Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Filharmonia Pomorska w lutym

Polecamy sprawdzić, co w tym miesiącu będzie się działo w Filharmonii Pomorskiej.
Filharmonia Pomorska w lutym

Autor: Materiały prasowe

11.02.2022, godz. 19, JEZIORO ŁABĘDZIE

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Rossen Gergov dyrygent
Kai Gergov skrzypce
Magdalena Miśka-Jackowska prowadzenie

Édouard Lalo – Symfonia hiszpańska op.21
Piotr Czajkowski – Suita z baletu „Jezioro łabędzie”

Symfonia Hiszpańska jest dziś najczęściej wykonywanym dziełem Édouarda Lalo. Słowo „symfonia” użyte w tytule jest nieco mylące, kompozycję bowiem przeznaczono na solowe skrzypce z orkiestrą, wielu więc uważa utwór po prostu za koncert skrzypcowy. To też do końca nie jest prawdą, ze względu na ogromny udział orkiestry w kształtowaniu formy i niespotykaną w koncertach 5-częściową budowę. Najwłaściwiej jest więc uznać dzieło Lalo za twór pośredni między symfonią i koncertem skrzypcowym.

Sława Piotra Czajkowskiego w niemałym stopniu opiera się na jego baletach. W Jeziorze łabędzim stworzył on pierwszy symfoniczny balet oparty na prawdziwie dramatycznej akcji. To nowatorstwo sprawiło, że nie od razu publiczność zachwyciła się tym wspaniałym dziełem. Dzisiaj Jezioro łabędzie zna chyba każdy.

 

18.02.2022. godz.19, WALENTYNKOWA GALA TENORÓW

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Sławomir Chrzanowski dyrygent
Tadeusz Szlenkier tenor
Sławomir Naborczyk tenor
Aleksander Kruczek tenor

arie z oper Pucciniego i Moniuszki, operetek Lehára i Straussa oraz pieśni neapolitańskie

Koncert Walentynkowy, zgodnie z przesłaniem wypełniony zostanie programem pełnym uczuciowości, miłym dla serca i ucha. Wybrzmią arię z najsłynniejszych oper i operetek oraz uwielbiane przez wszystkich pieśni neapolitańskie (O sole mio, Funiculi-funicula, Santa Lucia), popularyzowane niegdyś przez najsłynniejszych tenorów, takich jak Enrico Caruso i Luciano Pavarotti.

Przewodnikami po krainie włoskiego słońca i romantycznych pieśni będą trzej tenorzy:

Tadeusz Szlenkier, laureat pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. W latach 2010 -2017 solista bydgoskiej Opery Nova, od sezonu 2018/2019 etatowy solista
w Staatstheater Nürnberg w Niemczech.

Sławomir Naborczyk, uczestnik Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Współpracuje z Operą Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva. Laureat wielu prestiżowych konkursów wokalnych.

Aleksander Kruczek solista na estradach wielu oper i teatrów, m.in. Teatru Muzycznego w Gliwicach, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Laureat wielu nagród w konkursach
w kraju i za granicą.

 

23.02.2022, godz. 19, KAMERALNIE… Z SAKSOFONEM

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio dyrygent

Bartłomiej Duś saksofon
Urszula Guźlecka prowadzenie

Henryk Czyż – Canzona di barocco
Aleksander Głazunow – Concerto Es-dur op.109
Mikołaj Górecki – Concerto notturno na saksofon i orkiestrę smyczkową
Franz Schubert – Kwartet d-moll „Śmierć i dziewczyna”

 

Podczas środowego koncertu Bartłomiej Duś wykona Concerto Es-dur op. 109, dzieło rosyjskiego kompozytora – Aleksandra Głazunowa, ucznia Rimskiego-Korsakowa, który w późniejszym etapie sam zaczął zajmować się edukowaniem, a jednym z jego uczniów był Siergiej Prokofiew.

Kolejnym utworem na saksofon i orkiestrę symfoniczną będzie Concerto Notturno (koncert nocny) Mikołaja Góreckiego. Dzieło to jest rodzajem muzycznej kontemplacji nocnego krajobrazu, otulonego aurą ciszy i spokoju.

Bartłomiejowi Dusiowi towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, która wykona również utwory przeznaczone wyłącznie na orkiestrę. Wśród nich Canzona di barocco Henryka Czyża, przedstawiciela polskiej muzyki XX wieku.

‘Canzona di barocco’ jest pastiszem, dla którego punktem wyjścia jest styl barokowy – skupiony, dostojny. Wykorzystuję w niej oczywiście technikę kompozytorską baroku, charakteryzującą się przede wszystkim linearyzmem konstrukcji. W kulminacji dochodzi do przełamania stylu, a w ostatnich taktach pojawia się
w partii skrzypiec sekunda mała, która jest jakby podpisem kompozytora XX wieku (…) Staram się tutaj kroczyć śladami dawnych mistrzów, co nie jest wbrew pozorom ani takie łatwe, ani ogólnie dostępne – mówił o Canzonie di barocco kompozytor.

Franz Schubert – Kwartet d-moll „Śmierć i dziewczyna”. Ten tajemniczy tytuł pochodzi z pieśni, którą Schubert skomponował siedem lat wcześniej, a jej melodię wykorzystał w 2. części Kwartetu. Temat śmierci wyczuwalny jest w całym utworze, być może dlatego, że kompozytor skomponował go, kiedy schorowany przeczuwał nadchodzącą śmierć. Częste zmiany tonacji, kontrastujące tempa, przekształcanie melodii to zabiegi, za pomocą których Schubert pragnął przekazać dramatyzm walki życia ze śmiercią.

 

25.02.2022, godz. 19, BEETHOVEN NA 5

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mykoła Diadiura dyrygent

François Dumont fortepian
Konrad Mielnik prowadzenie

Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67

 

Wieczór wypełnią dzieła Ludwika van Beethovena z numerem 5.

V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73, to ostatnie dzieło kompozytora przeznaczone na instrument solowy i orkiestrę. Nie pierwszy raz Beethoven decyduje się na innowacyjne rozwiązania w swoich kompozycjach. Tym razem zaskakuje nietypowym zastosowaniem partii kotłów, które w III części utworu będą towarzyszyły fortepianowi. Tego typu zabiegi sprawiały, iż Beethoven spotykał się ze skrajnymi opiniami na temat swoich dzieł – od entuzjazmu, po zupełne niezrozumienie intencji.

Utwór cechuje bohaterski charakter, a wirtuozowska partia solowa daje wykonawcom świetną okazję do zaprezentowania swoich możliwości. Tym razem zaprezentuje się w niej francuski pianista – François Dumont.

V Symfonia c-moll op. 67 to chyba najbardziej popularne dzieło kompozytora i całego okresu muzyki klasycznej. Premierowe wykonanie zostało przyjęte dosyć chłodno, ówczesna publiczność często nie była gotowa na innowacje Beethovenowskie. Mimo to, utwór bardzo szybko zyskał uznanie. Burzliwy, pełen patosu charakter idealnie wpasowywał się w gusta nadchodzącej epoki. Tym dziełem Beethoven na zawsze odmienił oblicze muzyki symfonicznej.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama