Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Podsumowanie sezonu artystycznego 2021/22 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Z końcem czerwca Teatr Polski w Bydgoszczy zakończył sezon artystyczny 2021/2022 z 8 premierami i ponad 130 pokazami zarówno na scenie własnej, jak i w innych przestrzeniach – w kraju oraz za granicą. Rodzime produkcje były prezentowane i niejednokrotnie nagradzane na ogólnopolskich festiwalach teatralnych, a jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE, zyskała zupełnie nową formułę, którą ukoronowała pierwsza edycja AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.
Podsumowanie sezonu artystycznego 2021/22 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy
https://www.facebook.com/TeatrPolskiBydgoszcz

Sezon był dla Teatru Polskiego niezwykle pracowity i obfity w nowe realizacje. Mimo wszelkich przeciwności losu, wychodzenia z pandemii, wciąż rosnącej inflacji, potrzeby wsparcia uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do naszego kraju w wyniku agresji rosyjskiej, i w końcu mimo dynamicznej sytuacji związanej z rozpoczęciem pierwszego etapu remontu naszego Teatru, skutkującej koniecznością poszukiwania alternatywnych przestrzeni do gry. – mówi Wojciech Faruga Dyrektor TPB.

Teatr Polski w Bydgoszczy w sezonie 2021/2022 zrealizował aż osiem premier, rozpoczynając 4. września koprodukcją TPB i Teatru Powszechnego w Warszawie „Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej, inspirowaną scenariuszem Ingmara Bermana. Niespełna dwa tygodnie później odbyła się premiera spektaklu stworzonego przez duet dyrektorski – Julię Holewińską i Wojciecha Farugę„Katyń. Teoria barw”. W październiku Michał Borczuch przygotował „Przemiany”, w których obok zespołu aktorskiego wystąpiła młodzież z Warszawy i Bydgoszczy. Spektakl powstał w ramach Pracowni Przemiany, dzięki współpracy TPB i Teatru Studio w Warszawie, Festiwalu Mała Boska Komedia oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.

Rok 2022 rozpoczęła premiera spektaklu „Nic o nas bez nas” inspirowanego twórczością dokumentalną Krzysztofa Kieślowskiego, z którą zmierzył się gruziński reżyser Data Tavadze. Projekt powstał w ramach międzynarodowej współpracy z Royal District Theatre z Tibilisi. Pod koniec stycznia Julia Holewińska i Wojciech Faruga przygotowali muzyczną wersję baśni o „Czerwonym Kapturku”. Marzec przyniósł kolejne dwa spektakle: powstały w ramach Festiwalu Nowe Epifanie „Kierunek zwiedzania”, na podstawie książki Marcina Wichy, który wyreżyserowała Aleksandra Bielewicz oraz „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach” w reżyserii Anny Smolar, będące koprodukcją z Teatrem Komuna Warszawa. Sezon zakończyły pokazy najnowszej produkcji TPB, czyli stworzonego na motywach powieści Jerzego Żuławskiego, „Srebrnego globu” w reżyserii Michała Buszewicza.

Sezon 2021/22 w TPB to sezon odpowiedzialności społecznej i festiwali

Poza realizacjami repertuarowymi Teatr Polski w Bydgoszczy zaangażował się w działania społeczne i lokalne, jak warsztaty teatralne podczas XVI Bydgoskiego Trójkąta Literackiego, Forum Przyszłości Kultury, Europejską Nocy Muzeów czy Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Dzięki współpracy TPB z Polskim Ośrodkiem ASSITEJ, warszawskim Teatrem Ochoty i Domem Spotkań z Historią, mogliśmy zobaczyć spektakl „1981. Nowy wspaniały kraj” w reżyserii Wojciecha Farugi, który powstał w ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Przygotowaniom do tego projektu towarzyszyły warsztaty Story Lab 1981. STAN WOJENNY z udziałem seniorów z Senior. Dom Dziennego Pobytu w Bydgoszczy.

Łącznie w sezonie 2021/2022 zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy zagrał ponad 130 przedstawień, nie tylko na swojej scenie, ale także w innych przestrzeniach miasta, w kraju i poza nim. Produkcje TPB prezentowane były na festiwalach teatralnych, m.in. na 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie, Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie czy na 56. Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie KONTRAPUNKT.

Ogromnie cieszy nas fakt, że nasze spektakle nie tylko są prezentowane na najważniejszych festiwalach teatralnych, ale także są wysoko oceniane przez ich publiczność, krytykę i jurorów. W ubiegłym sezonie spektakl „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha otrzymał Grand Prix Festiwalu KORCZAK DZISIAJ. Z kolei na KONTRAPUKCIE aktorka TPB Sara Celler-Jezierska otrzymała nagrodę im. Kazimierza Krzanowskiego za rolę w spektaklu „Maszyna”. Takie sukcesy niezwykle cieszą i pokazują, że bydgoski Teatr jest jednym z najbardziej liczących się zespołów w Polsce dodaje Wojciech Faruga.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odebrali aktorka Małgorzata Trofimiuk i brygadzista obsługi sceny Artur Ekwiński, a stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy, przyznane z okazji 676. rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy, otrzymał aktor TPB Damian Kwiatkowski.

XX jubileuszowa edycja Festiwalu Prapremier w nowej formule i I edycja AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy

W roku 2021 odbyła się jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE, której towarzyszyła pierwsza edycja AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Szkice sceniczne konkursowych utworów stały się główną osią wydarzeń festiwalowych. W ramach festiwalu odbył się także konkurs dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira”, organizowany we współpracy z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. W sumie w ramach FPP Teatr Polski w Bydgoszczy zrealizował  ponad 20 wydarzeń – spektakli, prezentacji szkiców scenicznych, pokazów filmowych, debat i spotkań z twórcami. 

Atutem organizowanego przez nas Festiwalu Prapremier jest różnorodność wydarzeń. Odchodzimy od formuły, w której wszystko toczy się wokół prezentacji spektakli, często powtarzających się w programach głównych imprez teatralnych w Polsce. Dzięki temu możemy włączać w festiwalowe działania coraz to nowe grupy odbiorców i otwierać się na ich różne potrzeby. mówi Julia Holewińska, Zastępczyni Dyrektora ds. Programowych.

Zaangażowanie zespołu TPB w działania interwencyjne związane z sytuacją w Ukrainie

Sytuacja uchodźcza, wynikająca z agresji rosyjskiej na Ukrainę, wymagała także otwarcia na nowych uczestników i uczestniczki kultury, którzy zamieszkali w naszym regionie, a także z  troski o artystów i artystki, którym odebrano możliwość tworzenia w ich kraju. W ramach działań interwencyjnych, w marcu, zespół Teatru Polskiego wraz z Miejskim Centrum Kultury oraz bydgoskimi aktywistkami i aktywistami zrealizował czytanie performatywne dramatu „Mój sztandar zasikał kotek” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak, który autorka, Lena Laguszonkowa kończyła pisać w schronie w bombardowanym Kijowie. Pod koniec maja widzowie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT mogli zobaczyć „Życie na wypadek wojny” w reżyserii Uli Kijak, który powstał na podstawie tekstu finalistki AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy – Leny Laguszonkowej. Projekt ten został stworzony przez grupę artystek, uchodźczyń wojennych, które osiadły w województwie kujawsko-pomorskim. Spektakl został zrealizowany we współpracy TPB z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Bydgoszczy i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, TPB przyjął na rezydencje artystki z Ukrainy: Lenę Laguszonkową, dramatopisarkę, finalistkę AURORY 2021, której niedawno została przyznana nagroda European New Talent Drama Award 2022 – najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla młodych dramatopisarzy, przyznawane przez Schauspiel Stuttgard oraz Zhenię Doliak, aktorkę Ukraińskiego Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Wasyla S. Wasylki w Odessie, którą bydgoska publiczność będzie mogła zobaczyć w pierwszej produkcji nowego sezonu artystycznego w TPB. Premiera „Ameryki” w reżyserii Julii Holewińskiej zaplanowana jest na 9. września.

Zakończenie sezonu artystycznego nie wiąże się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy ze zmniejszeniem aktywności. Jeszcze w lipcu – w ramach działań integracyjnych - TPB zorganizuje półkolonie dla dzieci z Polski i Ukrainy „Rozmówki w ruchu/Розмовник на ходу”, realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego „Lato w teatrze”.

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BJJTreść komentarza: Obić mordę a nie ubezwłasnowolnić. Tacy kierowcy to zbrodniarzeData dodania komentarza: 26.07.2024, 13:49Źródło komentarza: Złamał przepisy i się awanturował. Agresywny kierowca przy Powstańców Wielkopolskich w BydgoszczyAutor komentarza: BjjTreść komentarza: UbezwłasnowolnićData dodania komentarza: 25.07.2024, 20:20Źródło komentarza: Złamał przepisy i się awanturował. Agresywny kierowca przy Powstańców Wielkopolskich w BydgoszczyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Tylko szkoda, ze niemal od razu Placówka dostając taką pokaźną darowiznę, Dyrektor tej placówki postanowił - zarządził nie przewozić dzieci(Swoich dzieci) do innych Placówek, w której akurat podlega dane dziecko. Chociaż inne Placówki z Polski do innej Placowki z transportem nie robią takich problemów. Myślę, że Pani Hanna Zwolenska nie powinna szczycić sie tym ze ma na wycieczki dla dzieci, jak przecież nie ma na przewóz dzieci np. do ich rodzinnych domów czy tez z innej Placówki.Data dodania komentarza: 22.07.2024, 17:18Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Tylko szkoda, ze niemal od razu Placówka dostając taką pokaźną darowiznę, Dyrektor tej placówki postanowił - zarządził nie przewozić dzieci(Swoich dzieci) do innych Placówek, w której akurat podlega dane dziecko. Chociaż inne Placówki z Polski do innej Placowki z transportem nie robią takich problemów. Myślę, że Pani Hanna Zwolenska nie powinna szczycić sie tym, ze ma na wycieczki i wyjazdy dla dzieci, jak przecież nie ma na przewóz dzieci do ich rodzinnych domów.Data dodania komentarza: 22.07.2024, 17:13Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: AlfTreść komentarza: A Królowej Jadwigi w latach 60 - tych były drzewa!!! Ulice bez drzew są ohydneData dodania komentarza: 17.07.2024, 16:04Źródło komentarza: Nowe chodniki przy Królowej JadwigiAutor komentarza: MarkTreść komentarza: Pań popierał publicznie-w swoich tekstach tych którzy teraz chcą zabić poolskie mediaData dodania komentarza: 06.07.2024, 20:21Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowi
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama