Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt

Lato sztuki i miejskich wędrówek dzięki MOB

Sztuka to magia, która uczy i rozwija. Nasze muzeum chętnie się nią podzieli. Tylko u nas można wziąć udział w warsztatach przy dziele Sylwestra Ambroziaka – jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesnych. Mamy też propozycję dla miłośników bydgoskich tajemnic i dobrego malarstwa.
Lato sztuki i miejskich wędrówek dzięki MOB
Laleczka: Rzeźba Sylwestra Ambroziaka – Stojąca na głowie
Autor: Materiały prasowe

W foyer muzeum przy Gdańskiej 4 od maja zadomowiła się pewna różowa istota. To Stojąca na głowie, rzeźba Ambroziaka z cyklu Laleczki. Dzieło bezcenne, które niejedna galeria chętnie by u siebie widziała. Warto, więc wziąć udział w rodzinnych warsztatach, które MOB przygotował przy tej rzeźbie. Oprócz przeżyć estetycznych, uczestnicy poznają też tajniki warsztatu rzeźbiarza oraz historię rzeźby polskiej i światowej, a dzieci stworzą niezwykłe makiety placów zabaw, parków i skwerów, w których wszystko będzie na opak. Zajęcia przygotowano z myślą o najmłodszych w wieku od 6 do 12 lat. Zapraszamy w sobotę 23 lipca od 12.00 do 14.00.

Warto wiedzieć, że zadanie Stojąca na głowie z cyklu Laleczki Sylwestra Ambroziaka w przestrzeni publicznej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bydgoskimi śladami legendy II wojny

Marian Rejewski (1905-1980), wybitny kryptolog, matematyk i odkrywca Enigmy wciąż rozpala pamięć i wyobraźnię. Urodzony w Bydgoszczy, spędził tu kilkadziesiąt lat życia. Miłośników tajemnic naszego miasta zapraszamy na spacer Bydgoskimi śladami Rejewskiego – poprowadzi go dr Monika Opioła Cegiełka (UKW). Wspólnie wyczarujemy Bydgoszcz, której Marian Rejewski mógł doświadczyć zarówno w okresie międzywojennym, jak i po
II wojnie światowej, gdy ponownie tu zamieszkał. Na odcinku 3 km odwiedzimy miejsca z jego bydgoskiej mapy życia i te stworzone, by Rejewskiego upamiętnić.  

Wędrówka rozpocznie się w sobotę (23 lipca) o 12.00 przed gmachem głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4. Opłata: wstęp do muzeum – 8 zł/os.

Spacer - tajemnice staropolskiej Bydgoszczy

 

Podczas ostatniego, lipcowego spaceru odkryjemy najstarsze Stare Miasto. Przewodnikiem po szlaku niegdysiejszej Bydgoszczy będzie Józef Łoś, archeolog, kustosz i kierownik Działu Archeologii w naszym muzeum. Półtora godzinny spacer rozpocznie się 30 lipca o 12.00 na Wyspie Młyńskiej przed budynkiem Zbiorów Archeologicznych (ul. Mennica 2). Opłata: wstęp do muzeum – 8 zł/os.

 

Piesowocki i Gliszczyński

W Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) prezentujemy dzieła dwóch wybitnych malarzy. Leon Piesowocki i Krzysztof Gliszczyński to twórcy różni – pokoleniowo i artystycznie. Dzięki temu przeżyjemy różnorodne przekroje i konteksty sztuki. Piesowocki jest ostatnim, żyjącym malarzem gen. Władysława Andersa. Tu wyjaśnienie. - Gen. Anders, tworząc swój korpus, przygarnął do niego m.in. grupę tułających się artystów, widząc w nich przyszłą elitę Polski. Wśród nich był Leon Piesowocki (ur. 1925 r.), malarz na wskroś współczesny, odważnie i ciekawie eksperymentujący z różnymi gatunkami sztuk plastycznych.

Krzysztof Gliszczyński jest profesorem gdańskiej ASP. Wystawa Perpetuum pictura w naszej Galerii Sztuki Nowoczesnej, to „cykl prac malarskich odnoszący się do idei malarstwa i jego przyczyny materialnej, jaką jest farba. Prace powstają w technice enkaustyki – bazą jest wosk, który po podgrzaniu zmienia swoją konsystencję. Staje się płynnym medium” – jak sam napisał. Jeśli przyrównać malarstwo abstrakcyjne do muzyki, to w tym przypadku zapraszamy na bardzo energetyczny koncert.

Dzieła Leona Piesowockiego można podziwiać do 28 sierpnia br., a Gliszczyńskiego do końca października. 

 

Janusz Milanowski/MOB


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1037 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: alanTreść komentarza: bardzo go lubieData dodania komentarza: 08.02.2023, 11:22Źródło komentarza: Za tydzień walentynki i koncert w Hangarze Kultury. Kim jest Patryk Singer?Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: EdiTreść komentarza: Rafauuu wszystko likwiduje.....tak jak ten od ścieków w WarszawieData dodania komentarza: 31.01.2023, 17:00Źródło komentarza: Powrót lokomotywy do Myślęcinka. Pamiątka po bydgoskiej kolei wąskotorowejAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciała
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt