Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Bydgoszczy rozpoczyna się Festiwal LiterObrazki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”. Już dziś rozpoczynamy wspaniały festiwalowy tydzień… Od 30.05.2022 r. do 03.06.2022 r. w godz. 16.30 i 17.30 zapraszamy na ciekawe kreatywne warsztaty.
W Bydgoszczy rozpoczyna się Festiwal LiterObrazki
Autor: Materiały prasowe

Zostało kilka wolnych warsztatowych miejsc, więc można się jeszcze zapisywać!

Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”, który na stałe wpisał się w plan wydarzeń kulturalnych Bydgoszczy w tym roku odbędzie się po raz jedenasty. Po edycjach wirtualnych i hybrydowych – narzuconych przez sytuację epidemiologiczną – „LiterObrazki” wracają do swej naturalnej, ulubionej formy. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zamieni się w przestrzeń dla dzieci i na chwilę zmieni swoją nazwę na Wystrzałowa i Magiczna Bajka Publiczna im. dr. Dolittle’a.

Najnowsza odsłona Festiwalu to czas powrotu do spotkań, zabaw, zajęć warsztatowych, koncertów, spektakli i wszystkich tych radości, których nie da się zastąpić zdarzeniami online. To również dobry moment, aby rzucić okiem w przeszłość. Przeglądając zdjęcia i wspominając wczesne edycje, organizatorzy zatęsknili za festiwalem, który w całości odbywał się w gmachu Biblioteki Głównej. Wszystkie jej sale, pokoje i zakamarki zamieniały się wówczas w tajemnicze komnaty bajkowego zamku w królestwie dzieci. Zbliżająca się edycja zatem ponownie zabierze dzieci na spacer po przestrzeniach tajemniczego budynku na Starym Rynku.

Przygotowania do czerwcowego święta zaczną się już 30 maja, codziennie o stałej porze działania warsztatowe wprowadzą najmłodszych w literobrazkową przygodę.

4 i 5 czerwca Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki” proponuje dzieciom i rodzicom mnóstwo nietuzinkowych atrakcji: warsztaty z doskonałymi artystami, którzy przyjadą w tym czasie do grodu nad Brdą, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, gry, zabawy, muzykę, teatr i wiele innych zaskakujących zdarzeń. Od rana do popołudnia w samym sercu miasta dzieci i ich opiekunowie, którzy odwiedzą gmach Biblioteki Głównej odnajdą w jej murach inspirującą rozrywkę, niebanalną edukację, wielką dawkę radości i dobrej energii.

Zapraszamy serdecznie na Stary Rynek 24. Czekamy na Was z niecierpliwością.

 

Szczegółowy program:

www.literobrazki.pl

www.facebook.com/literobrazki

 

Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przez Miasto Bydgoszcz.

 

 

WYSTAWY

Wystawa „Książka Roku 2021”

Czas trwania: 9.05.2022 r. - 26.05.2022 r.

Miejsce: Biblioteka Główna (Stary Rynek 24)

Wystawa prezentuje Laureatki i Laureatów ostatniej edycji Konkursu „Książka Roku” realizowanego co roku przez Polską Sekcję IBBY, przedstawia twórców nagrodzonych w trzech kategoriach: literackiej, graficznej i upowszechniania czytelnictwa. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1988. Na celu ma promocję wartościowej literacko i artystycznie książki dla młodych odbiorców, a nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy.

 

To jest mój rok! 180. urodziny Marii Konopnickiej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy

Czas trwania: 9.05.2022 r. - 10.06.2022 r.

Miejsce: Biblioteka Główna (Stary Rynek 24)

Wystawa zorganizowana w związku ze 180. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej i obchodami Roku wybitnej pisarki. Bydgoska Książnica może się pochwalić bogatym zbiorem rękopisów autorki: wierszy oraz korespondencji z jej dziećmi i ludźmi kultury i nauki, a co najważniejsze – oryginałem „Roty”, wiersza poetki z 1908 roku, do którego w 1910 roku muzykę napisał Feliks Nowowiejski. Stał się on jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych. Cała ekspozycja zaciekawi również najmłodszych czytelników – znajdą się na niej plakaty z pięknymi ilustracjami dla dzieci, pochodzącymi z końca XIX i początku XX wieku, które zdobiły książki wychodzące spod pióra pisarki.

 

„Pojezierze Krajeńskie światłem malowane” - wystawa prac Łukasza Gwiździela

Czas trwania: 30.05.2022 r. - 05.06.2022 r.

Miejsce: Biblioteka Główna (Stary Rynek 24)

Wystawa to małe podsumowanie 10-letniej przygody Łukasza Gwiździela  z fotografią przyrody. To podróż przez wszystkie etapy rozwoju fotograficznego i krótki przegląd tematów, którymi autor się interesuje. Wszystkie zdjęcia zrobione zostały w okolicy miejsca zamieszkania autora, czyli na Pojezierzu Krajeńskim. Okazuje się, że różnorodność biologiczna tej okolicy jest na tyle duża, że tylko czas i wyobraźnia ogranicza ilość możliwych do wykonania tam fotografii przyrodniczych.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic Krajny.

Pokazując piękno przyrody Łukasz Gwiździel chce zwrócić uwagę na konieczność ochrony środowiska. Dbajmy o naturę w taki sposób, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się takimi widokami.

 

Wystawa prac Katarzyny Samosiej

Czas trwania: 04.06.2022 – 18.06.2022 r.

Miejsce: Biblioteka Główna (Stary Rynek 24)

 „Czuję, więc jestem!” - tak najkrócej można opisać kolekcję ilustracji Katarzyny Samosiej. Akwarelowe obrazy kipią mnogością płynących ze zmysłów wrażeń i doświadczeń. Na dużych, zwiewnych, półprzezroczystych tkaninach złapane zostały ulotne poetyckie impresje. Stworzyły je mieszające się ze sobą kolory, zapachy, dźwięki... i emocje. To obrazy opowiadające o wrażliwości. Bo „Boso więcej się widzi, słyszy i czuje”. Można cieszyć zmysły boso chodząc po trawie i, w przenośni, boso iść przez życie. Intensywnie i bezpośrednio doświadczać świata jak dziecko. Wystawa pokazuje ilustracje z autorskiej książki „Boso”, wydanej w 2021 roku przez Wydawnictwo Studio Koloru, która stała się również inspiracją do powstania spektaklu Teatru Małe Mi.

 

Młoda Polska Ilustracja - prace dyplomowe Uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Czas trwania: 30.05.2022 – 02.09.2022 r.

Miejsce: Biblioteka Główna (Stary Rynek 24)

Zapraszamy do zwiedzania wystawy młodych twórców z bydgoskiego Plastyka. Prezentowane prace są wynikiem całorocznej pracy uczniów ostatnich klas Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy, którzy za temat obrali ilustrację dziecięcą. Prezentowane prace wykonane zostały w różnych technikach i stylach. Ich różnorodność wskazuje na szeroki wachlarz możliwości młodych twórców, którzy w przyszłości wniosą istotny wkład w rozwój polskiej ilustracji dziecięcej.

 

 

30 MAJA / PONIEDZIAŁEK

16.30     „Kropka, kreska, kamyk, deska” - warsztaty plastyczne | Dziedziniec

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Twój ulubiony bohater książkowy z kamyczków i kropek? Dlaczego nie! Warsztaty, podczas których przygody bohaterów z ulubionych książki ułożymy z kamyków, kropek, kresek i desek.

Prowadzenie: Magdalena Mrugowska

16.30     „Owadzie azyle” - warsztaty przyrodnicze | Czytelnia Główna

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Domki mają wszyscy! I duże stworzenia, i te najmniejsze! Robaczki, pszczółki, biedronki, motylki i komary też mają swoje M1. W trosce o nie i o naszą planetę stworzymy owadzie domki, wykorzystując wyłącznie materiały recyklingowe. Warsztaty plastyczne na podstawie książki "Nie tylko robale" Matt'a Robertson'a.

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk i Paulina Czerwińska

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

16.30     „Mięciutkie jak kaczuszka” - warsztaty przyrodnicze | Przestrzeń na dole

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Na dobranoc dobrze jest przeczytać wspaniałą opowieść i przytulić się do mięciutkiej jak kaczuszka poduszeczki! Wspólnie uszyjemy poduszki z motywem dzikiej kaczki w oparciu o bydgoską legendę "O tym jak święta Barbara dziką kaczkę ocaliła” E. A. Gwiazdowskiej.

Prowadzenie: Grażyna Kobielska-Siuda i Anna Kansy

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

17.30     „Wełniane  laleczki” - warsztaty plastyczne | Dziedziniec

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zajęcia kreatywne dla dzieci i rodziców. Na zajęciach pokażemy łatwy sposób zagospodarowania resztek włóczki i koralików, które posiadamy w domu, wykonując fantazyjne laleczki. Przyczepione do torebki lub plecaka mogą stać się ciekawą ozdobą, mogą być też breloczkiem do kluczy, a nawet i zakładką do książki.

Prowadzenie: Lucyna Chyła-Szydłowska

 

31 MAJA / WTOREK

16.30     „Nietypowy czworonożny superbohater” - warsztat literacko-plastyczne | Dziedziniec

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Czy znacie historię nietypowych psiaków? Jest wśród nich pies, który ocalił królową, pies który poleciał w kosmos oraz pies który ratował ludzi.

Jeśli więc jesteś miłośnikiem czworonogów te warsztaty będą dla Ciebie. Uczestnicy wykonają z tektury oraz  kolorowego filcu niepowtarzalnego psiego bohatera.

Prowadzenie: Hanna Oleś i Justyna Smolińska

Sugerowany wiek uczestników: 4-8 lat

16.30     „Ekomotylarium – zostań małym entomologiem” - warsztaty przyrodnicze | Czytelnia Główna

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Lepidopterolodzy? Kim są i czym się zajmują? Wspólnie wyruszymy na łąkę, gdzie poznamy bielinka kapustnika, pazia królowej i rusałkę pawik. W oparciu o książkę „Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków” stworzymy kolekcję motyli z wykorzystaniem tkanin i materiałów recyklingowych.

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk i Paulina Czerwińska

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

17.30     „Cień w błękicie” - warsztaty plastyczne | Dziedziniec

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Mały ptaszek mieszkał w bezpiecznym gniazdku i z ciekawością oglądał świat wokół siebie. Widział mamę i błękit nieba oraz małego towarzysza z gniazdka obok, który wyfrunął poznawać świat. Czy nasz ptaszek odważy się na to samo?!

 Za pomocą gałązek, listków, krepy oraz kolorowych piórek wyczarujemy przytulne gniazdka dla piskląt.

Prowadzenie: Hanna Oleś i Justyna Smolińska

Sugerowany wiek uczestników: 4-8 lat

 

01 CZERWCA / ŚRODA

16.30     Kropka na zakładkę, czyli… - warsztaty plastyczne | Dziedziniec

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Jak zapewne każdy mól książkowy wie, zakładki do książek to niezbędne akcesoria podczas zabierania się za nową lekturę. Dobra lektura potrafi wciągnąć, czasem jednak trudno jednym tchem przeczytać całą pozycję od deski do deski. I tu z pomocą przychodzi zakładka.

Czym jest kropka? Punkt, małe wypełnione kółko, znak interpunkcyjny w kształcie okrągłej plamki, punktu stawiany na końcu zdań…

Czy można je połączyć i zrobić coś niesamowitego? Można! Podczas warsztatów właśnie to zrobimy.

Prowadzenie: Magdalena Mrugowska

16.30     „Kicia Kocia odkrywa świat, czyli ile treści w bibliotece się mieści” - warsztaty plastyczne | Przestrzeń na dole

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zajęcia plastyczne inspirowane książką Anity Głowińskiej, pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”

Dzieci razem z Kicią Kocią dzięki teatrzykowi kamishibai poznają sekrety wyprawy do miejsca pełnego książek, odpowiedzą na pytania związane z teatrzykiem i biblioteką, stworzą drabinę ze słowami kojarzącymi się z czytaniem, a także rozwiążą zagadki poznając czytelnicze zainteresowania Kici Koci. W efekcie  powstanie portret Kici Koci, dla której zaprojektują nową sukienkę lub tekturową figurkę Kici Koci, którą będą mogły zabrać ze sobą do domu.

Zajęcia adresowane do dzieci w wieku: 5 – 7 lat.

Prowadzenie: Ewa Moczadło

16.30     „Uporządkuj swoje biurko – ekoorganizer na przybory szkolne” - warsztaty plastyczne | Czytelnia Główna

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Dobra organizacja to podstawa każdego działania! W oparciu o książkę Zofii Staneckiej "Basia i śmieci" wspólnie stworzymy organizer biurkowy z materiałów recyklingowych, aby już nie trzeba było szukać ołówka i gumki!

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk i Paulina Czerwińska

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

17.30     „Raz, dwa, trzy gonisz TY: razem z niesfornymi kropkami biegamy po wszystkich stronach książki” - zajęcia z twórczego myślenia | Przestrzeń na dole

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zajęcia z twórczego myślenia połączone z zabawami plastycznymi na podstawie książek Asi Olejarczyk pt.: „Trzy kropki” oraz Przemysława Wechterowicza pt.: „Czerwona piłeczka”. Będziemy łączyć kropki, rozwiążemy zagadki dotyczące kolorów, stworzymy kolorowo-kropkowe drzewko marzeń oraz wykropkujemy różne kształty. Zamienimy się także w małych artystów i inspirując się twórczością W. Kandinsky’ego stworzymy pracę plastyczną pełną kolorowych kontrastów.

Zajęcia adresowane do dzieci w wieku: 5 – 7 lat.

Prowadzenie: Ewa Moczadło

 

02 CZERWCA / CZWARTEK

16.30     „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę” - warsztaty plastyczne | Przestrzeń na dole

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają przyrodnicze ekowitraże z wykorzystaniem papierowych rolek i farb akrylowych. Warsztaty, a zarazem niebanalna przyrodnicza przygoda, inspirowane książkami Marcina Kostrzyńskiego („Przyrodyjki”, „Puszcza”), Tomasza Samojlika („O rety! Przyroda”, „O rety! Przyroda świataseria „Żubr Pompik. Wyprawy”) i Wojciecha Mikołuszko („Wojtek”).

Prowadzenie: Agnieszka Ewleszyn

16.30     „Bydgoszcz zatrzymana w czasie” - warsztaty plastyczne | Dziedziniec

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

SMS z wakacji to nie to samo co pocztówka z pozdrowieniami! Kolekcje kartek, na których kadrach zatrzymał się czas to niesamowita podróż przez historię. Na warsztatach obejrzymy najciekawsze widokówki z Bydgoszczy i stworzymy własny ich zestaw w formie harmonijki, przy wykorzystaniu dowolnych technik plastycznych.

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk, Paulina Czerwińska i Katarzyna Paczewska

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 7 lat

17.30     „W zielonej dolinie” - warsztaty plastyczne | Przestrzeń na dole

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają makietę zielonego osiedla / gospodarstwa. Warsztaty inspirowane książkami odkrywającymi uroki lata – Krystyny Drzewieckiej („Piątka z Zakątka”, „Banda z Uroczyska”), Barbary Gawryluk („W Zielonej Dolinie”), Magdaleny Zarębskiej („Wakacje u dziadków”, „Borys i Zajączki”).

Prowadzenie: Agnieszka Ewleszyn

 

03 CZERWCA / PIĄTEK

16.30     Morskie opowieści w plastycznej treści - warsztaty plastyczne | Przestrzeń na dole

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Podczas warsztatów dzieci wykonają z materiałów papierniczych miniaturkę podwodnego świata w tekturowym kartonie - stworzą ryby z papierowych rozet, zrobią morskie zwierzaki w technice origami oraz z przygotowanych wcześniej szablonów.  Wszystkie elementy zostaną zawieszone za żyłce w kartonowym morskim świecie.

Prowadzenie: Ewa Jankowska

Sugerowany wiek uczestników: 5-12 lat

16.30     „Spacerownik po Bydgoszczy techniką scrapbookingu” - warsztaty plastyczne | Dziedziniec

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zwiedzanie miasta bez przewodnika turystycznego to jak błądzenie we mgle! Wyskoczymy więc wspólnie na błyskawiczną przechadzkę po Bydgoszczy i wykonamy swój własny scrapbookowy spacerownik po ulubionych zakątkach naszego miasta.

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk, Paulina Czerwińska i Anna Kansy

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 7 lat

17.00     Spotkanie autorskie z Marcinem Kostrzyńskim (1) | Strych

Zapraszamy na spotkanie przyrodnicze z Marcinem Kostrzyńskim znanym jako Marcin z Lasu, autorem książki „Plotki o zwierzętach”. W czasie spotkania dowiemy się, co robi na bagnach bądź w lesie oraz jakie cechy powinien posiadać baczny obserwator przyrody.

Marcin Kostrzyńskim alias Marcin z Lasu, autor licznych fotografii, filmów oraz wyjątkowo niezwykły obserwator natury. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik i operator kamery. Swoją pasją przyrodniczą dzieli się zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi.

 

4 CZERWCA / SOBOTA

10.00     „Ulubieńcy publiczności” – audycja muzyczna w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej | Dziedziniec

Ludzie już od ponad 100 lat ulegają czarowi „srebrnego ekranu”. Ale co sprawia, że oglądając film śmiejemy się, wzruszamy, czujemy gniew czy smutek? Na scenie zabrzmią największe przeboje bajkowe i filmowe. Podczas koncertu dowiemy się jak wygląda proces powstawania muzyki do filmu, jakie zadania pełni muzyka w filmie i czy film może istnieć bez muzyki. Opowiemy też o postaciach z bajek związanych z muzykowaniem. Na koniec stworzymy własną listę filmowych przebojów wartych Oscara!

Wystąpią:

Monika Dudek – prowadzenie

Weronika Kwiatkowska – wokal

Bartosz Kwiatkowski – skrzypce, wokal

Jarosław Górny – klarnet, saksofon

Adam Pilarski – pianino cyfrowe

10.00-16.00         Kiermasz książek | Dziedziniec

Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach. Tego dnia będą gościły następujące wydawnictwa: Studio Koloru, Babaryba, Mamika, TuSięCzyta (Buka, Format, Tako, Albus), Wydawnictwo Kropka, Wydawnictwo Znak oraz Księgarnia Toniebajka.

10.30     „Odważne ćwiczenia z rysowania” - warsztaty plastyczne z Dianą Karpowicz (1) | Czytelnia Czasopism

Razem będziemy rysować, nie pięknie, ale odważnie! A w jaki sposób? Przekonacie się na warsztatach!

Sugerowany wiek uczestników: 10+

10.30     Warsztaty plastyczne „Inkunabuły z rodzynkami - tajemnicze słowa i ich nowe interpretacje” z Aleksandrą Cieślak (1) | Pracownia Bibliologiczna

Warsztaty będą okazją do rozbudzenia wyobraźni podczas wspólnego tworzenia. Będziemy losować słowa, a następnie tworzyć ich nowe własne typograficzne i malarskie interpretacje, zupełnie nie przejmując się oryginalnymi znaczeniami. Niech żyje wyobraźnia! Wspólnie stworzymy słownik pojęć obrazkowych.

Aleksandra Cieślak - graficzka, ilustratorka, autorka tekstów, wyróżniona wieloma nagrodami absolwentka wydziału grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Projektowania Książki.

10.30     „Robimy psy i koty z Monią i Grażką” - warsztaty plastyczne z Moniką Hanulak i Grażką Lange (1) | Mała wystawowa

Warsztaty plastyczne z Moniką Hanulak i Grażką Lange oparte na stworzonych z humorem, wielką graficzną klasą i jeszcze większą miłością do czworonogów, książkach - psiej i kociej duetu wybitnych ilustratorek.

Grażka Lange – graficzka, zajmuje się projektowaniem książek i ilustracją książkową. Jedna z najbardziej wyrazistych osobowości współczesnej polskiej grafiki książkowej. Prowadzi Pracownię Ilustracji na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Opracowała graficznie ponad 100 książek i otrzymała za nie wiele nagród.

Monika Hanulak (ur. 1973) – graficzka, ilustratorka, projektantka książek i plakatów. W Pracowni Ilustracji na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych jest asystentką Grażki Lange. Laureatka licznych prestiżowych nagród w dziedzinie grafiki książkowej.

Sugerowany wiek uczestników: 4-6 lat

10.30     Spotkanie autorskie z Marcinem Kostrzyńskim (2) | Strych

Zapraszamy na spotkanie przyrodnicze z Marcinem Kostrzyńskim znanym jako Marcin z Lasu, autorem książki „Plotki o zwierzętach”. W czasie spotkania dowiemy się, co robi na bagnach bądź w lesie oraz jakie cechy powinien posiadać baczny obserwator przyrody.

Marcin Kostrzyńskim alias Marcin z Lasu, autor licznych fotografii, filmów oraz wyjątkowo niezwykły obserwator natury. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik i operator kamery. Swoją pasją przyrodniczą dzieli się zarówno z dziećmi jak i dorosłymi.

10.30-13.00         WPINKI, POCZTÓWKI – warsztaty z Aleksandrą Rózgą | Sala na górze, III piętro

Warsztaty plastyczne, w czasie których stworzymy pocztówki z festiwalu i Bydgoszczy oraz wpinki i broszki. Pamiątkowy kolorowy drobiazg wykonamy własnoręcznie podczas niedługiej zabawy

w wycinanie i komponowanie elementów. Efektem warsztatów będzie ozdoba lub pocztowa kartka, którą będzie można obdarować najbliższych.

10.30     „Ptaki w oknach” - warsztaty plastyczne z Natalią Berlik (1) | Czytelnia Główna

Witraże są niesamowite. Warsztaty z Natalią Berlik będą doskonałą okazją do stworzenia własnych witraży żelowych z motywami ptaków, którymi dzieci będą mogły przyozdobić okna w swoich domach. To jak - gotowi?

Natalia Berlik jest pasjonatką przyrody i od sześciu lat zajmuje się ilustrowaniem książek dla największych wydawnictw w Polsce. Coś, co początkowo było wyłącznie pasją z czasem stało się jej sposobem na życie. Ilustruje powieści, bajki, atlasy i elementarze, na swoim koncie ma również wypychanki, książeczki z zadaniami i nie tylko.

Sugerowany wiek uczestników: dzieci powyżej 3 lat

10.30     „Pan Twardowski na kogucie” - warsztaty plastyczne | Pracownia Regionalna

Bądźmy jak Leon Wyczółkowski i stwórzmy w oparciu o „Bydgoskie legendy” portret Pana Twardowskiego. Zamiast pędzla użyjemy kawałków papieru i „namalujemy” mozaikowy wizerunek znanego szlachcica.

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk i Grażyna Kobielska-Siuda

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

11.00     Warsztaty z Łukaszem Gwiździelem (1)| Sala Wykładowa

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne z Łukaszem Gwiździelem.  W czasie warsztatów dowiemy się jak zaplanować przyrodniczą sesję zdjęciową, aby wrócić do domu z masą dobrych kadrów.

Łukasz Gwiździel – fotograf dzikiej przyrody i nie tylko, z wykształcenia leśnik, zatrudniony w biurze toruńskiego Nadleśnictwa Lutówko. Jego fotografie ukazują niesamowite emocje wynikające z interakcji z przyrodą i dzikimi zwierzętami.

11.30     „Tworzenie komiksów to fantastyczna zabawa!” - warsztaty komiksowe z Maciejem Jasińskim (1) | Przestrzeń na dole

Każdy może tworzyć komiksy! Nieważne ile ma lat i czy potrafi pięknie rysować. Najważniejsze to mieć pomysł na historię i wiedzieć, w jaki sposób ją opowiedzieć, aby przeobraziła się w komiks. Dzięki udziałowi w tych warsztatach każdy będzie mógł się przekonać, że tworzenie komiksów to fantastyczna zabawa dla całej rodziny. Uczestnicy będą wspólnie rysować komiksowe kadry, poznają sztuczki pomocne przy przedstawianiu bohaterów i dowiedzą się, jaką rolę pełnią dymki i onomatopeje oraz w jaki sposób właściwie je stosować.

Maciej Jasiński – urodzony w Bydgoszczy scenarzysta i pisarz. Autor książek dla dzieci i młodzieży: seria „Jak wytresować Cthulhu?”, „Bajka wybierajka: O bardzo głodnym misiu” oraz scenariuszy serii komiksowych dla najmłodszych: „Detektyw Miś Zbyś na tropie”, „Krasnolud Nap” czy „Smoczek Loczek”.  Pisze również książki o komiksach i ich autorach: „Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych”, „Kolorowa rzeczywistość czyli obraz PRL w polskim komiksie”.

11.30     „Nie tylko muchomor” - warsztaty przyrodnicze | Czytelnia Ekonomiczna

Co słychać w tajemniczym, zielonym lesie? Czy las czuje? Czy las mówi? O niesamowitych historiach prosto z lasu opowiedzą nam maślaczki, podgrzybki, gąski, kurki i borowiki. Dowiemy się czy wszystkie grzybki dobrze smakują i jakie ciekawostki w sobie kryją. Na warsztatach stworzymy dowolną techniką ich podobizny. Zaproponowane zostaną różne gatunki grzybów, w oparciu o książkę "Grzyby: dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” Asi Gwis i Liliany Fabisińskiej.

Prowadzenie: Paulina Czerwińska i Anna Kansy

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

12.00     „Robimy własne pieczątki” - warsztaty plastyczne z Dianą Karpowicz (2) | Czytelnia Czasopism

4 czerwca to dzień Drukarza. Zrobimy własne pieczątki, które posłużą na do zrobienia obrazków, ozdobienia przedmiotów lub podstemplowania własnych ważnych dokumentów! Przynieście ze sobą przedmioty, które chcielibyście ozdobić własnym stemplem. Koszulka, płócienna torba, koperta, Wasz ważny dokument lub zeszyt, a może gliniana doniczka.

Sugerowany wiek uczestników: dzieci, które mogą posługiwać się nożyczkami

12.00     Zabawy synestetyczne „Jaka we mnie gra muzyka?” z Aleksandrą Cieślak (2) | Pracownia Bibliologiczna

Zabawy synestetyczne „Jaka we mnie gra muzyka?” będą okazją do rozbudzenia wyobraźni podczas wspólnego tworzenia. Na początek zrobimy sobie rozgrzewkę tłumacząc zapachy i dźwięki na kolory, a później stworzymy swoje wewnętrzne autoportrety wsłuchując się w swoje emocje.

Aleksandra Cieślak - graficzka, ilustratorka, autorka tekstów, wyróżniona wieloma nagrodami absolwentka wydziału grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Projektowania Książki.

12.00     „Robimy psy i koty z Monią i Grażką” - warsztaty plastyczne z Grażką Lange i Moniką Hanulak (2) | Mała wystawowa

Warsztaty plastyczne z Moniką Hanulak i Grażką Lange oparte na stworzonych z humorem, wielką graficzną klasą i jeszcze większą miłością do czworonogów, książkach - psiej i kociej duetu wybitnych ilustratorek.

Grażka Lange – graficzka, zajmuje się projektowaniem książek i ilustracją książkową. Jedna z najbardziej wyrazistych osobowości współczesnej polskiej grafiki książkowej. Prowadzi Pracownię Ilustracji na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Opracowała graficznie ponad 100 książek i otrzymała za nie wiele nagród.

Monika Hanulak (ur. 1973) – graficzka, ilustratorka, projektantka książek i plakatów. W Pracowni Ilustracji na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych jest asystentką Grażki Lange, z którą od czasu do czasu realizuje wspólne projekty artystyczne. Laureatka licznych prestiżowych nagród w dziedzinie grafiki książkowej.

Sugerowany wiek uczestników: 4-6 lat

12.00     „Mazanie po torbach” - warsztaty plastyczne z Natalią Berlik (2) | Czytelnia Główna

Jeśli szukaliście odpowiedniej torby na swoje skarby lub książki i nic nie wpadło wam w oko, te warsztaty są dla Was. To świetny moment, by zrobić torbę z niepowtarzalnym wzorem. Możesz skorzystać z naszych propozycji lub stworzyć własny projekt, podczas naszych warsztatów!

Natalia Berlik jest pasjonatką przyrody i od sześciu lat zajmuje się ilustrowaniem książek dla największych wydawnictw w Polsce. Coś, co początkowo było wyłącznie pasją z czasem stało się jej sposobem na życie. Ilustruje powieści, bajki, atlasy i elementarze, na swoim koncie ma również wypychanki, książeczki z zadaniami i nie tylko.

Sugerowany wiek uczestników: bez ograniczeń wiekowych

12.00     „Inne niż wszystkie – witrażowy herb bydgoski” - warsztaty plastyczne | Pracownia Regionalna

Stanisław Wyspiański malował pędzlem piękne obrazy. Ale któż nie zachwycał się jego „obrazami ze szkła”? Bo o witrażu tutaj mowa! Kolorowe „szkiełka” tworzące zachwycające kompozycje wykorzystamy w tworzeniu herbu Bydgoszczy.

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk i Grażyna Kobielska-Siuda

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

12.00     Słuchowisko na żywo „Pansen i noc” | Dziedziniec

Pansen - to mini-seria złożona z bajek bardzo nastrojowych, kojących i łagodnie poetyckich. Słuchowisko na żywo Miłki O. Malzahn i Marcina Karnowskiego „Pansen i noc” stworzone specjalnie dla Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci "LiterObrazki".

12.30     Warsztaty z Łukaszem Gwiździelem (2)| Sala Wykładowa

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne z Łukaszem Gwiździelem.  W czasie warsztatów dowiemy się jak zaplanować przyrodniczą sesję zdjęciową, aby wrócić do domu z masą dobrych kadrów.

Łukasz Gwiździel – fotograf dzikiej przyrody i nie tylko, z wykształcenia leśnik, zatrudniony w biurze toruńskiego Nadleśnictwa Lutówko. Jego fotografie ukazują niesamowite emocje wynikające z interakcji z przyrodą i dzikimi zwierzętami.

12.30     „Teatr cieni” – warsztaty plastyczno-teatralne | Strych

Kto nie marzył o Teatrze? Nasza propozycja jest prostym sposobem na spełnienie tego marzenia. Te zajęcia sprawią, że można być jednocześnie: widzem i aktorem, scenografem i reżyserem. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni, by opowiedzieć ulubioną bajkę, legendę lub jakąś własną historię. Wyczarujemy to wszystko za pomocą papieru i latarki. Warsztaty przeznaczone dla dzieci i rodziców, może zainspirują was do wspólnych zabaw w domu i będą nową formą opowiadania wieczornych historii do snu.

Prowadzenie: Lucyna Chyła-Szydłowska

12.30-14.30         Sitodruk – pokaz techniki, warsztaty | Hol Główny

Otwarta Pracownia Sitodruku zaprasza do wykonania własnych literobrazkowych odbitek. Zachęcamy do przynoszenia własnych bawełnianych toreb, koszulek, poduszek…

13.00     Warsztaty komiksowe z Maciejem Jasińskim (2) | Przestrzeń na dole

Każdy może tworzyć komiksy! Nieważne ile ma lat i czy potrafi pięknie rysować. Najważniejsze to mieć pomysł na historię i wiedzieć, w jaki sposób ją opowiedzieć, aby przeobraziła się w komiks. Dzięki udziałowi w tych warsztatach każdy będzie mógł się przekonać, że tworzenie komiksów to fantastyczna zabawa dla całej rodziny. Uczestnicy będą wspólnie rysować komiksowe kadry, poznają sztuczki pomocne przy przedstawianiu bohaterów i dowiedzą się, jaką rolę pełnią dymki i onomatopeje oraz w jaki sposób właściwie je stosować.

Maciej Jasiński – urodzony w Bydgoszczy scenarzysta i pisarz. Autor książek dla dzieci i młodzieży: seria „Jak wytresować Cthulhu?”, „Bajka wybierajka: O bardzo głodnym misiu” oraz scenariuszy serii komiksowych dla najmłodszych: „Detektyw Miś Zbyś na tropie”, „Krasnolud Nap” czy „Smoczek Loczek”.  Pisze również książki o komiksach i ich autorach: „Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych”, „Kolorowa rzeczywistość czyli obraz PRL w polskim komiksie”.

13.30     Warsztaty plastyczne „Kim jesteś?” z Alicją Kocurek. (1) | Czytelnia Główna

Kreatywna plastyczna zabawa inspirowana typami osobowości. W czasie warsztatów sprawdzimy jacy jesteśmy, a może nawet okazać się, że nikt nie jest taki jaki się wydaje.

13.30     Warsztaty plastyczne „Ptasie instalacje” z Jolą Richter-Magnuszerwska | Czytelnia Czasopism

Warsztaty plastyczne w oparciu o książkę „Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach” staną się inspiracją do stworzenia ptasiej instalacji, która może służyć jako żyrandol albo element dekoracyjny.

Jola Richter-Magnuszewska - maluje, rysuje i wycina ilustracje  do książek i czasopism dziecięcych. Czasem tworzy plakaty teatralne. Zilustrowała ponad dwadzieścia książek. Mieszka w Beskidzie Niskim. Wspólnie z mężem Maciejem prowadzą pracownię „Z innej bajki”.

Sugerowany wiek uczestników: 8-9 lat +

13.30     „10 kotów” - warsztaty plastyczne z Katarzyną Samosiej | Mała Wystawowa

Zapraszamy na twórcze spotkanie z kotami w dziesięciu kolorach! Czy to możliwe? Tak! Bo 10 kotów to 10 podstawowych emocji. 10 zupełnie różnych spojrzeń na tę samą sytuację, które pokazują, jak uczucia kreują naszą rzeczywistość. Pomoże nam w tym książka „10 kotów” i karty „Humorki” (Wydawnictwo Studio Koloru). Warsztaty poprowadzi ich autorka - Katarzyna Samosiej. Spróbujemy stworzyć razem kolorowego kota giganta! :)

13.30     „Bydgoskie kamieniczki 2D” - warsztaty plastyczne | Pracownia Regionalna

Miasto to ulice, budynki i parki. Józef Święcicki wzniósł w Bydgoszczy piękne kamienice, jego kunszt możemy podziwiać zwłaszcza przy ul. Cieszkowskiego. Podczas dzisiejszych warsztatów poznamy pracę architekta i stworzymy kamieniczki z masy solnej.

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk i Grażyna Kobielska-Siuda

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

13.30     Portretowy zawrót głowy w 3D. Poznajemy sekrety naszych imion - warsztaty plastyczne | Sala na górze

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Inspiracją do warsztatów plastycznych stała się książka Beaty Jacewicz pt. „Księga imion dla dzieci”. Wraz z dziećmi spróbujemy odsłonić tajemnice poszczególnych imion i sprawdzimy, czy zaprezentowane przez autorkę cechy są  zgodne z rzeczywistością. Podczas spotkania wykonamy też model wypukłej twarzy, zaznaczymy elementy, które mogą odzwierciedlać nasze emocje, cechy zewnętrzne oraz zainteresowania.

Prowadzenie: Ewa Jankowska

Sugerowany wiek uczestników: 5 -12 lat

13.30     Warsztaty origami | Czytelnia Ekonomiczna

Warsztaty origami, w czasie których poznamy techniki sztuki składania papieru oraz nauczymy się jak z arkusza papieru stworzyć niezwykłe przestrzenne formy. Stworzymy kotki, pieski, rybki, a nawet dinozaury.

Prowadzenie: Paulina Czerwińska i Anna Kansy

14.30     Warsztaty plastyczne „Kim jesteś?” z Alicją Kocurek. (1) | Czytelnia Główna

Kreatywna plastyczna zabawa inspirowana typami osobowości. W czasie warsztatów sprawdzimy jacy jesteśmy, a może nawet okazać się, że nikt nie jest taki jaki się wydaje

14.30     Bajki z rzutnika | Strych

Przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!

15.00     Koncert dla dzieci  „Dookoła” - Agata Świętoń/Osicki/Wiśniewski| Dziedziniec

Koncert „Dookoła” to piosenki o tym, co nas otacza, co z prawej, z lewej, ponad i pod. To zachwyt nad tym, jak piękny i różnorodny jest nasz świat. Zamknięte w dźwiękach; szum morza, przestrzeń gór, mądrość lasu i czas, który zmienia wszystko, jednocześnie dając nam poczucie powrotu i powtarzalności. Nasz koncert to zaproszenie dzieci do wspólnego muzykowania i niepoważnych rozmów na poważne tematy.

Muzycy:

Agata Świętoń - pomysłodawczyni płyt „Kolory”, „Emocje” oraz „Dookoła”, autorka muzyki i tekstów, śpiew

Paweł Osicki PUSZ - instrumenty perkusyjne i wiele innych, śpiew

Ignacy Jan Wiśniewski - instrumenty klawiszowe, śpiew

 

5 CZERWCA / NIEDZIELA

11.00     „Boso” - spektakl Teatru Małe Mi | Dziedziniec

Spektakl to plastyczno - taneczna impresja wokół książki Katarzyny Samosiej „BOSO”.

BOSO – czyli bezpośrednio, z bliska, bez ochrony. Spektakl zachęca dzieci i dorosłych do eksploracji świata. Do uważnego patrzenia, słuchania, odczuwania tego co dookoła i tego co w NAS. Piękna scenografia i lalki autorstwa Kasi Samosiej, sugestywny taniec Karoliny Mielczarek, poetycki tekst interpretowany przez Sławę Tarkowską zapraszają widzów do wędrówki wypełnionej po brzegi sensualnymi odczuciami. Całość dopełnia ilustracyjna muzyka stworzona przez Łukasza Tchórzewskiego, Daniela Kiermuta i Wojciecha Krzysztofa Skowrona.

 

11.00     „Zostań małym kartografem” - warsztaty plastyczne | Pracownia Regionalna

Jak dotrzesz na Rybi Rynek? Gdzie mieści się Filharmonia Pomorska? Czy długo idzie się z Biblioteki do Teatru Kameralnego? Wyłącz GPS w smartfonie i spróbuj własnych sił w kartografii. Na warsztatach poznamy ciekawe mapy i techniką dowolną w oparciu o zbiory Pracowni Regionalnej stworzymy swój plan Bydgoszczy w wersji tradycyjnej.

Prowadzenie: Anna Kansy i Paulina Czerwińska

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 7 lat

11.00-16.00         Kiermasz książek | Dziedziniec

Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach. Tego dnia będą gościły następujące wydawnictwa: Studio Koloru, Babaryba, Mamika, TuSięCzyta (Buka, Format, Tako, Albus), Wydawnictwo Kropka, Wydawnictwo Znak oraz Księgarnia Toniebajka.

11.30     Warsztaty literacko-plastyczne z kotkami Dorotki i Joanną Krzyżanek (1) | Czytelnia Czasopism

Podczas warsztatów zajrzymy do bajkowego Starego Knedelkowa, poznamy Dorotkę i jej koty, ich kocie zwyczaje i kocie historie, porozmawiamy o kotach domowych i dachowcach, uszyjemy miękkie koty, a także będziemy czytać, miauczeć, wycinać, przyszywać i szyć.

Joanna Krzyżanek - autorka książek dla dzieci. Pisze opowiastki, bajki, rymowanki i listy. Obudziła z wyobraźni Cecylkę Knedelek, Lamelię Szczęśliwą, rodzinę Wafelków, Dorotkę, Sabinkę oraz wielu innych bohaterów. Ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka zmarszczek na czole. Jest właścicielką starego widelca i czerwonych kaloszy oraz miłośniczką liter i gałgankowych gąsek. Potrafi upiec marchewkowe ciasto, uszyć świnkę i zrobić domek z drewna. Lubi biegać nad rzeką, wchodzić do kałuży, podróżować pociągiem, podziwiać kolorowe cynie i łapać śniegowe płatki. Nie lubi stłuczonego szkła, brudnych podłóg, nowych klamek i muszek owocówek.

11.30     Warsztaty z Katarzyną Minasowicz (1) | Czytelnia Ekonomiczna

W czasie warsztatów z ilustratorką Katarzyną Minasowicz spróbujemy wczuć się w leśny klimat i wykonać autorską pocztówkę z lasu. Wykorzystamy stemple z wzorami jagód, borówek, liści i owadów oraz kolorowe tusze.

11.30     „Podróżowanie z Feliksem po najważniejszych świętach i tradycjach” - warsztaty z Moniką Michałowską | Pracownia Bibliologiczna

Podczas warsztatów poznacie przeróżne zwyczaje, tradycje i święta obchodzone na całym świecie. Dowiecie się, czy Nowy Rok jest zawsze 1 stycznia, jak wygląda karnawał w Brazylii, co dzieci dostają na Dzień Dziecka w Japonii, na czym polega Święto Cukru w Jordanii czy Purim w Izraelu oraz noc świętojańska w Finlandii. A na koniec wspólnie zrobimy japońskiego karpia :).

Sugerowany wiek uczestników: wiek przedszkolny.

11.30     Warsztaty „Złota rybka” z Olga Hanowska (1) | Czytelnia Główna

Złota rybka spełniająca życzenie? Czy to możliwe? Przekonajcie się sami biorąc  udział w naszych warsztatach! Kolejna twórcza zabawa z REGGIOPRACOWNIĄ, pełna niespodzianek, czarodziejskich fantasmagorii i dziecięcych igraszek. Tym razem filc, drewno, dziecięca igła do szycia, tkanina, sznurki, tasiemki, guziczki, korale i błyszczące dodatki. Z drobną pomocą Olgi Hanowskiej uszyjecie  najprawdziwsze złote rybki, wykonacie naprawdę ładne dekoracje - mandale do swoich domów. Przekonacie się, że krawiectwo kryje w sobie mnóstwo ciekawostek i przyjemności, a szycie jest banalnie proste!

11.30     Pokój Zagadek „Stwór Nieczytek” | Pokój zagadek

Niebezpieczeństwo zawisło nad Krainą Bajek! Zły Stwór Nieczytek uwięził wszystkie opowieści. Jesteście grupą śmiałków, która podjęła się misji rozwiązania łamigłówek i zagadek, aby uwolnić książki. Jednak spieszcie się! Na akcję ratunkową macie tylko 60 minut.

Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do bibliotecznego Pokoju Zagadek przy Starym Rynku.

Zapisać należy się pod nr. telefonu: 512-806-564 minimum 3 dni przed grą.

Regulamin dostępny na stronie internetowej Biblioteki: www.biblioteka.bydgoszcz.pl

12.00     „Boso po trawie - sensoryczny plac zabaw” – warsztaty sensoryczne z Teatrem Małe Mi i Katarzyną Samosiej | Dziedziniec

Boso – czyli bezpośrednio, z bliska, bez ochrony. Można iść boso po trawie i czuć, widzieć i słyszeć więcej, ale też można iść przez życie – czuć, widzieć i słyszeć mocniej.  Zapraszamy do wędrówki wypełnionej po brzegi sensualnymi (zmysłowymi) odczuciami i przypominamy o radości bezpośredniego, dziecięcego  poznawania świata.

Warsztaty towarzyszą spektaklowi Teatru Małe Mi i tak jak i on inspirowane są książką obrazkową „Boso" Katarzyny Samosiej  (Wydawnictwo Studio Koloru).

12.00     „Roślinkowe inspiracje” - warsztaty z Anną Salamon (1) | Mała Wystawowa

Na warsztatach będziemy sadzić ogródek na... głowie. Inspiracją będzie świeżo wydana Roślinkowa Książka, a tak naprawdę - bogactwo flory, bo właśnie z zachwytu nad pięknem świata roślin powstała ta książka :) Z papieru i włóczek stworzymy roślinne kompozycje do noszenia na głowie; byśmy u progu lata mogli o sobie powiedzieć: zielono mam w głowie!

Anna Salamon – ilustratorka-dziewiarka, autorka tegorocznej oprawy graficznej LiterObrazków, opiekunka niechcianych włóczek, autorka szydełkowych ilustracji, które można oglądać np. w Świerszczyku a także w wydanych przez Naszą Księgarnię książkach - Literkowej, Cyferkowej i najnowszej - Roślinkowej. Na co dzień szofer własnych dzieci i przedszkolna pani od sztuki. Na instagramie jako deszczowy.dom.  

12.30-15:00         Warsztaty i pokaz kaligrafii wielkoformatowej „Potworne Litery!” z Aleksandrą Ćwikowską | Mała  Wystawowa

Duże, wielkie, największe! Potwornie wielkie! Jak nakreślić literę w wielkim formacie? Jakiego narzędzia użyć? Przygotowaliśmy dla Was pędzle, gąbki, a może nawet miotłę! Nasze litery nie będą potworne tylko pod względem rozmiaru - przeobrazimy je w formy zwierzęce, potworne, roślinne - co tylko wyobraźnia nam podpowie! Proszę przygotować się na pobrudzenie rąk!

13.00     Warsztaty literacko-matematyczno-plastyczne ze świnkami Sabinki i Joanną Krzyżanek (2) | Czytelnia Czasopism

Podczas warsztatów zajrzymy do bajkowego Starego Knedelkowa, poznamy Sabinkę i jej świnki, dowiemy się, czy zegarmistrz Jędrzej Skowronek lubi się spóźniać, porozmawiamy o zegarach, czasie i punktualności, wykonamy „prawdziwe” zegary, a także będziemy czytać, chrumkać, wycinać, sklejać, przyklejać, przykręcać i rysować.

Joanna Krzyżanek - autorka książek dla dzieci. Pisze opowiastki, bajki, rymowanki i listy. Obudziła z wyobraźni Cecylkę Knedelek, Lamelię Szczęśliwą, rodzinę Wafelków, Dorotkę, Sabinkę oraz wielu innych bohaterów. Ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka zmarszczek na czole. Jest właścicielką starego widelca i czerwonych kaloszy oraz miłośniczką liter i gałgankowych gąsek. Potrafi upiec marchewkowe ciasto, uszyć świnkę i zrobić domek z drewna. Lubi biegać nad rzeką, wchodzić do kałuży, podróżować pociągiem, podziwiać kolorowe cynie i łapać śniegowe płatki. Nie lubi stłuczonego szkła, brudnych podłóg, nowych klamek i muszek owocówek.      

13.00     Warsztaty z Katarzyną Minasowicz (1) | Czytelnia Ekonomiczna

W czasie warsztatów z ilustratorką Katarzyną Minasowicz spróbujemy wczuć się w leśny klimat i wykonać autorską pocztówkę z lasu. Wykorzystamy stemple z wzorami jagód, borówek, liści i owadów oraz kolorowe tusze.    

13.00     „Bydgoszcz w miniaturze” - warsztaty plastyczne | Pracownia Regionalna

Każdy z nas chciałby zobaczyć panoramę starówki z lotu ptaka! Dajmy się porwać fantazji i wybierzmy się w niezwykłą podróż po najsłynniejszych miejscach Bydgoszczy w rozmiarze mini. Zostaniemy miejskimi architektami i zbudujemy naszą własną makietę Bydgoszczy. Wykorzystamy w tym celu tekturowe opakowania, plastikowe butelki, puszki i innych odpady, które zyskają nowe życie.

Prowadzenie: Anna Kansy i Paulina Czerwińska

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

13.00     „Leśne opowieści” - warsztaty przyrodnicze | Pracownia Bibliologiczna

Ile drzew rośnie w lesie? Czy ze sobą rozmawiają? Ile drzewa jest schowane pod ziemią? O sekretnym życiu drzew dowiemy się wykonując ich modele w oparciu o książkę „Drzewa” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. A do tego nie zapomnimy o szacunku dla lasu - wykorzystamy tylko materiały z recyklingu!

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk i Joanna Zielińska

Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 5 lat

13.00     „Sensoryczny Elmer w kratkę" - warsztaty sensoryczno-plastyczne | Sala na górze, III piętro

Zajęcia sensoryczno-plastyczne, na których dzieci wraz z rodzicami wykonają sympatycznego słonia Elmera znanego z serii opowiadań Davida McKee. Życiowym mottem Elmera jest „sprawdźmy", „poszukajmy", „dowiedzmy się". Na zajęciach będziemy sprawdzać różne faktury. Poszukamy interesujących materiałów i dowiemy się, które są przyjemne dla naszych rąk.

Warsztaty poprowadzą: Justyna Perzyńska - nauczyciel wychowania przedszkolnego, Monika Łukaszewicz - nauczyciel wychowania przedszkolnego, oligofrenopedagog oraz Aleksandra Sków - nauczyciel wychowania przedszkolnego, oligofrenopedagog, terapeuta wczesnego wspomagania, trener sensoplatyki I i II stopnia

Sugerowany wiek uczestników: 3-6  lat

13.00     Warsztaty „Ruchoma książeczka” z Olga Hanowska (2) | Czytelnia Główna

Zapraszamy na wesołe majsterkowanie z Reggiopracownią. Tym razem wspólnie z Olgą stworzymy tajemnicze książeczki pełne sekretów, dowcipów i zabawnych historyjek. Fotomontażowe sztuczki, zabawy fakturą i kolorem, introligatorskie działania, ruchome elementy, składane kartki, dodatki, zaskakujące strony i stronice! Oto nasza propozycja! Książka stworzona przez rodzinny duet to niebywały skarb i pamiątka na całe życie! Nie przegap okazji i pobaw się twórczo z nami.

13.30     „Roślinkowe inspiracje” - warsztaty z Anną Salamon (2) | Mała Wystawowa

Na warsztatach będziemy sadzić ogródek na... głowie. Inspiracją będzie świeżo wydana Roślinkowa Książka, a tak naprawdę - bogactwo flory, bo właśnie z zachwytu nad pięknem świata roślin powstała ta książka. Z papieru i włóczek stworzymy roślinne kompozycje do noszenia na głowie; byśmy u progu lata mogli o sobie powiedzieć: zielono mam w głowie!

Anna Salamon - ilustratorka - dziewiarka, autorka tegorocznej oprawy graficznej LiterObrazków, opiekunka niechcianych włóczek, autorka szydełkowych ilustracji, które można oglądać np. w Świerszczyku a także w wydanych przez Naszą Księgarnię książkach - Literkowej, Cyferkowej i najnowszej - Roślinkowej. Na co dzień szofer własnych dzieci i przedszkolna pani od sztuki. Na instagramie jako deszczowy.dom.  

13.30     Pokój Zagadek „Stwór Nieczytek” | Pokój zagadek

Niebezpieczeństwo zawisło nad Krainą Bajek! Zły Stwór Nieczytek uwięził wszystkie opowieści. Jesteście grupą śmiałków, która podjęła się misji rozwiązania łamigłówek i zagadek, aby uwolnić książki. Jednak spieszcie się! Na akcję ratunkową macie tylko 60 minut.

Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do bibliotecznego Pokoju Zagadek przy Starym Rynku.

Zapisać należy się pod nr. telefonu: 512-806-564 minimum 3 dni przed grą.

Regulamin dostępny na stronie internetowej Biblioteki: www.biblioteka.bydgoszcz.pl.

14.00     Stwórz swój własny notes!| Wypożyczalnia Główna

Pod czujnym okiem pracowników bibliotecznej introligatorni stworzycie własny literObrazkowy notes.

Prowadzenie: Dorota Stobierska i Adrianna Jagodzińska

14.30     Bajki z rzutnika | Strych

Przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!

15.00     Spektakl narracyjny „Tam gdzie góry i chmury” w wykonaniu Katarzyny Jackowskiej Enemuo| Dziedziniec

Oparta na tradycyjnych wątkach i melodiach opowieść o pewnym Płanetniku, który z Karpat wędruje na jarmark, żeby sobie kupić „wszystko”. I który kocha chmury, a chmury go słuchają. Co się wydarzy, kiedy spotka się z innym Płanetnikiem, takim, który chce ludziom na głowy spuścić deszcz i grad? Liryczna i zabawna jednocześnie baśń o ciekawości świata, o czułości i o wędrowaniu, z mnóstwem muzyki, wspólnego śpiewania i zabawy. Opowieść, która przybliża zarówno kulturę tradycyjną, jak i geografię dawnej Galicji.       

Występują:

Katarzyna Jackowska-Enemuo - opowieść, śpiew, akordeon,

Aleksandra Rózga - baraban, perkusjonalia, fujarka pasterska,

Mateusz Szemraj - cymbały, oud, fujarka pasterska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

Reklama
ReklamaKarma IBDerma Happy Chi
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama