Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rośnie świadomość mieszkańców co do tematu oszustw metodą „na wnuczka”

Wczoraj (05.03.2017) z inicjatywy księdza proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Bydgoszczy przy ul. Ogrody 18 sierż. szt. Grzegorz Krzyżanowski z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z komisariatu na bydgoskich Wyżynach zaprezentował, zgromadzonym po mszy świętej, problematykę związaną z oszustwami na tzw. "wnuczka".
Rośnie świadomość mieszkańców co do tematu oszustw metodą „na wnuczka”

Autor: KWP Bydgoszcz

Policjant opowiedział o metodach stosowanych przez sprawców tego rodzaju przestępstw. Wyjaśnił, że cały proceder najczęściej ma swój początek podczas rozmowy telefonicznej, która jest prowadzona w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny. Najczęściej osoba starsza sama wymienia imię członka swojej rodziny, a następnie ujawnia jego dane pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą częścią rozmowy.

Dodatkowo funkcjonariusz przedstawił „legendy” i metody, które mają na celu uwiarygodnić oszustów w oczach ofiar, jako członków ich rodziny. Pośród najczęściej stosowanych legend to: „na wypadek drogowy”, „na maklera”, „na porwanie”, „na zwrot długu znajomemu”, „na zakup nieruchomości lub ruchomości”. Zdarza się, że oszuści nie wskazują żadnego celu, lecz prawie zawsze proszą o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Niejednokrotnie zapewniają o bardzo szybkim i osobistym zwrocie gotówki. W przypadku, gdy powyższe sposoby nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, dzwonią ponownie, podając się tym razem za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego lub Policji, który informuje ofiarę, że przed chwilą dzwonił do niego fałszywy wnuczek. Następnie „fałszywy funkcjonariusz” prosi o pomoc seniora w jego złapaniu. Oczywiście niezbędnym tego warunkiem jest przekazanie określonej kwoty, która potem zostanie zwrócona.

Oprócz omówienia metody „na wnuczka”, gdzie wszystko zaczyna się od nawiązania rozmowy telefonicznej, policjant omówił również drugi sposób stosowany przez sprawców. Jest nim bezpośrednie pukanie do drzwi pod różnymi pretekstami np. z prośbą o wodę, o coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów bądź też podając się za listonosza, pracownika ZUS-u, spółdzielni mieszkaniowej, pomocy społecznej. Wówczas, gdy ofiara zaprosi takie osoby do swojego mieszkania, sprawcy wykorzystując jej nieuwagę, przeszukują jej mieszkanie w poszukiwaniu pieniędzy. Są w tym dobrze zorganizowani i nie zajmuje im to dużo czasu. Często same ofiary w rozmowie, np. pod pretekstem sprawdzenia banknotów czy nie są fałszywe, same wskazują, gdzie mają ukryte pieniądze. Wówczas wystarczy chwila nieuwagi, aby pozbyć się oszczędności całego życia.

W trakcie spotkania sierż. szt. Grzegorz Krzyżanowski udzielił zgromadzonym kilka rad jak nie stać się ofiarą przestępstwa:
·        Policja NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy. Policja NIGDY nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach.
·        Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni OSZUST.
·        Po takiej rozmowie rozłącz się i UPEWNIJ SIĘ, że rozmowa została zakończona.
·        Po takiej rozmowie natychmiast OSOBIŚCIE ZADZWOŃ do kogoś bliskiego, na znamy Tobie numer telefonu i opowiedz o tym zdarzeniu.
·        NIGDY w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.
·        NIGDY nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób, gdy jesteś sam w domu.
·        ZAWSZE w takiej sytuacji powiadom Policję dzwoniąc pod numer 112 lub 997.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama