Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybierz dobrze!

Czas już powiedzieć "Do widzenia przyjaciele". Ryszard Pujszo kończy pracę na UKW

Po wielu latach pełnej wyzwań pracy, akademicki trener sportów walki, Ryszard Pujszo - judoka, nauczyciel i naukowiec przechodzi na zasłużoną emeryturę.
Czas już powiedzieć "Do widzenia przyjaciele". Ryszard Pujszo kończy pracę na UKW
Puchar Świata Hungaria Cup 1975

Poprosiliśmy Ryszarda Pujszo o podzielenie się z nami swoimi wrażeniami z wieloletniej pracy oraz o krótkie pożegnanie nie tylko z uczelnią, ale także ze studentami: 

 

- Jak Pan będzie wspominał Uniwersytet?

R.P. - Wspaniałych  "... dziesiąt" lat, pracy, treningów, sukcesów i porażek, wzruszeń. Zaledwie się to zaczęło i już minęło. Uniwerek to wspaniali studenci pełni inicjatywy, pomysłów i ambicji.

W moim przypadku (z uśmiechem) nie było jednak parytetu - wszędzie dominowały panie. Zarówno w zawodach sportowych jak i w rywalizacji naukowej

- No właśnie chciałam zapytać nietypowo. Nie o sukcesy sportowe znane medialnie, lecz o studentów naukowców?

R.P. - Nie jest to bardzo nietypowe ponieważ wielu studentów trenujących sporty walki zajmowało się badaniami naukowymi. Założyliśmy koło naukowe "Sekcja Kultury Fizycznej" i łączyliśmy sport z nauką.

- Panie również się pojawiały?

R.P. - O! Wyłącznie panie: Alicja, Małgorzata , Marta, Natalia - to tylko kilka studentek  ze stypendium Ministra - czyli najwyższym wyróżnieniem z możliwych. Łącznie było 10 stypendiów naukowych Ministra i ok 40 stypendiów Rektora. Dziewczyny prowadziły badania, pisały artykuły naukowe, wygłaszały referaty na konferencjach. Kilka Pań /Ewelina, Marta, Małgorzata/ obroniło prace magisterskie z tematyki sportów walki. Natalia jest współautorką  monografii " Pedagogika grapplingu dla początkujących". Wszystkie trenowały sporty walki.

- A czy  studentki idą śladami naukowymi?

R.P - nie wszystkie , ale jak na jedno Koło Naukowe to tak - Alicja i Sylwia ukończyły już studia doktoranckie, Kanu / przyjechała z Indii by u nas robić doktorat/ - jest na drugim roku, może rozpoczną Marta i Natalia?

- Więc czym zajmowali się  Panowie?

R.P. - można powiedzieć, role typowo męskie: organizacja obozów sportowo - naukowych, przygotowywanie pokazów dla mieszkańców Bydgoszczy, zjazdy absolwentów, no i oczywiście występy kabaretowe /przy Kole Naukowym istniał i działał wiele lat studencki kabaret "Giletta"

- A Pan - jest naukowcem z tytułem doktora, autorem ponad 50 publikacji, 5 monografii, cytowanych setki razy również w Web of Science. Może Pan powiedzieć o tej działalności nieco więcej?

R.P. - no nie...może tylko wolniej? Ostatnio nawiązałem współpracę z panią dr Tetiną Skaliy - naukowcem Wyższej Szkoły Gospodarki. Wspólnie opublikowaliśmy monografię, a pomysłów jest jeszcze wiele.

- Czy Pan jako nauczyciel miewał typowe dzisiaj, jakże popularne  tzw. sytuacje stresowe?

R.P. - (uśmiech) oczywiście i to jakie... nawet Pani nie podejrzewa

- Nie pytałam o zawody, więc kiedy, w trakcie wykładów, cwiczeń, pokazów?

R.P. - nie, chociaż walcząc z Natalią musiałem uważać, bo chociaż filigranowa to niesłychanie silna fizycznie

Największy stres był w trakcie tych pokazów które połączone były z muzyką rockową w wykonaniu studentów naszego Uniwerku, którzy u mnie trenowali sporty walki

- To skąd ten stres?

R.P - grywałem z nimi na gitarze akustycznej, a bywało, że kazali mi śpiewać, hehe

Rozumiem, oby każdy z nauczycieli mógł przeżyć taki "stres". Serdecznie dziękuję. 

 

Redakcja przyłącza się do życzeń dalszej wspaniałej pracy w środowisku akademickim naszego miasta.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
EB 20.06.2022 13:31
Minal rok akademicki!

do Karola - Ania 27.10.2021 16:21
na tym portalu co podałeś nie ma okna dialogowego, na stronie: http://www.skf.wykona.ukw.edu.pl/ tylko można na maila. To gdzie znajdę trenera? Nie widziałam Go ponad 10 lat, nie myślałam że odchodzi z Uczelni.

Marzena 04.11.2021 16:47
Uuuuu ...........moja znajoma z Artego miała dzisiaj zajęcia z trenerem ..hihihi...... na WSG !! Ja to mogę byc szpiegiem

Karol 26.10.2021 21:14
Piszcie na inną stronę. Ta strona jest już stara a mamy do pogadania: https://veov6c.webwave.dev/ tam chyba dziewczyny z sekcji gadają. A Milmak to chyba ta od Miss Polonia?

Anonim 13.10.2021 20:05
Żal że taki trener odchodzi....

Filip 11.10.2021 16:15
przecież w XYZ nie ma judo Będziecie zakładać?

Jerzy 10.10.2021 10:52
Będziemy reaktywować judo i rozwijać sambo w jednym z bydgoskich klubów. Na uniwerek nie ma co liczyć

Kamil 09.10.2021 09:54
trener przeszedł na inną uczelnię, więc trzeba wyczaić gdzie są treningi. Ja mogę trenować wszystko.

do Kamila 18.10.2021 23:04
jak znam Bydzię to trener jest na WSG , bo gdzie indziej. Sport na UKW to kupa śmiechu, a na WSG liczą się ze sportowcami z tymi ze sportów walki też.

Miron 08.10.2021 16:38
@Mariana S. Wędkarstwo na UKW to dobry pomysł. Zobacz czym UKW się reklamował: wiosła=brak sekcji, strzelectwo= brak sekcji, obecnie kajakarstwo=brak sekcji, Natomiast istnieje sekcja piłki ręcznej=od lat ostatnie miejsca w najniższej lidze i wstyd na AM Europy/.ostatnie miejsce z bagażem bramek/ Ale pan Muzykant zadowolony

Sylwia 08.10.2021 13:58
@Marchewa Jest film z "Benka" - jak wspólnie z Rektorem wyśmiewają Tuska. Dobry kawałek

Marchewa 07.10.2021 18:15
pamiętam te występy MMA i rock & roll super nawet rektor bywał jak nabijali się z Tuska

Joanna 06.10.2021 23:35
@Sylwia Prorektorem od którego to zależy jest Janko Muzykant, podobno artysta mógłby coś zrobić.

Sylwia 06.10.2021 16:37
@Joanna - widziałaś wątłe postacie rektorów UKW, i czego oczekujesz? Judo, Karate, Jiu Jitsu? Przecież oni ledwie noszą swoje aktówki

Joanna 06.10.2021 09:28
do Mariana S. - tylko nasz trener odszedł to już ograniczyli judo.Czy pan wie że zabrali 2 dni treningowe judo by wynająć salę dla jakiegoś aikido? To skandal albo brak pieniędzy. Uniwersytet utrzymuje się za kasę od Ministerstwa /czyli moich rodziców/ i nie musi zarabiać. Wynajmować salę trzeba w tym czasie gdy jest wolna, a nie wtedy gdy trenuje nasz AZS.

Marian S. 05.10.2021 17:44
to sporty walki co?? na uniwerku co zostanie? wędkarstwo?

Madzia 05.10.2021 07:06
Praca naukowca nie kończy się njgdy. Życzę wiec dalszych sukcesow

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: The Ja !Treść komentarza: Osoba ktora wymyslila ten idiotyczny pomysl ,to chyba patrzy na to z perspektywy pieszego ,bo napewno nie z perspektywy kierowcy ! Skrzyzowanie na ul. ujejskiego i swiatla , nastepne swiatla mialy by byc zamiast kladki, a nastepne swiatla i skrzyzowanie 100 m dalej na srzyzowaniu ulic magnuszewska wojska polskiego ! Pomysl tak idiotyczny ze brak slow! Efektem tego bedzie ciagle zkoekowany odcinek drogi od skrzyzowania ulicy Ujejskiego do swiatel , i nastepny wieczny korek bedzie przed nastepnym skrzyzowaniem -magnuszewska . Caly ten odcinek drogi stanie sie wogole nieprzejedny! Co za idiota to wymyslil ??? Niemozna zrobic zamiast schodow -podjazdu , jak to zostalo zrobione np . na kladce przy ulicy Fordonska -Wislana ???Data dodania komentarza: 16.03.2023, 17:49Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: ArekTreść komentarza: Miejsca UKW od 54 do 196 i ogłoszony sukces. Ja również gratuluję.Data dodania komentarza: 15.03.2023, 10:08Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: KiniaTreść komentarza: Aja myślałam, że najlepszy jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - czytałam informację na stronie i gratulacje za miejsca.Data dodania komentarza: 14.03.2023, 21:02Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachach
ReklamaAntybakteryjny szampon Derma-Hexi
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt