Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Jak zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapia interesuje coraz więcej osób. Jest to praca, która z całą pewnością nie jest monotonna, a w dodatku niesie wiele pożytku. W końcu polega ona na niesieniu pomocy innym ludziom. Co więcej, w naszym kraju na specjalistów tego typu zapotrzebowanie jest ogromne.
Jak zostać fizjoterapeutą?
Kim jest fizjoterapeuta?

Kim jest fizjoterapeuta?

Przede wszystkim jest to osoba posiadająca wykształcenie medyczne, dzięki któremu może ona diagnozować oraz leczyć pacjentów, którzy cierpią na problemy fizyczne spowodowane chorobą, urazem, chorobą lub starzeniem się. Fizjoterapeuta musi zdiagnozować pacjenta i ocenić, w jaki sposób może mu pomóc, aby ten osiągnął stan możliwie jak najlepszej niezależności fizycznej.

Ćwiczenia i odpowiednia aktywizacja fizyczna mogą sprawić, że pacjent nie będzie potrzebował chirurgicznych procedur do zmniejszenia bólu, poprawy możliwości ruchowych, zwiększenia mobilności czy też przywrócenia funkcjonalności w niektórych częściach ciała.

Aby łagodzić dolegliwości bólowe oraz podnosić sprawność fizyczną, fizjoterapeuta stosuje między zabiegi takie jak:

 • Masaż,
 • Gimnastyka lecznicza,
 • Ciepłolecznictwo,
 • Światłolecznictwo,
 • Kąpiele lecznicze,
 • Laseroterapię.

Czy w Polsce potrzeba fizjoterapeutów?

Szkolenia dla fizjoterapeutów cieszą się dużą popularnością. To bardzo dobrze, ponieważ w Polsce potrzeba tego rodzaju specjalistów. Jak przewiduje Ministerstwo Zdrowia, w 2026 roku może dojść do krytycznego braku fizjoterapeutów w naszym kraju. Ten stan rzeczy wynika z kilku powodów.

Przede wszystkim nasze społeczeństwo się starzeje, więc osób potrzebujących pomocy fizjoterapeuty jest coraz więcej. Dodatkowo Polacy uprawiają sport chętniej niż dekadę temu, jednak jest to również powiązane z większą liczbą urazów, które wymagają pomocy specjalisty.

Z tego powodu osoby zastanawiające się nad rozpoczęciem swojej przygody z tym zawodem powinny być spokojne o pracę w przyszłości. Jeśli szukasz zawodu, który będzie angażujący i społecznie pożyteczny, to z całą pewnością warto zastanowić się nad fizjoterapią. Trzeba być jednak świadomym wyzwań, jakie są z tym zawodem związane.

Aby zostać fizjoterapeutą, musimy spełnić kilka istotnych wymagań, ponieważ jest to zawód regulowany. Dlatego też, aby wykonywać ten zawód musimy:

 • Mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
 • Cieszyć się dobrym stanem zdrowia,
 • Posiadać wymagane kwalifikacje potwierdzone stosownym dokumentem,
 • Nie być skazanym prawomocnym wyrokiem,
 • Znać język polski w takim stopniu, aby móc dobrze wykonywać swoją pracę.

Studia związane z fizjoterapią trwają pięć lat. Musimy również odbyć półroczną praktykę zawodową. Trzeba jednak podkreślić, że osoby wykonujące ten zawód często poszerzają swoją wiedzę, aby w lepszym stopniu odpowiadać na potrzeby swoich pacjentów.

Praca, która wymaga ciągłego rozwoju

Dobry fizjoterapeuta powinien cechować się wysokim poziomem sprawności fizycznej, dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi, cierpliwością, ale i odpowiednią stanowczością wobec swoich pacjentów. W trakcie pracy zetkniemy się z różnymi osobami, które będą przeżywać swoje problemy. Musimy być dla nich wsparciem, ale również i bodźcem, który zmotywuje ich do pracy.

Warto mieć na uwadze to, że najlepsi fizjoterapeuci nieustannie myślą nad tym, w jaki sposób mogą poprawiać swoje umiejętności. W trakcie pracy nabywają oczywiście doświadczenie, które jest bezcenne, jednak wielu z nich wspomaga się również kursami. W ten sposób mogą bazować na wiedzy profesjonalistów, którzy wyjaśniają im tajniki pracy zarówno w sferze teoretycznej, jak i praktycznej. Jedną z takich opcji jest szkolenie z masażu tkanek głębokich w Bydgoszcz. Dzięki niemu podniesiemy swoje kwalifikacje, a także będziemy mogli zapytać się o rzeczy związane z zawodem fizjoterapeuty.

Tak naprawdę bycie fizjoterapeutą to również praca nad sobą samym. Musimy być gotowi na to, że czasem trafią nam się trudni pacjenci. Należy być jednak dla nich wyrozumiałym, w końcu wielu z nich mierzy się właśnie z dużym bólem i zastanawia nad tym, czy jeszcze kiedyś powróci do dawnej sprawności. Dlatego tak ważne jest zrozumienie i duże pokłady cierpliwości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama