Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Wrześniowe atrakcje w Muzeum Okręgowym

Wrzesień w Muzeum Okręgowym upłynie pod znakiem spacerów, spotkań z literaturą i ciekawych, nieoczywistych wykładów. Zapraszamy do zapoznania się z programem na najbliższe dni.
Wrześniowe atrakcje w Muzeum Okręgowym

Autor: Materiały prasowe/ MOB

Już w sobotę, 4 września, zapraszamy na kontynuację  tematycznych Spacerów Historycznych. Cofnijmy się w czasie! Wyruszmy w podróż po Bydgoszczy, jakiej nigdy nie widzieliśmy! Podczas spaceru dowiemy się, gdzie niegdyś przebiegały granice miasta, w którym miejscu znajdował się tętniący życiem rynek, a także gdzie wznosił się zamek. Większość staropolskiej Bydgoszczy będziemy musieli sobie wyobrazić, ale część zobaczymy na własne oczy. To spacer śladami dawnej Bydgoszczy, na którym poznamy historię działalności zakonów w naszym mieście.

Spacer poprowadzi Józef Łoś – archeolog, kustosz i kierownik Działu Archeologii w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

„Śladami tajemnic staropolskiej Bydgoszczy”

Sobota, 4 września 2021 r., godz. 12.00

początek: ul. Mennica 2, Zbiory Archeologiczne

Trasa: Mennica 2 (zwiedzenie wystaw „W grodzie Bydgosta” i „Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała”) – Plac Teatralny – ul. Mostowa – ul. Grodzka – Wały Jagiellońskie – Stary Rynek

Czas: 1,5 h

Wstęp do muzeum – spacery – 8zł

Kolejną propozycją będzie wykład z cyklu: „Gotowi na zmiany(?), czyli jak zmieni się świat w kilka lat”. Już dziś sztuczna inteligencja zmienia opiekę medyczną, ale jeśli chcecie wiedzieć, jak zmieni ją do końca obecnej dekady to, parafrazując Philipa K. Dicka: „Zaspokoimy Państwa ciekawość hurtowo” 8 września 2021 r. Pandemia pokazała, że nowoczesna diagnostyka, leczenie, rehabilitacja i opieka są niemożliwe bez wsparcia nowoczesnych technologii, a w szczególności sztucznej inteligencji (AI).Sztuczna inteligencja oferuje szybszą i dokładniejszą diagnostykę, efektywniejsze wnioskowanie, szybsze opracowanie leków i metod prewencyjnych, a jeśli trzeba: skuteczniejszą terapię personalizowaną i monitoring w czasie terapii.

Zapraszamy na spotkanie, które poprowadzi prof. Dariusz Mikołajewski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, natomiast gośćmi będą Emil Klucz, znany bydgoski przedsiębiorca z branży biotechnologicznej i medycyny prewencyjnej oraz dr Joanna Sikora z firmy Onkodietetyka.

„W jaki sposób sztuczna inteligencja zmieni opiekę medyczną? Czy specjaliści medyczni będą jeszcze potrzebni?”.

8 września 2021 r. (środa), godz. 18.00

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Wstęp do muzeum sponsorowany.

Przed nami także premierowy pokaz wystawy „Wspólne Przypadki –  spotkania malarskie im. Leona Wyczółkowskiego w Brdzie”. Zapraszamy od 11 września 2021 r do Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej. Zaprezentujemy obrazy różnorodne formalnie, jednakże ze wspólnym, plenerowym tłem inspiracji: „Figuratywiści, abstrakcjoniści, emocjonaliści i cała kupa innych „liści” w jednym, jesiennym parku” – Jan Wołek.

Wystawa to zbiór prac Jana Wołka i zaprzyjaźnionych artystów, uczestników wydarzeń malarskich w Brdzie w Borach Tucholskich, powstałych w ciągu ostatnich 10 lat. Jan Wołek najczęściej kojarzony jest jako autor i wykonawca piosenek literackich. Jego sceniczna twórczość to filozofia pisana poezją w gitarowej aranżacji. Wołek jest artystą malarzem i we wrześniu będzie okazja, by poznać jego prace, Waldemara Marszałka oraz kilkoro ich przyjaciół.

Swoje dzieła zaprezentują również: Halina Nowicka, Ula Dzwonik, Katarzyna Seyfried, Katarzyna Szurkowska, Katarzyna Szydłowska, Magda Deput, Małgorzata Kalińska, Martta Węg, Monika Krzakiewicz, Ita Haręza, Małgorzata Żurada, Aneta Jaźwińska, Julia Myga, Hanna Karasińska, Waldemar Marszałek, Andrzej Fogtt, Tomasz Lubaszka, Leszek Jampolski, Tomasz Klimczyk, Krzysztof Zieliński, Tadeusz Sobkowiak, Grzegorz Radziewicz, Jacek Łydżba, Janusz Lewandowski, Benedykt Kroplewski, Daniel Pielucha, Marek Wróbel, Jan Bonawentura Ostrowski, Leszek Żegalski, Stanisław Chomiczewski, Jan Wołek.

Wystawa do zobaczenia:

  • do 26 września w Galerii Sztuki Nowoczesnej.
  • od 28 września - do 31 października w gmachu głównym na Gdańskiej 4

Już teraz zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które odbędzie się  25 września, o godz. 12:00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8 ( 1 zł + bilet wstępu do muzeum).

Jednocześnie przypominamy, że wystawa stała w Galerii Sztuki na Wyspie Młyńskiej jest wyłączona ze zwiedzania, ze względu na trwający remont.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama