Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mieszkanki Bydgoszczy i kujawsko-pomorskiego mogą wziąć udział w bezpłatnym badaniu mammograficznym

Mammobusy wyjechały w trasę już w marcu. W grudniu pojawią się w kolejnych lokalizacjach w Polsce, również w wybranych miastach województwa kujawsko-pomorskiego, między innymi w Inowrocławiu, Grudziądzu i Bydgoszczy. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat.
Mieszkanki Bydgoszczy i kujawsko-pomorskiego mogą wziąć udział w bezpłatnym badaniu mammograficznym

Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

Bydgoszcz, Grudziądz, Inowrocław, Włocławek i Świecie – to miasta, w których już w grudniu panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Darmowe badanie przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie chorowały do tej pory na raka piersi. Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, wystarczy zarejestrować się telefonicznie lub przez stronę internetową. Podczas rejestracji nastąpi weryfikacja pacjenta w systemie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Swój udział w badaniu mogą zgłosić wszystkie kobiety spełniające kryteria programu, w tym pracownice sieci Kaufland.

Bezpłatną mammografię można wykonać co dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety będące w grupie ryzyka – obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Coroczna darmowa mammografia możliwa jest też w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki. Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 (Geneva Trust) lub 58 666 24 44 (LUX MED), w zależności od lokalizacji i daty badania. Szczegółowy „rozkład jazdy” mammobusów dostępny jest na stronie: Zaangażowanie społeczne | Kaufland.

Profilaktyka mimo epidemii 

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju mammografia jest wykonywana przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem wszystkich zasad i środków bezpieczeństwa. Technicy przeprowadzający badanie są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a aparatura diagnostyczna jest poddawana systematycznej dezynfekcji. Również pacjentki korzystające z mammografii są zobowiązane do dezynfekcji rąk, zmierzenia temperatury oraz pozostania w maseczkach ochronnych.

Ze względu na wprowadzone środki ostrożności w mammobusie mogą przebywać nie więcej niż trzy kobiety, a badanie jest umawiane na konkretną godzinę – tak, aby móc zapewnić zachowanie bezpiecznego dystansu.

W ubiegłym roku ponad 44 tysiące Polek skorzystało z bezpłatnych badań mammograficznych zorganizowanych przez Kaufland i partnerów strategicznych: LUX MED oraz Geneva Trust. W tym roku sieć handlowa ponownie zachęca do odwiedzenia mammobusów, które pojawiają się na wybranych parkingach sklepów Kaufland. Od marca do listopada mobilne punkty do badań zaparkowały w ponad 900 lokalizacjach w kraju, a w grudniu pojawią się w kolejnych blisko stu punktach.

WYBRANE LOKALIZACJE

  • Bydgoszcz – 15-17.12, parking Kaufland przy ul. Ludwika Solskiego 5 – LUX MED
  • Grudziądz – 17.12, parking Kaufland przy ul. Piłsudskiego 10 – LUX MED
  • Inowrocław – 13.12, parking Kaufland przy ul. Poznańskiej 100 – LUX MED
  • Włocławek – 10.12, parking Kaufland przy ul. Kilińskiego 5 – LUX MED
  • Grudziądz – 15.12, parking Kaufland przy ul. Piłsudskiego 10 – Geneva Trust
  • Inowrocław – 8.12, parking Kaufland przy ul. Poznańskiej 100 – Geneva Trust
  • Świecie – 13.12, parking Kaufland przy ul. Parkowej 6 – Geneva Trust


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama