Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kujawsko-pomorskie: Trzeci przypadek ogniska SARS-CoV-2 u norek w Polsce

Trzecie ognisko SARS-CoV-2 u norek w Polsce, stwierdzono w gospodarstwie w powiecie nakielskim (województwo kujawsko-pomorskie), w którym znajdowało się ok. 25 tys. norek - poinformował w środę Główny Lekarz Weterynarii.
  • Źródło: PAP
Kujawsko-pomorskie: Trzeci przypadek ogniska SARS-CoV-2 u norek w Polsce

Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

Wystąpienie ogniska, które zostało stwierdzone na podstawie badań Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, próbki do badań pobrano 22 listopada br. w związku z realizacją badań kontrolnych zwierząt.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, w gospodarstwie pobrano próbki od 20 norek. W przypadku 1 zwierzęcia uzyskano wyniki dodatnie - poinformowano w komunikacie.

O wynikach badań powiadomiono Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Sanitarnej.

W gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek, m.in. jest to likwidacja stada.

Pierwsze ognisko koronawirusa u norek stwierdzono pod koniec stycznia 2021 r. na fermie w woj. pomorskim, na terenie powiatu kartuskiego. W stadzie znajdowało się 5845 norek. Drugie ognisko - wykryto w czerwcu br. w dwóch gospodarstwach hodujących norki w powiecie bialskim (Lubelskie). Łącznie przebywało w nich 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek.

(PAP)autorka: Anna Wysoczańska awy/ drag/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama