Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Spotkanie z autorami książki "Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś..."

W dniu 3 grudnia 2021 roku, o godz. 18:00 w Salonie Hoffmana w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy przy pl. Kościeleckich 6 odbędzie się spotkanie z redaktorami i autorami zbioru studiów pt. „Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny”. Wstęp na wydarzenie jest wolny i bezpłatny.
Spotkanie z autorami książki "Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś..."

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Geneza tej książki sięga 2018 roku kiedy to włodarze miasta Bydgoszczy doceniając znaczenie dziedzictwa przemysłowego tego ośrodka ogłosiły rok 2018 Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. W ramach tego szczególnego roku jesienią, na terenie Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242, w Hali Pomp, odbyła się konferencja popularno-naukowa zatytułowana „Znaki – Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł Bydgoszczy jako produkt kulturalny i turystyczny”. Podczas dwudniowej konferencji, w dwudziestu trzech wystąpieniach, opowiadano o rozwoju bydgoskiego przemysłu na przestrzeni dwóch dawno już minionych wieków oraz wpływu tego rozwoju na życie mieszkańców. Organizatorami konferencji były Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – spółka z o.o. (MWiK) oraz Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, natomiast współorganizatorami: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz bydgoskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Wyższa Szkoła Gospodarki.

 

Na podstawie wygłoszonych wówczas referatów została przygotowana niniejsza publikacja, która otrzymała pozytywną opinię dwóch recenzentów: Rektora UKW – prof. dr. hab. Jacka Woźnego oraz prof. dr. hab. inż. Andrzeja Tomporowskiego z PBŚ. Skład i druk książki przy dofinansowaniu przez MWiK był dziełem Wydawnictwa Uczelnianego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

 

W książce znajduje się dwanaście tekstów autorstwa: Arkadiusza Kalińskiego, Andrzeja Borsuka, Ryszarda Chodyny, Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej, Bartłomieja Bromberka, Adama Koseckiego, Tomasza Sypniewskiego oraz pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – Zbigniewa Zyglewskiego, Wojciecha Tomasika, Katarzyny Grysińskiej-Jarmuły, Sławomira Kamosińskiego i Agnieszki Wysockiej. Zróżnicowane podejście do nakreślonej
w książce tematyki (techniczne, społeczne, gospodarcze, artystyczne, historyczne) pozwoliło spojrzeć „świeżym okiem” na kilka aspektów przemysłu bydgoskiego, utrwalonych w życiu miasta dawniej i dzisiaj. Niebawem publikacja zostanie udostępniona również w wersji elektronicznej w bibliotekach cyfrowych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama