Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowak Solutions na Facebooku

Jak zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapia interesuje coraz więcej osób. Jest to praca, która z całą pewnością nie jest monotonna, a w dodatku niesie wiele pożytku. W końcu polega ona na niesieniu pomocy innym ludziom. Co więcej, w naszym kraju na specjalistów tego typu zapotrzebowanie jest ogromne.
Jak zostać fizjoterapeutą?
Kim jest fizjoterapeuta?

Kim jest fizjoterapeuta?

Przede wszystkim jest to osoba posiadająca wykształcenie medyczne, dzięki któremu może ona diagnozować oraz leczyć pacjentów, którzy cierpią na problemy fizyczne spowodowane chorobą, urazem, chorobą lub starzeniem się. Fizjoterapeuta musi zdiagnozować pacjenta i ocenić, w jaki sposób może mu pomóc, aby ten osiągnął stan możliwie jak najlepszej niezależności fizycznej.

Ćwiczenia i odpowiednia aktywizacja fizyczna mogą sprawić, że pacjent nie będzie potrzebował chirurgicznych procedur do zmniejszenia bólu, poprawy możliwości ruchowych, zwiększenia mobilności czy też przywrócenia funkcjonalności w niektórych częściach ciała.

Aby łagodzić dolegliwości bólowe oraz podnosić sprawność fizyczną, fizjoterapeuta stosuje między zabiegi takie jak:

 • Masaż,
 • Gimnastyka lecznicza,
 • Ciepłolecznictwo,
 • Światłolecznictwo,
 • Kąpiele lecznicze,
 • Laseroterapię.

Czy w Polsce potrzeba fizjoterapeutów?

Szkolenia dla fizjoterapeutów cieszą się dużą popularnością. To bardzo dobrze, ponieważ w Polsce potrzeba tego rodzaju specjalistów. Jak przewiduje Ministerstwo Zdrowia, w 2026 roku może dojść do krytycznego braku fizjoterapeutów w naszym kraju. Ten stan rzeczy wynika z kilku powodów.

Przede wszystkim nasze społeczeństwo się starzeje, więc osób potrzebujących pomocy fizjoterapeuty jest coraz więcej. Dodatkowo Polacy uprawiają sport chętniej niż dekadę temu, jednak jest to również powiązane z większą liczbą urazów, które wymagają pomocy specjalisty.

Z tego powodu osoby zastanawiające się nad rozpoczęciem swojej przygody z tym zawodem powinny być spokojne o pracę w przyszłości. Jeśli szukasz zawodu, który będzie angażujący i społecznie pożyteczny, to z całą pewnością warto zastanowić się nad fizjoterapią. Trzeba być jednak świadomym wyzwań, jakie są z tym zawodem związane.

Aby zostać fizjoterapeutą, musimy spełnić kilka istotnych wymagań, ponieważ jest to zawód regulowany. Dlatego też, aby wykonywać ten zawód musimy:

 • Mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
 • Cieszyć się dobrym stanem zdrowia,
 • Posiadać wymagane kwalifikacje potwierdzone stosownym dokumentem,
 • Nie być skazanym prawomocnym wyrokiem,
 • Znać język polski w takim stopniu, aby móc dobrze wykonywać swoją pracę.

Studia związane z fizjoterapią trwają pięć lat. Musimy również odbyć półroczną praktykę zawodową. Trzeba jednak podkreślić, że osoby wykonujące ten zawód często poszerzają swoją wiedzę, aby w lepszym stopniu odpowiadać na potrzeby swoich pacjentów.

Praca, która wymaga ciągłego rozwoju

Dobry fizjoterapeuta powinien cechować się wysokim poziomem sprawności fizycznej, dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi, cierpliwością, ale i odpowiednią stanowczością wobec swoich pacjentów. W trakcie pracy zetkniemy się z różnymi osobami, które będą przeżywać swoje problemy. Musimy być dla nich wsparciem, ale również i bodźcem, który zmotywuje ich do pracy.

Warto mieć na uwadze to, że najlepsi fizjoterapeuci nieustannie myślą nad tym, w jaki sposób mogą poprawiać swoje umiejętności. W trakcie pracy nabywają oczywiście doświadczenie, które jest bezcenne, jednak wielu z nich wspomaga się również kursami. W ten sposób mogą bazować na wiedzy profesjonalistów, którzy wyjaśniają im tajniki pracy zarówno w sferze teoretycznej, jak i praktycznej. Jedną z takich opcji jest szkolenie z masażu tkanek głębokich w Bydgoszcz. Dzięki niemu podniesiemy swoje kwalifikacje, a także będziemy mogli zapytać się o rzeczy związane z zawodem fizjoterapeuty.

Tak naprawdę bycie fizjoterapeutą to również praca nad sobą samym. Musimy być gotowi na to, że czasem trafią nam się trudni pacjenci. Należy być jednak dla nich wyrozumiałym, w końcu wielu z nich mierzy się właśnie z dużym bólem i zastanawia nad tym, czy jeszcze kiedyś powróci do dawnej sprawności. Dlatego tak ważne jest zrozumienie i duże pokłady cierpliwości.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: The Ja !Treść komentarza: Osoba ktora wymyslila ten idiotyczny pomysl ,to chyba patrzy na to z perspektywy pieszego ,bo napewno nie z perspektywy kierowcy ! Skrzyzowanie na ul. ujejskiego i swiatla , nastepne swiatla mialy by byc zamiast kladki, a nastepne swiatla i skrzyzowanie 100 m dalej na srzyzowaniu ulic magnuszewska wojska polskiego ! Pomysl tak idiotyczny ze brak slow! Efektem tego bedzie ciagle zkoekowany odcinek drogi od skrzyzowania ulicy Ujejskiego do swiatel , i nastepny wieczny korek bedzie przed nastepnym skrzyzowaniem -magnuszewska . Caly ten odcinek drogi stanie sie wogole nieprzejedny! Co za idiota to wymyslil ??? Niemozna zrobic zamiast schodow -podjazdu , jak to zostalo zrobione np . na kladce przy ulicy Fordonska -Wislana ???Data dodania komentarza: 16.03.2023, 17:49Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: ArekTreść komentarza: Miejsca UKW od 54 do 196 i ogłoszony sukces. Ja również gratuluję.Data dodania komentarza: 15.03.2023, 10:08Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: KiniaTreść komentarza: Aja myślałam, że najlepszy jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - czytałam informację na stronie i gratulacje za miejsca.Data dodania komentarza: 14.03.2023, 21:02Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachach
ReklamaAntybakteryjny szampon Derma-Hexi
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt