Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

IBL: W lasach w pięciu województwach występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

W lasach na terenie pięciu województw - na północy i zachodzie kraju - prognozowany jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego; na pozostałym terenie prognozowane jest zagrożenie średnie i małe, a na wschodzie i w centrum kraju występuje brak zagrożenia.
  • Źródło: PAP
IBL: W lasach w pięciu województwach występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Autor: fot.: PAP

Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że w środę najwyższy poziom zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach na przeważającym terenie województw dolnośląskiego i pomorskiego oraz w południowej części województwa lubuskiego, północnej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.

Lepsza sytuacja występuje natomiast na pozostałym terenie wspomnianych województw, a także w województwach opolskim, śląskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, oraz na północy województw mazowieckiego i podlaskiego, gdzie prognozowane jest zagrożenie średnie i małe.

Z kolei w województwach: podlaskim lubelskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim zagrożenie pożarowe w zasadzie nie występuje.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

(PAP) Autor: Marcin Chomiuk mchom/ robs/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama