Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

#zMOBwDOMu. Muzeum Okręgowe na czas zamknięcia przenosi się do sieci

#zMOBwDOMu - czyli aktywizujący projekt kulturalny - w okresie lockdownu spełnia zadania związane z budowaniem komunikacji pomiędzy naszym muzeum a jego odbiorcami.
#zMOBwDOMu. Muzeum Okręgowe na czas zamknięcia przenosi się do sieci
MOB
Autor: Materiały prasowe

Z myślą o tych, którzy nie mogą na co dzień dotrzeć do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a którzy są zainteresowani zbiorami i działalnością MOB, kontynuujemy projekt, poszerzając go o kolejne propozycje. Zachęcamy do zaglądania na naszą stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych!

Muzeum Okręgowe w marcu miało otworzyć pierwszą, po długiej przerwie, wystawę czasową – Jestem, kim jestem, gdzie jestem, będącą pokazem prac fotograficznych Marka Chełminiaka, bydgoskiego fotografa, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej. Zapowiedź wernisażu w wersji online odbędzie się 26 marca na muzealnym kanale You Tube. Do zwiedzania zaprosimy po ponownym otwarciu instytucji kultury.

Z okazji 40. rocznicy wydarzeń bydgoskiego marca 1981 r.  na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych udostępniamy wirtualny pokaz prezentujący zabytki związane z działalnością NSZZ „Solidarność” znajdujące się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Prezentacja stanowi pokaz wybranych zabytków „solidarnościowych” znajdujących się w zasobie bydgoskiego Muzeum. W większości są to plakaty wyborcze i propagandowe. Wśród obiektów znalazły się również eksponaty upamiętniające znane osoby związane z „Solidarnością”. Ponadto niezwykle interesująco prezentują się archiwalia i fotografie dotyczące działalności związku w latach 80. XX wieku.

W marcu zapraszamy także do pobierania tutoriali edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych:

 „Wolność jest w nas” – karta edukacyjna wprowadzająca w zagadnienia walki o niepodległość w okresie Polski Rzeczpospolitej Ludowej

„Solidarność” – co to znaczy? – tutorial z działaniami literackimi przybliżającymi znaczenie słowa solidarni

Jak stworzyć plakat? – rodzinny tutorial artystyczny

W sieci prezentujemy także wystawę pokonkursową "Oko na zimę 2021". Swoje zdjęcia na muzealny konkurs fotograficzny nadesłało 145 osób! Spośród nich komisja wyłoniła laureatów. Temat fotografii to różnorakie „fragmenty” naszego otoczenia, w taki, czy inny sposób związane z zimą. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczestników potrzeby obcowania z naturą, pobudzenie ekspresji twórczej i rozwijania kreatywnego myślenia, a także pielęgnowanie kontaktu z kulturą, szczególnie ważnym w obecnym czasie.

Po 12 latach czas na nową historię. Muzeum Okręgowe otwiera ponownie swoje podwoje na Gdańskiej 4. Chociaż ze względu na obecną sytuację nie możemy zaprosić zwiedzających do środka, zapraszamy na otwarcie w wersji online, które będzie miało miejsce 30 marca na muzealnym kanale You Tube.

Mamy nadzieję, że już od kwietnia zwiedzający w pełni będą mieli okazję poznać efekty prowadzonego od 2016 roku remontu konserwatorskiego i rozbudowy placówki. Do zwiedzania zostanie udostępniony fragment premierowej odsłony wystawy sztuki współczesnej: OBRAZY NIE-/RZECZYWISTOŚCI. Ekspozycja zaprezentuje wypowiedzi twórcze,w kontekście zarówno inspiracji panującymi ideami, jak i prób wypracowania własnych dróg artystycznych. Znajdą się na niej prace takich artystów jak min. Ryszard Winiarski, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis, czy Józef Czapski.

Odnowiony i rozbudowany gmach główny Muzeum Okręgowego, ulokowany przy reprezentacyjnej ulicy Bydgoszczy, mamy nadzieję, stał się na powrót jej wizytówką. Realizacja projektu pozwoliła nam uchronić dziedzictwo kulturalne naszego miasta i przywrócić dawną świetność, pochodzącemu z XVII wieku, zabytkowemu budynkowi. Jednocześnie udało się ułatwić dostęp do dóbr kultury i sztuki szerszemu gronu odbiorców – zarówno poprzez zagwarantowanie pełnej dostępności architektonicznej i funkcjonalnej, jak i poprzez wprowadzenie bogatego programu wystawienniczego, kulturowego i edukacyjnego, który mamy nadzieję, już wkrótce będzie mógł być w pełni realizowany.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama