydomek bierze się od olbrzymich kolonii mew śmieszek i rybitw, które wybrały ją na swoje siedlisko.

Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Polana Różopole. To tu odbywają się niezliczone koncerty, zjazdy, festiwale, pikniki, wydarzenia sportowe. W sezonie letnik warto sprawdzić kalendarium wydarzeń, aby dowiedzieć się jakie atrakcje czekają na Was w Myślęcinku. Różopole to też idealne miejsce na piknik z rodziną

  

 

Park zajmuje niemal 5% powierzchni całego miasta. Zbiorniki wodne obejmują 18,5 ha (2% powierzchni parku), a największy z nich ma 10,3 hektara.

 

Enklawę leśnych uroczysk ze wzgórzami oraz jarami przeciętymi strugami chętnie odwiedzają nie tylko bydgoszczanie, ale także przyjezdni urzeczeni pięknem natury harmonijnie połączonej z bogatą infrastrukturą, która pozwala na aktywny wypoczynek, relaks i uprawianie wyczynowych sportów.

Na terenie parku znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej.

  

Głównym atutem Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku są lasy. Każdego dnia z leśnych duktów, ścieżek spacerowych i rowerowych korzystają biegacze, rolkarze i rowerzyści i spacerowicze. Na terenie parku znajduje się kilkanaście kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych. Zwierzęta są tu bardzo mile widziane. Posiadacze czworonogów bez problemu znajdą tu zaciszne miejsce, w którym bez obaw wypuszczą swojego psa, by zaznał trochę wolności.


W tym miejscu na odwiedzających czeka też ogromna ilość atrakcji. Zimą możemy pojeździć tutaj na nartach, latem pograć w golfa. Fani zewnętrznych aktywności mogą spróbować swoich sił w parku linowym oraz wakeparku. Do dyspozycji są także boiska do siatkówki plażowej. W najbliższych latach stanie tu także minitężnia solankowa.

     

Myślęcińskie ZOO jest jednym z nielicznych w skali całego kraju ogrodów zoologicznych specjalizujących się w hodowli rodzimych zwierząt. Jednak znajdziecie tu również wiele egzotycznych gatunków, jak np. lemur katta, tygrys amurski, czy krokodyl kameruński. ZOO zajmuje teren 14 ha. Prezentowanych jest tutaj ok. 750 zwierząt przedstawicieli 171 gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów i bezkręgowców, w tym 144 okazy 38 gatunków zwierząt egzotycznych. 60 gatunków przedstawicieli rodzimej fauny to gatunki objęte ochroną ścisłą.

Z wieloma zwierzętami można tutaj stanąć twarzą w twarz.

Myślęcinek jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta. Wygodnie dojedziesz tutaj komunikacją miejską, zarówno autobusem i tramwajem. Na terenie parku znajduje się także wypożyczalnia miejskich rowerów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarkTreść komentarza: Pań popierał publicznie-w swoich tekstach tych którzy teraz chcą zabić poolskie mediaData dodania komentarza: 06.07.2024, 20:21Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: PracownicaTreść komentarza: My pracownice Cafe Primo murem stoimy za szefem. Gwarantujemy,że jakość sprzedawanych przez nas lodów jest na najwyższym poziomie. Wiemy z jaką pasją i zaangażowaniem szef wykonuje swoją pracę ile serca i energii w to wkłada. Zapraszamy wszystkich świadomych konsumentów na pyszne lody i kawkę.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 15:26Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Z takiej pracowniczki pracodawca może być dumny !Data dodania komentarza: 06.07.2024, 00:50Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: PracownicaTreść komentarza: Pracuję w Cafe Primo już kilka lat. Pan Roman jest przede wszystkim człowiekiem, który robi to co kocha i robi to dla LUDZI, którzy przychodzą do Niego od wielu lat. Są goście przychodzący codziennie i tacy którzy przyjeżdżają np. z Gdańska za każdym razem jak tylko przyjeżdżają do Bydgoszczy lub przejeżdżają dalej. Szef zawsze sumiennie i z wielką starannością podchodzi do swojej pracy. Zawsze chętnie i z uśmiechem wita się z wszystkim, nie mniej często sam częstuje klientów swoimi wyrobami aby mogli zdecydować, który smak wybrać. Nieznajomość osoby, sytuacji i faktu, który miał miejsce a tylko odszukanie suchych faktów z kontroli dla taniej sensacji to szczyt bezczelności owej Pani. Gdyby tak łatwo oszukiwał ludzi swoimi FAŁSZYWYMI wyrobami, myślę że już dawno nie miały byśmy gdzie pracować. To właśnie dla tej jakości lodów, sumienności w ich wykonaniu z produktów najwyższej jakości, ustawiają się te kolejki. Mam nadzieję, że nadal ludzie będą używać rozumu i nie dadzą zamydlić sobie oczu tanią sensacją i kiepską prowokacją. Zapraszam serdecznie i niezmiennie życzymy smacznego.Data dodania komentarza: 04.07.2024, 19:11Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: andrzejaroslavTreść komentarza: Nie pierwszy to toruński "smaczek" podszczypujący złośliwie sąsiada. Ale skoro podejmujący uwagi kontroli sprzed roku, to czy znaczy to, że w sezonie ogórkowym trzeba sięgać po "odgrzewane kotlety" z ubiegłego roku ? Nic świeższego ? Ot ! Taka bezinteresowna, toruńska złośliwość na poziomie kibolstwa z zawodów żużlowych...Data dodania komentarza: 04.07.2024, 19:06Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: Leszek SobkowskiTreść komentarza: Po lody do Zaułka : chodziłem, chodzę i będę chodził.Data dodania komentarza: 04.07.2024, 14:42Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowi
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama