Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt

Lato sztuki i miejskich wędrówek dzięki MOB

Sztuka to magia, która uczy i rozwija. Nasze muzeum chętnie się nią podzieli. Tylko u nas można wziąć udział w warsztatach przy dziele Sylwestra Ambroziaka – jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesnych. Mamy też propozycję dla miłośników bydgoskich tajemnic i dobrego malarstwa.
Lato sztuki i miejskich wędrówek dzięki MOB
Laleczka: Rzeźba Sylwestra Ambroziaka – Stojąca na głowie
Autor: Materiały prasowe

W foyer muzeum przy Gdańskiej 4 od maja zadomowiła się pewna różowa istota. To Stojąca na głowie, rzeźba Ambroziaka z cyklu Laleczki. Dzieło bezcenne, które niejedna galeria chętnie by u siebie widziała. Warto, więc wziąć udział w rodzinnych warsztatach, które MOB przygotował przy tej rzeźbie. Oprócz przeżyć estetycznych, uczestnicy poznają też tajniki warsztatu rzeźbiarza oraz historię rzeźby polskiej i światowej, a dzieci stworzą niezwykłe makiety placów zabaw, parków i skwerów, w których wszystko będzie na opak. Zajęcia przygotowano z myślą o najmłodszych w wieku od 6 do 12 lat. Zapraszamy w sobotę 23 lipca od 12.00 do 14.00.

Warto wiedzieć, że zadanie Stojąca na głowie z cyklu Laleczki Sylwestra Ambroziaka w przestrzeni publicznej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bydgoskimi śladami legendy II wojny

Marian Rejewski (1905-1980), wybitny kryptolog, matematyk i odkrywca Enigmy wciąż rozpala pamięć i wyobraźnię. Urodzony w Bydgoszczy, spędził tu kilkadziesiąt lat życia. Miłośników tajemnic naszego miasta zapraszamy na spacer Bydgoskimi śladami Rejewskiego – poprowadzi go dr Monika Opioła Cegiełka (UKW). Wspólnie wyczarujemy Bydgoszcz, której Marian Rejewski mógł doświadczyć zarówno w okresie międzywojennym, jak i po
II wojnie światowej, gdy ponownie tu zamieszkał. Na odcinku 3 km odwiedzimy miejsca z jego bydgoskiej mapy życia i te stworzone, by Rejewskiego upamiętnić.  

Wędrówka rozpocznie się w sobotę (23 lipca) o 12.00 przed gmachem głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4. Opłata: wstęp do muzeum – 8 zł/os.

Spacer - tajemnice staropolskiej Bydgoszczy

 

Podczas ostatniego, lipcowego spaceru odkryjemy najstarsze Stare Miasto. Przewodnikiem po szlaku niegdysiejszej Bydgoszczy będzie Józef Łoś, archeolog, kustosz i kierownik Działu Archeologii w naszym muzeum. Półtora godzinny spacer rozpocznie się 30 lipca o 12.00 na Wyspie Młyńskiej przed budynkiem Zbiorów Archeologicznych (ul. Mennica 2). Opłata: wstęp do muzeum – 8 zł/os.

 

Piesowocki i Gliszczyński

W Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) prezentujemy dzieła dwóch wybitnych malarzy. Leon Piesowocki i Krzysztof Gliszczyński to twórcy różni – pokoleniowo i artystycznie. Dzięki temu przeżyjemy różnorodne przekroje i konteksty sztuki. Piesowocki jest ostatnim, żyjącym malarzem gen. Władysława Andersa. Tu wyjaśnienie. - Gen. Anders, tworząc swój korpus, przygarnął do niego m.in. grupę tułających się artystów, widząc w nich przyszłą elitę Polski. Wśród nich był Leon Piesowocki (ur. 1925 r.), malarz na wskroś współczesny, odważnie i ciekawie eksperymentujący z różnymi gatunkami sztuk plastycznych.

Krzysztof Gliszczyński jest profesorem gdańskiej ASP. Wystawa Perpetuum pictura w naszej Galerii Sztuki Nowoczesnej, to „cykl prac malarskich odnoszący się do idei malarstwa i jego przyczyny materialnej, jaką jest farba. Prace powstają w technice enkaustyki – bazą jest wosk, który po podgrzaniu zmienia swoją konsystencję. Staje się płynnym medium” – jak sam napisał. Jeśli przyrównać malarstwo abstrakcyjne do muzyki, to w tym przypadku zapraszamy na bardzo energetyczny koncert.

Dzieła Leona Piesowockiego można podziwiać do 28 sierpnia br., a Gliszczyńskiego do końca października. 

 

Janusz Milanowski/MOB


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: The Ja !Treść komentarza: Osoba ktora wymyslila ten idiotyczny pomysl ,to chyba patrzy na to z perspektywy pieszego ,bo napewno nie z perspektywy kierowcy ! Skrzyzowanie na ul. ujejskiego i swiatla , nastepne swiatla mialy by byc zamiast kladki, a nastepne swiatla i skrzyzowanie 100 m dalej na srzyzowaniu ulic magnuszewska wojska polskiego ! Pomysl tak idiotyczny ze brak slow! Efektem tego bedzie ciagle zkoekowany odcinek drogi od skrzyzowania ulicy Ujejskiego do swiatel , i nastepny wieczny korek bedzie przed nastepnym skrzyzowaniem -magnuszewska . Caly ten odcinek drogi stanie sie wogole nieprzejedny! Co za idiota to wymyslil ??? Niemozna zrobic zamiast schodow -podjazdu , jak to zostalo zrobione np . na kladce przy ulicy Fordonska -Wislana ???Data dodania komentarza: 16.03.2023, 17:49Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: ArekTreść komentarza: Miejsca UKW od 54 do 196 i ogłoszony sukces. Ja również gratuluję.Data dodania komentarza: 15.03.2023, 10:08Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: KiniaTreść komentarza: Aja myślałam, że najlepszy jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - czytałam informację na stronie i gratulacje za miejsca.Data dodania komentarza: 14.03.2023, 21:02Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachach
ReklamaAntybakteryjny szampon Derma-Hexi
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt